Новини

На тържествена церемония над 200 възпитаници на Правно-историческия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ получиха дипломите си за висше образование.

Деканът на факултета проф. д.н. Габриела Белова откри тържеството и поздрави абсолвентите, завършващи специалностите „Право“, „Публична администрация“, „Национална сигурност“, „Международни отношения“, „Връзки с обществеността“ и „История“.

В периода 13 – 15 юни екипът на ННП „Българистика“ от Филологическия факултет към ЮЗУ „Неофит Рилски“ реализира културния маршрут „Пауталия, Велбъжд, Кюстендил“ и манастир „Йоаким Осоговски“ в Република Северна Македония. Към екипа се присъединиха и чуждестранни студенти от Армения. Маршрутът бе организиран от доц. д-р Радослав Цонев – координатор на Програмата за Югозападния университет. Той откри работното заседание, в рамките на което доц. д-р Илия Недин изнесе лекция на тема: „Народната житиеписна традиция през XI – XII век“, а Соня Арамайсиян – представител на чуждестранните студенти, разказа за престоя им в Югозападния университет, както и за впечатленията от Благоевград и България.

Над 160 учени и докторанти взеха участие в Единадесетата международна научна конференция „Съвременни тенденции в науката“ (FMNS – 2025), организирана от Природо-математическия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Научното събитие се проведе под патронажа на ректора проф. д-р Николай Марин.

Заместник-ректорът по образователни дейности – магистърски програми и продължаващо обучение на Югозападния университет „Неофит Рилски“ доц. д-р Илия Недин посети Държавния университет „В. Брюсов“ в Ереван, Армения.

В рамките на посещението бяха обсъдени възможности за разширяване на сътрудничеството в областта на висшето образование и научните изследвания. Основни акценти в дискусията бяха мобилността на студенти и преподаватели, съвместни научни инициативи, както и участието в международни образователни и изследователски програми.

Пред преподаватели и студенти от Филологическия факултет гл. ас. д-р Красимира Хаджиева представи своите виждания за възможността обучението по език да се реализира в STEM-среда. Подобно обучение се извършва в областта на природните науки, но то също така предлага възможности да се разшири и в посока към изкуствата и хуманитаристиката. Доц. д-р Радослав Цонев, декан на Филологическия факултет, обърна внимание на факта, че преминаването от STEM към STEAM е един от приоритетите на Югозападния университет „Неофит Рилски“.