Икономика

Бизнес маркетинг и реклама

 Форма на обучение / Информационен пакет

 редовно - 8 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2024 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Стопански факултет.

 Анотация

Специалистите, завършили специалност "Бизнес маркетинг и реклама" придобиват задълбочени теоретични знания и практически умения свързани с пазарната стратегия, рекламната стратегия и маркетинговите проучвания; с новите методи и техники за вземане на иновативни решения за разработването на атрактивни продукти, които да достигнат до целева аудитория; с прилагането на новите технологии и инструменти за създаване на конкурентни продукти и иновативни марки в дигиталната ера. Обучението на студентите по тази специалност включва задължителна специализираща подготовка и избираеми дисциплини. Създават се предпоставки и възможности при използване на целият арсенал от познания.

Изучават се основите и принципите, върху които се изгражда съвременния модерен маркетинг, като се използва чуждият опит в тази насока. Формират се умения за адекватно вземане на решения, както и на превантивни мерки за избягване на риска в условията на непрекъснати промени. Придобиват се практически знания по възможните пазарни и рискови проблемни ситуации, както и извеждане на  алтернативни решения за тяхното преодоляване в условията на конкуренция и неопределеност в пазарната конюнктура.

Икономика на публичната сфера

 Форма на обучение / Информационен пакет

 редовно - 8 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2024 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Стопански факултет.

 Анотация

Изисквания към професионалните качества и компетенции на завършилите специалността:

Посредством изучаването на комплекс от учебни дисциплини да се подготви специалист с качествени теоретични и свързани с практиката знания и умения, в състояние да изпълни своите професионални задължения.

Чрез придобиването на тази професионална квалификация завършилите ще могат да ръководят, изготвят експертизи и да бъдат консултирани във всички звена от социално-културната област /образование, култура, здравеопазване/, както и в управленските институции в тези области.

Завършилите тази специалност могат да работят като:

263 Специалисти по обществени науки;  2631  Икономисти; 26315030 Главен касиер; 26316001 Икономически съветник; 26316002 Икономически анализатор; 26316003 Специалист, иконометрия;  26316008 Икономист, доходи и жизнен стандарт; 26316009 Икономист, иконометрия;  26316012 Икономист, организация и управление;  26316014 Икономист, организация на труда;  26316015 Икономист, селско стопанство; 26316016 Икономист, социални грижи и подпомагане; 26316017 Икономист, социално застраховане; 26316018 Икономист, социално осигуряване; 26316019 Икономист, транспорт;  26316020 Икономист, труд;  26316021 Икономист, туризъм; 26316022 Икономист, търговия; 26316023 Икономист, управление на персонала;  26316024 Икономист, финанси; 26316025 Икономист, цени;  26316026 Икономист, плановик; 26316027 Икономист, себестойчик;  26316028 Икономист, обществени поръчки; 26316029 Икономист;  26317004 , Главен икономист; 1219 Ръководители в бизнес услугите и административните дейности, н.д.;  1213  Ръководители по политики и стратегическо планиране; 12137043 Ръководител, отдел по икономически анализи и прогнози;  12137043 Ръководител, стратегическо планиране;  12137043 Ръководител филиал, териториално поделение на НОИ;  332 Посредници в търговията и продажбите; 333 Посредници в бизнес услугите; 1342  Ръководители в здравеопазването; 1344  Ръководители на социални услуги; 1345 Ръководители в образованието;   1349 Ръководители в областта на професионалните услуги, н.д.;  143 Ръководители на други услуги; 1431 Ръководители на спортни центрове, центрове за отдих и културни центрове; 1439 Ръководители на други услуги, н.д.;  2310 Преподаватели във висши училища;

Изисквания към подготовката на завършилите специалността:

Специалистът с образователно-квалификационна степен "бакалавър" от специалност "Икономика на публичната сфера"  притежава висока организационна, социална и икономическа култура. Придобива знания и умения в широк социален и управленски диапазон.

Специалистът завършил специалност "Икономика на публичната сфера" притежава най-общи умения в областите:

  • основите на макро- и микроикономиката, счетоводството и контрола, финансите, статистиката, маркетинга и рекламата, инвестиционната политика, обща теория на управлението, управлението на човешките ресурси, съвременните информационни техники и технологии, математика;
  • икономика на социално-културните дейности, културологията, социалната политика и социалното осигуряване;
  • европейското икономическо сътрудничество, финансовият мениджмънт, управление на риска, борсите и борсовите операции;
  • придобиват способност за интегриране на придобитите знания, за да могат да анализират, оценяват и предлагат решения за развитие на конкретно направление от дейността на социално-културната структура или управленска структура в образованието, културата, здравеопазването, в съвременен икономически и социален аспект.

Квалификационната характеристика на специалността "Икономика на публичната сфера" за образователно-квалификационна степен "Бакалавър" с професионална квалификация "Икономист" е основен документ, който определя разработването на учебния план и учебните програми. Тя е съобразена със Закона за висшето образование, с Наредбата за държавните изисквания за придобиване на ОКС "Магистър", "Бакалавър", "Специалист"  и с Правилниците на ЮЗУ "Неофит Рилски".

Международен бизнес

 Форма на обучение / Информационен пакет

 редовно - 8 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2024 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Стопански факултет.

 Анотация

Цел на подготовката

Чрез система от фундаментални и практико-приложни дисциплини да се придобият задълбочени теоретически и практически умения по външноикономически дейности и международни икономически отношения.

Обучението на студентите по тази специалност включва задължителна специализираща подготовка, избираеми и факултативни дисциплини. Дава се фундамента, върху който се надгражда съвременното модерно управление, като се използва и чуждия опит в областта на външната търговия и международните икономически отношения. Формират се умения за бързина и адекватност в реакциите, съобразени с променящата се конюнктура в заобикалящата среда. Изграждат се навици за използване на управленчески технологии, посредством софтуерни продукти и добра ориентация в богатата информационна база чрез използване на възможностите на Интернет средата.

Завършилите тази специалност могат да работят във външноикономическия сектор на националната икономика с широки възможности за професионална реализация в публичната и корпоративна сфера на стопанската система на страната, в свързаните с валутни операции и международни финанси звена на банковата система, неправителствените организации, инвестиционните фондове, застрахователните и осигурителни системи, пенсионните фондове, данъчната и митническа администрация, поделенията на държавен финансов контрол и Сметната палата, фондовите и стоковите борси, както и финансовите служби на предприятията.

Бакалаврите по икономика, специалност "Международен бизнес" могат да заемат следните длъжности:

  • специалист по международен бизнес и външнотърговски сделки, служител в международни стопански организации, валутен брокер или дилър, специалист по международен транспорт и застраховки, специалист по международен туризъм, митнически инспектор и др.

Изисквания към подготовката на студентите:

Икономистът  притежава висока социална и икономическа култура. За тази цел в блоковото обучение по семестри са включени задължителни дисциплини, които са определени със съответни нормативни документи, както и избираеми дисциплини включени в учебния план по решение на съответната катедра и Факултетния съвет. С това се постига баланс между придобитите знания съгласно държавните изисквания, като същевременно се дава свобода на съответните ръководства и на самите студенти да оформят окончателно учебния план на специалността.

Съществен дял заемат общотеоретичните дисциплини, които дават фундаментални познания за икономическите и социално-политическите процеси в условията на пазарно стопанство. Освен тях икономистът с образователно-квалификационна степен "бакалавър" притежава солидни знания по общите принципи и методи на управление, пречупени през призмата на глобалните макроикономически процеси,  структурните промени в международното разделение на труда и тенденциите в световната търговия. Има солидна подготовка по управление на фирмата в цялостен аспект - производство, финанси, иновации, външнотърговски сделки и др.

Икономистът, специалист по "Международен бизнес", притежава основни познания в следните области:

  • висша математика, основи на правото, микро- и макроикономика, икономически теории, международно и европейско икономическо сътрудничество;
  • маркетинг и реклама, бизнес планиране и контрол, основи на управлението, стопанска история и география, счетоводство, статистика, икономика на външноикономическата дейност, финанси, цени и ценова политика;
  • глобална икономика, световна стопанство, международни преговори, банки и банкова система, външнотърговски операции на фирмата, инвестиции и инвестиционна политика, финансов анализ, борси и борсови операции;
  • международни финанси, конюктура на стоковите и валутни пазари, общи и съгласувани интеграционни политики, валутни операции, международен туризъм и др.

Компетенции, които придобиват студентите:

  • разработват финансов план и стратегия за фирмената дейност на международните пазари;
  • имат качества ориентирани към стратегическото управление на външнотърговската дейност на фирмата и способност да прави "снимка" на външната среда и да "улавя" водещите тенденции в развитието на валутно-финансовите и стокови пазари;
  • могат да организират и провеждат маркетингови изследвания чрез използването на целия инструментариум от методи и технологии на тяхното провеждане;
  • могат да правят цялостен анализ на външноикономическата дейност на фирмата чрез използването на статистически и други методи за изследване;
  • могат да обработват, систематизират, анализират и извеждат водещите тенденции във външнотърговската дейност на фирмата, с което да благоприятстват процеса на вземане на управленчески решения.

Квалификационната характеристика на специалността "Международен бизнес" за образователно-квалификационна степен "Бакалавър" с професионална квалификация "Икономист" е основен документ, който определя разработването на учебния план и учебните програми. Тя е съобразена със Закона за висшето образование, с Наредбата за държавните изисквания за придобиване на ОКС "Магистър", "Бакалавър", "Специалист"  и с Правилниците на ЮЗУ "Неофит Рилски".

Маркетинг

 Форма на обучение / Информационен пакет

 Редовно - 8 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2024 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Стопански факултет.

 Анотация

Цел на подготовката:

Специалистите, завършили специалност "Маркетинг" придобиват задълбочени теоретични знания и практически умения по пазарна стратегия и маркетингови проучвания, както и по управление на стопански и др. фирми, търговски дружества и организации.

Обучението на студентите по тази специалност включва задължителна специализираща подготовка, избираеми и факултативни дисциплини. Създават се предпоставки и възможности при използване на целият арсенал от познания.

Изучават се основите и принципите, върху които се изгражда съвременния модерен маркетинг, като се използва чуждият опит в тази насока. Формират се умения за адекватно вземане на решения, както и на превантивни мерки за избягване на риска в условията на пазарно стопанство.

В студентите се изграждат навици за използване на управленски технологии с ЕИТ и персонални компютри в тяхната бъдеща практическа дейност.

Придобиват се знания по възможните пазарни и рискови проблемни ситуации, както и извеждане на  алтернативни решения за тяхното преодоляване в условията на конкурентност и неопределеност в пазарната конюнктура.

Завършилите тази специалност могат да работят като:

- специалисти /експерти/ по изработване на алтернативни управленски решения и оценка за тяхната ефективност, експерти по извършване на маркетингови проучвания, оценка на пазарните и разработване на маркетингови стратегии, съветници на мениджърите, консултанти по Маркетинг, експерти в международни икономически организации в европейските структури.

Завършилите могат да работят в: големи, средни и малки държавни кооперативни, общински и части фирми, холдинги, сдружения, национални и смесени корпорации, фондации, агенции в областта на производството и обслужващата сфера, търговски банки, борси, научно-изследователски учреждения, учебни учреждения и консултантски фирми , териториални и държавни органи, международни органи и организации.

Компетенции, които придобиват студентите:

  • знания в областта на:
  • висша математика, основи на правото, микро- и макроикономика, политология, икономически теории, информатика, стопанска история;
  • основи на маркетинга, основи на управлението, планиране и прогнозиране, счетоводство, статистика, икономика на труда, финанси;
  • търговско право, бизнес комуникации, цени и ценова политика, маркетингови проучвания, поведение на потребителя, приватизация и следприватизационен контрол;
  • рекламна политика, стокова и иновационна политика, международен бизнес, управление на маркетинга, информационни системи;
  • международен маркетинг, фирмена сигурност и икономическо разузнаване, управление на продажбите и бизнес логистика, борси и борсови операции и др.

Завършилите обучението си по специалност Маркетинг могат да упражняват следните професии и да заемат съответните длъжности съгласно Националната класификация на длъжностите, 2011 г.:

  • 2432/6001 Експерт, връзки с обществеността; - 2434/5005 Продуктов мениджър; - 2431/6001 Анализатор, проучване на пазара; - 2431/6002 Експерт, маркетинг; - 2431/6003 Експерт, реклама; - 2431/6004 Експеет, политика на цените; - 2431/6005 Експерт, външна търговия;

Икономистът маркетолог притежава следните най-общи умения:

  1. Прилага интегрално получените общотеоретични, специални и специализирани икономически знания по провеждане на маркетингови дейности в предприятията;
  2. Провежда успешни маркетингови проучвания на пазара, оценка на пазарите и разработване на маркетингови стратегии;
  3. Умение да изработва алтернативни маркетингови решения и оценка на тяхната ефективност;
  4. Прави статистически комплексни анализи на резултатите от маркетинговите проучвания с цел правилно тълкуване на събраната и обработена информация;
  5. Прилага съвременни управленски информационни технологии;
  6. Да умее да взема управленски решения;
  7. Умело участва в частната инициатива и предприемачество.

Квалификационната характеристика на специалността "Маркетинг" за образователно-квалификационна степен "Бакалавър" с професионална квалификация "Икономист" е основен документ, който определя разработването на учебния план и учебните програми. Тя е съобразена със Закона за висшето образование, с Наредбата за държавните изисквания за придобиване на ОКС "Магистър", "Бакалавър", "Специалист"  и с Правилниците на ЮЗУ "Неофит Рилски".

Финанси

 Форма на обучение / Информационен пакет

 Редовно - 8 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2024 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Стопански факултет.

 Анотация

Цел на подготовката

Чрез система от фундаментални и практико-приложни дисциплини да се придобият задълбочени теоретически и практически умения по управление на корпоративни и публични финанси.

Обучението на студентите по тази специалност включва задължителна специализираща подготовка, избираеми и факултативни дисциплини. Дава се фундамента, върху който се надгражда съвременното модерно управление, като се използва и чуждия опит в областта на банковата и финансовата практика. Формират се умения за бързина и адекватност в реакциите, съобразени с променящата се конюнктура в заобикалящата среда. Изграждат се навици за използване на управленчески технологии, посредством софтуерни продукти и добра ориентация в богатата информационна база чрез използване на възможностите на Интернет средата.

Завършилите тази специалност могат да работят във финансовия сектор на националната икономика с широки възможности за професионална реализация в публичния и корпоративен сектор на финансовата система на страната в звената на банковата система, небанковите финансови институции, инвестиционните фондове, застрахователните и осигурителни системи, пенсионните фондове, данъчната и митническа администрация, поделенията на държавен финансов контрол и Сметната палата, фондовите и стоковите борси както и финансовите служби на предприятията.

Бакалаврите по икономика, специалност Финанси могат да заемат следните длъжности:

  • финансов мениджър, специалист по финанси в бюджетните организации, кредитен инспектор, брокер или дилър, данъчен инспектор, специалист по застраховане, специалист по социално осигуряване, митнически инспектор и др.

Изисквания към подготовката на икономистите-финансисти:

Икономистът притежава висока социална и икономическа култура. За тази цел в блоковото обучение по семестри са включени задължителни дисциплини, които са определени със съответни нормативни документи, както и избираеми и факултативни дисциплини включени в учебния план по решение на съответната катедра и Факултетния съвет. С това се постига баланс между придобитите знания съгласно държавните изисквания, като същевременно се дава свобода на съответните ръководства и на самите студенти да оформят окончателно учебния план на специалността.

Съществен дял заемат общотеоретичните дисциплини, които дават фундаментални познания за икономическите и социално-политическите процеси в условията на пазарно стопанство. Освен тях икономистът с образователно-квалификационна степен "бакалавър" притежава солидни знания по общите принципи и методи на управление, пречупени през призмата на глобалните макроикономически процеси. Има солидна подготовка по управление на фирмата в цялостен аспект - производство, финанси, иновации, персонал и др.

Икономистът, специалист по "Финанси", притежава основни познания в следните области:

  • висша математика, основи на правото, микро- и макроикономика, философия, икономически теории, европейско икономическо сътрудничество;
  • маркетинг, бизнес планиране и контрол, основи на управлението, стопанска история, счетоводство, статистика, икономика на труда, финанси, цени и ценова политика;
  • счетоводство на предприятието, банково дело, финанси на предприятието, инвестиции и инвестиционна политика, финансов анализ, борси и борсови операции;
  • международни финанси, банково счетоводство, бюджетно счетоводство и др.

Компетенции, които придобиват студентите:

  • разработват финансов план и стратегия за разрастване фирмената дейност;
  • имат качества ориентирани към стратегическото управление на фирмените финанси и способност да прави "снимка" на външната среда и да "улавя" водещите тенденции в развитието на финансовите пазари;
  • могат да организира и провеждат маркетингови изследвания чрез използването на целия инструментариум от методи и технологии на тяхното провеждане;
  • могат да правят цялостен анализ на финансово-стопанската дейност на фирмата чрез използването на статистически и други методи за изследване;
  • могат да обработват, систематизират, анализират и извеждат водещите тенденции в дейността на дружеството, с което да благоприятстват процеса на вземане на инвестиционни решения.

Завършилите обучението си по специалност Финанси могат да упражняват следните професии и да заемат съответните длъжности съгласно Националната класификация на длъжностите, 2011 г.:

- 1211 Ръководители по финансови дейности; - 1213 Ръководител вътрешен одит; - 1346 Ръководител на клон на финансова и застрахователна институция; - 2111 Одитори и счетоводители; - 2441 Икономисти; - 2422 Специалист по административна политика /счетоводство/; - 7040 Ръководител Сметна палата; - 7043 Ръководител анализи и прогнози; - Ръководител стратегическо планиране; - 7045 Ръководител филиал на НОИ; - 5056 Ръководител проект; - 3312 Кредитен специалист; - 3311 Брокер ценни книжа; - 3313 Оперативен счетоводител; - - 3314 Приложен специалист статистика; - 3315 Оценител на имущество и щети; - 3324 Търговски посредник; - 4311 Отчетник счетоводство; - 3321 Застрахователен агент; - 3334 Агенти по недвижими имоти и управление на собственост; - 3341 Офисмениджъри; - 3351 Митнически и гранични инспектори; - 3352 Служители в държавната администрация, извършващи данъчен и финансов контрол; - 3353 Инспектор в държавната администрация, по социално подпомагане и социално осигуряване; - 3359 Приложни специалисти в данъчната администрация; - 4211 Банкови касиери и други; - 4214 Инкасатори за дългови задължения и сродни; - 4312 Служители, водещи статистически, финансови и застрахователни документи;

Квалификационната характеристика на специалността "Финанси" за образователно-квалификационна степен "Бакалавър" с професионална квалификация "Икономист" е основен документ, който определя разработването на учебния план и учебните програми. Тя е съобразена със Закона за висшето образование, с Наредбата за държавните изисквания за придобиване на ОКС "Магистър", "Бакалавър", "Специалист"  и с Правилниците на ЮЗУ "Неофит Рилски".

Счетоводство и контрол

 Форма на обучение / Информационен пакет

 Редовно - 8 семестъра - Информационен пакет

Задочно - 8 семестъра

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2024 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Стопански факултет.

 Анотация

І. Цел на подготовката

С изучаването на включените в учебния план фундаментални и специални учебни дисциплини се изгражда специалистът - икономист, притежаващ качества, теоретично осмислени и свързани непосредствено с практиката знания и умения, способен за изпълнение на професионалните си задължения на равнище, съответстващо на сегашния етап на човешкото познание.

В специалност "Счетоводство и контрол" се подготвят специалисти за работа в счетоводно-информационния сектор на националната икономика. Тази специалност дава широки възможности и перспективи за професионална реализация в публичния и корпоративни сектори на икономиката на България, в звената на банковата система и други банкови и финансови институции, инвестиционни фондове, застраховане, социално осигуряване, бюджетни предприятия, пенсионни фондове, данъчна и митническа администрация, поделенията на Сметната палата и Държавния финансов контрол, фондовите и стоковите борси.

Завършилите специалността могат да заемат длъжности като главен счетоводител, финансов експерт, данъчен инспектор, директор по икономическите въпроси, методолог по счетоводен анализ и редица други специализирани финансово-икономически длъжности.

ІІ. Изисквания към подготовката на икономиста

Завършилите специалност "Счетоводство и контрол" притежават основни познания в областите:

  • висша математика, основи на правото, макроикономика, политология, микроикономика, европейско икономическо сътрудничество, стопанска история;
  • основи на управлението, икономика на труда, статистика и финанси;
  • информационни системи, маркетинг, планиране и прогнозиране;
  • счетоводство на предприятието, счетоводство на банките, на други небанкови финансови институции, счетоводство на бюджетното предприятие;
  • международни и национални стандарти, съдебно-счетоводни експертизи, финансов и икономически анализ.

ІІІ. Компетенции, които придобиват студентите:

  1. Прилагат интегративно изучените общо теоретични, специални и специализирани икономически знания при изграждането на финансово-счетоводни системи;
  2. Познават едностранното и двустранното счетоводство, отразяване на съставянето и движението на средствата и източниците на тяхното формиране;
  3. Организират счетоводната и финансова дейност и вътрешния финансов контрол в предприятието;
  4. Осъществяват счетоводния процес в неговата пълна завършеност;
  5. Изграждат и анализират финансовите отчети на предприятието;
  6. Притежават способност да извършват съдебно-счетоводни и финансово-икономически експертизи;
  7. Осъществяват контрол върху финансовите и бюджетни средства на предприятията.

Завършилите обучението си по специалност Счетоводство и контрол могат да упражняват следните професии и да заемат съответните длъжности съгласно Националната класификация на длъжностите, 2011 г.:

- 1211 Ръководители по финансови дейности; - 1213 Ръководител вътрешен одит; - 1346 Ръководител на клон на финансова и застрахователна институция; - 2111 Одитори и счетоводители; - 2441 Икономисти; - 2422 Специалист по административна политика /счетоводство/; - 7040 Ръководител Сметна палата; - 7043 Ръководител анализи и прогнози; - - Ръководител стратегическо планиране; - 7045 Ръководител филиал на НОИ; - 5056 Ръководител проект; - 3312 Кредитен специалист; - 3311 Брокер ценни книжа; - 3313 Оперативен счетоводител; - - 3314 Приложен специалист статистика; - 3315 Оценител на имущество и щети; - - 3324 Търговски посредник; - 4311 Отчетник счетоводство; - - 3321 Застрахователен агент; - 3334 Агенти по недвижими имоти и управление на собственост; - 3341 Офисмениджъри; - 3351 Митнически и гранични инспектори; - 3352 Служители в държавната администрация, извършващи данъчен и финансов контрол; - 3353 Инспектор в държавната администрация, по социално подпомагане и социално осигуряване; - 3359 Приложни специалисти в данъчната администрация; - 4211 Банкови касиери и други; - 4214 Инкасатори за дългови задължения и сродни; - 4312 Служители, водещи статистически, финансови и застрахователни документи.

Квалификационната характеристика на специалността "Счетоводство и контрол" за образователно-квалификационна степен "Бакалавър" с професионална квалификация "Икономист" е основен документ, който определя разработването на учебния план и учебните програми. Тя е съобразена със Закона за висшето образование, с Наредбата за държавните изисквания за придобиване на ОКС "Магистър", "Бакалавър", "Специалист" и с Правилниците на ЮЗУ "Неофит Рилски".