Проекти ЮЗУ

КОНКУРС ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА МЛАДИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ ПРИ ИЗДАВАНЕТО НА ПЪРВА МОНОГРАФИЯ, ПОСВЕТЕНА НА БЪЛГАРИСТИЧНА ПРОБЛЕМАТИКА

НАЦИОНАЛНА НАУЧНА ПРОГРАМА

„РАЗВИТИЕ И УТВЪРЖДАВАНЕ НА БЪЛГАРИСТИКАТА В ЧУЖБИНА“

 

 

КОНКУРС ЗА ПОДПОМАГАНЕ НА МЛАДИ ИЗСЛЕДОВАТЕЛИ ПРИ ИЗДАВАНЕТО НА ПЪРВА МОНОГРАФИЯ, ПОСВЕТЕНА НА БЪЛГАРИСТИЧНА ПРОБЛЕМАТИКА

Първа сесия

ОБЯВЛЕНИЕ

В рамките на Националната  научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ на Министерството на образованието и науката се обявява конкурс за подпомагане на чуждестранни млади изследователи за издаването на първа монография, посветена на българистична проблематика.

  1. Условия за кандидатстване
  2. Право да кандидатстват имат млади учени (т.е. изследователи до 10 години след получаването на първа магистърска степен) и постдокторанти (т.е. учени, придобили образователна и научна степен „доктор“, но не повече от 5 години след придобиването ѝ).
  3. Младите изследователи могат да участват в конкурса с монографичен труд, който отговаря на следните условия:
  • Българистичната проблематика е основен фокус на предложения труд.
  • Изданието ще е първа издадена монография на младия учен.
  • До конкурса се допускат трудове, публикувани на друг език, при условие че изданието е осъществено в рамките на последните три години от датата на обявяване на конкурса.

Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ финансира публикуването на одобрените трудове в българско академично издателство. При необходимост могат допълнително да се финансират преводът на български език и специфичните редакторски дейности, свързани с българското издание, както и краткосрочно пребиваване на младия изследовател в България по повод на подготовката и/ или популяризирането на реализираното издание.

  1. Процедура за кандидатстване

Кандидатите изпращат по електронна поща:

  1. Заявление за участие (свободен текст).
  2. Биографична справка.
  3. Текста на монографичния труд в PDF формат.
  4. Кандидатурата на труд, който не е защитен в рамките на докторска процедура, трябва да включва две рецензии на утвърдени учени в съответната област.
  5. Ако трудът е разработен на друг език, на български език се предоставят:
    • Съдържанието на труда.
    • Подробна анотация на труда (до 11000 знака с интервалите).
    • При незащитени трудове преводът на двете рецензии на български език.
  6. По свое усмотрение кандидатът може да добави материали, свързани с научното обсъждане на труда (публикувани отзиви и рецензии; препоръки на утвърдени учени и др.).

КРАЕН СРОК ЗА ПОДАВАНЕ НА КАНДИДАТУРИ:  10.04 2023 г.,  20.00 часа.

Е-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

В срок от два месеца след приключването на конкурса комисията към Националната научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ обявява публично резултатите от проведения конкурс.

ОБЯВА ЗА СПЕЦИАЛИЗАЦИИ НА МЛАДИ ЧУЖДЕСТРАННИ БЪЛГАРИСТИ

Национална научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“

ОБЯВА ЗА СПЕЦИАЛИЗАЦИИ НА МЛАДИ ЧУЖДЕСТРАННИ БЪЛГАРИСТИ

Българската академия на науките, Софийският, Пловдивският, Великотърновският, Югозападният и Шуменският университет обявяват краткосрочни (от 2 до 4 месеца) специализации за млади чуждестранни българисти при следните условия:

  1. Право да кандидатства за специализация по ННП „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ има всеки млад чуждестранен българист (магистър, докторант, постдокторант), който работи по българистична проблематика в областта на езика, литературата, историята и културата.
  2. Срокът на специализацията е от 2 до 4 месеца.
  3. Институцията, избрана за специализация, осигурява научно ръководство за работа по изследователска тема, методическа помощ, консултации с други преподаватели и изследователи. Предложените теми от институциите може да видите ТУК.
  4. Всеки кандидат попълва формуляр за кандидатстване и на посочения във формуляра електронен адрес (имейл) изпраща прикачени файлове, обозначени с имената му: автобиография (CV – европейски стандарт), мотивационно писмо (свободен текст до 2 стандартни страници или 3600 знака), препоръка от месторабота или научен ръководител (ако има такава, 1 стр.), документи с друга информация за постигнати резултати в областта на българистиката.
  5. Всеки одобрен специализант представя план на специализацията, в който се включват самостоятелна работа, консултации, обучителни курсове (по избор). В края на специализацията се представя отчет до научния ръководител.
  6. Месечната стипендия е 1000 лв.
  7. Приемащата институция подпомага настаняването на специализанта.
  8. Пътните средства са за сметка на специализанта.
  9. Периодът за специализация се посочва във формуляра за кандидатстване.
  10. Всяка приемаща институция осъществява комуникация с одобрения специализант чрез посочено в обратната кореспонденция контактно лице.
  11. Срокове за кандидатстване:

(1. сесия)

- 1 април 2023 г. – краен срок за подаване на заявления

- 20 април 2023 г. – публично обявяване на одобрените специализанти

(2. сесия)

- 1 октомври 2023 г. – краен срок за подаване на заявления

- 20 октомври 2023 г. – публично обявяване на одобрените специализанти

Изпълнителен съвет на ННП „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“

Национална научна програма „Развитие и утвърждаване на българистиката в чужбина“ (ННП Българистика) 2022-2025

Бенефициенти по програмата, с най-голям принос в научните изследвания и с най-голяма продукция в областта на българистиката, са Българската академия на науките (БАН) – водеща организация, в партньорство със Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Югозападния университет „Неофит Рилски“ – Благоевград, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Великотърновския университет „Св. Св. Кирил и Методий“ и Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“.

ОСНОВНИ ЦЕЛИ НА ПРОГРАМАТА: Преодоляване на негативните нагласи и изграждане на привлекателен образ на страната ни чрез засилване на интереса към българистиката в чужбина като научноизследователска област, акцентираща основно върху българския език и литература, българската история, изкуство и култура (вкл. етнография и фолклор). Водеща цел ще бъдат провеждане на целеви научни изследвания и създаване на устойчиво партньорство между включените в програмата бенефициенти, както и на мрежа от изследователи, включваща както преподаватели от България и чужбина, така и студенти, докторанти и млади учени с интерес към българистиката и нейното популяризиране.

Конкретни (специфични) цели

  • Разширяване и развитие на кадровия потенциал в областта на българистиката зад граница, включително чрез насърчаване и подкрепа за кариерно развитие на млади изследователи и преподаватели у нас, като лектори по българистика в чужбина;
  • Създаване на траен изследователски интерес към българистиката чрез привличане на студенти, млади учени, докторанти и специализанти в организациите – бенефициенти, където да провеждат българистични изследвания;
  • Утвърждаване на международния престиж на българистиката чрез разработване на образователни и изследователски програми за научни специализации;
  • Популяризиране на българския език и литература, история, наука, изкуство и култура (вкл. етнография и фолклор) чрез провеждане на съвместни научни  форуми с чуждестранни университети, занимаващи се с българистична проблематика.

ОБХВАТ НА ПРОГРАМАТА

ННП Българистика включва следните направления:

  • Разширяване и развитие на кадровия потенциал в областта на българистиката с цел създаване на активна мрежа от български изследователи и чуждестранни българисти (водещи, утвърдени и млади), които да преподават, обучават и да провеждат съвместни научни изследвания;
  • Развиване на вече утвърдени и създаване на нови ресурси с осигурен свободен достъп до дигитално съдържание в областта на българския език и литература, история, наука, изкуство и култура (вкл. етнография и фолклор);
  • Създаване на специализиран „преводачески хъб“ и на единна национална платформа „Българистика“ с осигурен свободен достъп, която да обедини и надгради съществуващия в областта ресурс (образователен и научен) и която непрекъснато да се актуализира;
  • Популяризиране на българския език и литература, история, изкуство, наука и култура (вкл. етнография и фолклор) и други национални постижения чрез организиране на научни форуми и научно-образователни курсове и семинари, съвместно с водещи европейски и световни организации.


Обява за подбор на преподаватели за изпълнение на Дейности 1, 3, 4, 5 и 9 по проект BG05M2OP001-2.016-001

Проект №BG05M2OP001-2.016-0018

Ръководството на Югозападния университет „Неофит Рилски“ и Екипът за управление на Проект BG05M2OP001-2.016-0018 “МОДЕРН-А: МОДЕРНизация в партньорство чрез дигитализация на Академичната eкосистема”, финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014 – 2020 г.”, на основание изискванията на Ръководство за изпълнение на административни договори за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по приоритетни оси 2, 3 и 5 на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014 – 2020 г., относно изискването за извършване на подбор на лица, които не са били предмет на предварителна оценка,

ОБЯВЯВА ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДБОР

на преподаватели за изпълнение на Дейности 1, 3, 4, 5 и 9 по проект BG05M2OP001-2.016-0018 в  ЮЗУ „Неофит Рилски“ Бенефициент – Югозападен университет „Неофит Рилски“ . Дейности 1, 3, 4 включват разработване на съвместна програма вкл. за дистанционна форма, лекционен курс и дигитални ресурси за дисциплини, включени в нови магистърски програми по професионално направление 1.3 както следва:

  1. Магистърски програми и дисциплини:

МП5 „Технологии за обучение в профилирана подготовка по информационни технологии“, в професионално направление 1.3. Педагогика на обучението по ...., 2 семестъра

МП6 „Иновации и мултидисциплинарност в задължителната подготовка по математика, компютърно моделиране и информационни технологии“ в професионално направление 1.3. Педагогика на обучението по ...., 2 семестъра

За МП5 „Технологии за обучение в профилирана подготовка по информационни технологии“ преподаватели по следните дисциплини:

Задължителни:

  1. Уеб програмиране
  2. Мултимедия и графичен дизайн /Съвместна с МП 6/
  3. Бази от данни и информационни системи
  4. Методика на обучението в профилирана подготовка по ИТ

Избираеми:

  1. Структури от данни и програмиране (СДП) - Python
  2. Обектно-ориентирано програмиране (ООП) – Java
  3. Интернет програмиране
  4. Дизайн методологии в педагогическите изследвания и обучението /Съвместна с МП 6/
  5. Изследване и оценяване в образованието /Съвместна с МП 6/
  6. Практикум по програмиране
  7. Практикум графичен дизайн
  8. Практикум БД и ИС
  9. Практикум по обработка на големи обеми от данни чрез електронни таблици

За МП6 „Иновации и мултидисциплинарност в задължителната подготовка по математика, компютърно моделиране и информационни технологии“ преподаватели по следните дисциплини:

Задължителни:

  1. Стратегии за решаване на задачи в обучението по математика
  2. Компютърно моделиране със Scratch и Python

Избираеми:

  1. Проектно-базирано обучение
  2. Мултимедия и графичен дизайн
  3. Дизайн методологии в педагогическите изследвания и обучението
  4. Съвременни образователни технологии в обучението по математика
  5. Изследване и оценяване в образованието
  6. Модели за игрово-базирано обучение

1.1. Кратко описание на длъжността:

Преподавателят създава част от учебно съдържание, лекционен курс и дигитални ресурси за преподаване на съответната програма пред студенти в съответната магистърска програма, като поема ангажимент да внедри дисциплината в учебния процес през академичната 2022/2023 г. Дейностите са съвместни с екипите от водещия и партньорските университети. (Дейности 1, 3 и 4)

  • Преподавателят трябва да разработи учебно съдържание, обезпечаващо част от хорариума/ аудиторна заетост по съответната дисциплина, съгласно длъжностната характеристика;
  • Преподавателят трябва да участва в изготвянето на структура и съдържание на курса, както и съдържание на отделни теми;
  • Преподавателят трябва да участва в изготвянето на учебната документация на дисциплината/дисциплините – характеристика на дисциплината, конспект, литература и всички необходими за обучението атрибути;
  • Преподавателят трябва да разработи необходими за обучението дигитални ресурси и материали, за прилагане на иновативно обучение по дисциплината в обем, обезпечаващ теми от курса на преподаване.

1.2. Минималните изисквания за заемане на длъжността:

  • Образование – висше;
  • Образователна и/или научна степен – „магистър“, „доктор” или „доктор на науките“;
  • Хабилитирано лице, главен асистент, асистент, х. ас, преподавател на трудов договор в ЮЗУ „Неофит Рилски“ или докторант в ЮЗУ „Неофит Рилски“
  • Професионален опит – преподаване на студенти в образователна и квалификационна степен „бакалавър“ или „магистър“;

1.3. Заетост по проекта:

Трудов договор за период от 4 месеца, при заетост до 5/10/15/20/25 часа/месец, в зависимост от поетите дисциплини/програми и предвидения хорариум на дисциплините.

Кандидатите следва да имат предвид и допълнителна заетост за преподаване на новата учебна дисциплина при прием на студенти за академичната 2022/2023 година, която ще бъде регламентирана с отделен трудов договор. /Дейности 5 и 9/

Допуска се включване на повече от един кандидат за работа по дадена дисциплина.

2. Необходими документи за участие в конкурсната процедура:

2.1. Заявление до Ректора на ЮЗУ „Неофит Рилски“ за участие в процедура по подбор на преподаватели;

2.2. Автобиография (CV), изготвена по образец;

2.3. Декларация за обстоятелствата, че кандидатът е пълнолетен, не е поставен под запрещение, не е осъждан за умишлено престъпление от общ характер на лишаване от свобода и не е лишен по съответен ред от правото да заема определената длъжност;

2.4. Декларация в съответствие с нормативните текстове от Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета (чл. 7) за съгласие за обработка на личните данни за целите на проекта – по образец;

3. Място и срок за подаване на документите за участие в процедурата по подбор:

Документите за участие се представят в срок от седем календарни дни от публикуване на обявата в сайта на ЮЗУ „Неофит Рилски“. Крайният срок за подаване на документите е до 12:00 ч. на 26.05.2022 г. Документите се подават в Деканата на Природо-математическия факултет.

Международни проекти

1. Хоризонт 2020
2. Еразъм + КД 2 и КД 3
3. COST-акции
 
4. ИНТЕРРЕГ V-A Гърция-България 2014-2020
5. Rights, Equality and Citizenship/ Justice Programme 2014-2020
6. Норвежки финансов механизъм
  • Tr@ck-IN: Public employment services tracking effectiveness in supporting rural NEETs, EEA Grants, UNLOCKING YOUTH POTENTIAL, ръководител проф. д-р Борис Манов.

Национални проекти

ФОНД "НАУЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ"

Конкурс за проекти по програми за двустранно сътрудничество – България –Русия 2018-2019 г.
„Оптимизиране на разтворимостта и мембранната пропускливост на нови аминоадамантанови производни – път за създаване на бионалични лекарства“, ръководител проф. д-р Иванка Станкова.

Конкурс за проекти по програми за двустранно сътрудничество 2018 - България –Франция по програма Рила“ Информационни и комуникационни технологии
  • Целочислено оптимиране –подходи за секвениране и сглобяване на дълги геноми, ръководител проф. д-р Никола Янев.
  • „Оптимизиране на разтворимостта и мембранната пропускливост на нови аминоадамантанови производни – път за създаване на бионалични лекарства“, ръководител проф. д-р Иванка Станкова.
Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания-2018 г.
  • Хуманитарни науки
  • Дигиталната медийна грамотност в контекста на „общество на знанието“: състояние и предизвикателства, ръководител проф. дн Валентина Миленкова;
    • Химически науки
  • Биокатализаторна електролиза за получаване на водород, ръководител проф. дн Марио Митов;
    • Технически науки
  • Нови мултифункционални структури на основата на графен и 2D материали, ръководител доц. д-р Димитрина Керина;
  • Антенни технологии за носими върху тялото на човек устройства в бъдещите комуникационни мрежи, ръководител доц. д-р Николай Атанасов;
    • Медицински науки
  • Новосинтезирани мематинови производни с потенциални превантивни ефекти срещу деменция от алцхаймеров тип, ръководител ас. д-р Радослав Чайров;
Конкурс за проекти по програми за двустранно сътрудничество 2018 - България –Франция по програма Рила“ Информационни и комуникационни технологии
  • Целочислено оптимиране –подходи за секвениране и сглобяване на дълги геноми, ръководител проф. д-р Никола Янев.
Конкурс за финансиране на фундаментални научни изследвания на млади учени и постдокторанти
  • Анализ на основните показатели и регулатори за банкова дейност в Р България, 2019 г. – ръководител ас. д-р Миглена Тренчева;
  • Проучване на ефекта на таргетирана радиочестотна терапия при мускулно-скелетни дисфункции и спортни травми, 2021 г. – ръководител гл. ас. д-р Маргарита Аврамова;
  • Съчетаване на експериментална и теоретична научна работа с цел придобиване на нови знания относно разграничаването научния от ежедневния език и влиянието върху осмислянето на наблюдаемите явления, каквито са последиците от разпространението на COVID, 2021 г. – ръководител ас. д-р Невена Крумова;
  • Антенни източници на захранване в безжични мрежи от следващо поколение, 2021 г. – ръководител доц. д-р Габриела Атанасова;
  • Антропология на несигурността. Приемственост и промени в периода на постсоциализма (AnthroUncert), 2021 г. – ръководител доц. д-р Илия Недин;
Българска научна периодика – 2021 г.
  • Списание „Езиков свят“ – ръководител проф. д-р Магдалена Панайотова;
  • Списание “ Балканистичен форум“ – ръководител доц. д-р Петър Воденичаров;
  • Списание „Психологическа мисъл“ – ръководител доц. д-р Наташа Ангелова;
  • Списание „Проблеми на постмодерността“ – ръководител проф. дн Добринка Пейчева.
Процедура за подкрепа на международни научни форуми, провеждани в Република България
  • Деветата международна конференция „Съвременни тенденции в науката“ (FMNS-2021) – ръководител проф. дн Марио Митов;
  • Юбилейна международна мултидисциплинарна конференция „Трансформации и предизвикателства в глобалния свят“ – ръководител доц. д-р Марио Маринов;
  • Юбилейна международна научна конференция „Филологията-традиция и предизвикателства в новата реалност“ – ръководител доц. д-р Гергана Падарева;


Проекти, финансирани по линия на Оперативни програми на структурните фондове  

Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж” 2014 – 2020 г.

  • Проект BG05M2OP001-2.016-0005 „Модернизация на Югозападен университет „Неофит Рилски“ – гр. Благоевград, Национален военен университет "Васил Левски" - гр. Велико Търново и Софийски университет "Св. Климент Охридски" - гр. София, в професионални направления 5.3 Комуникационна и компютърна техника, 4.4 Науки за земята и 3.7 Администрация и управление“, ръководител от страна на ЮЗУ доц. д-р инж. Габриела Атанасова;
  • Проект BG05M2OP001-2.016-0018 „МОДЕРН-А: МОДЕРНизация в партньорство чрез дигитализация на Академичната екосистема“, ръководител проф. д-р Иванка Станкова;
  • Проект BG05M2OP001-2.016-0013 "Модернизация, дигитализация и интернационализация на обучението в Химикотехнологичен и Металургичен Университет", ръководител от страна на ЮЗУ проф. д-р Иванка Станкова;
  • Проект BG05M2OP001-2.016-019 „Иновативно образование в хуманитарни и социални науки чрез цифрова трансформация и модернизация на учебните програми във Великотърновски университет "Св. Св. Кирил и Методий", Софийски университет "Св. Климент Охридски", Югозападен университет "Неофит Рилски" и Техническият университет в Габрово в партньорство с чуждестранни университети от Гърция, Полша и Румъния”, ръководител от страна на ЮЗУ проф. д-р Магдалена Панайотова;
  • Проект BG05M2OP001-2.013-0001 на МОН “Студентски практики – Фаза 2“, ръководител от страна на ЮЗУ доц. д-р Блага Джорова;
  • Проект BG05M2OP001-2.010-0001 „Квалификация за професионално развитие на педагогическите специалисти“, ръководите доц. д-р Ицка Дерижан;
  • Национална програма „Мотивирани учители“, ръководител доц. д-р Ицка Дерижан;
  • BG05M20P001-2.011-0001 “Подкрепа за успех“, ръководител доц. д-р Ицка Дерижан;
  • Проект BG05M2OP001-2.010-0001 „Квалификация за професионално развитие на педагогическите специалисти“, ръководител доц. д-р Ицка Дерижан;
  • BG05M9OP001-2.040-0116-C01 „Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания“, ръководител доц. д-р Ицка Дерижан;
  • „Център за компетентност ХИТМОБИЛ – Технологии и системи за генериране, съхранение и потребление на чиста енергия“, ръководител проф. дн Марио Митов.
Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“

  • BG16RFOP002-1.005-0176-C01 „Иновативен портал, свързващ пациенти, лекари и производители на медицинско оборудване“, ръководител от страна на ЮЗУ проф. д-р Петър Миланов.
Национални научни програми
  • „Информационни и комуникационни технологии за единен цифров пазар в науката, образованието и сигурността“, ръководител от страна на ЮЗУ проф. д-р Петър Миланов;
  • „Нисковъглеродна енергия за транспорта и бита“ (ЕПЛЮС), ръководител от страна на ЮЗУ проф. дн Марио Митов;
  • „Културноисторическо наследство, национална памет и прогрес на обществото“, ръководител от страна на ЮЗУ проф. дн Йордан Гошев.
Участие на ЮЗУ „Неофит Рилски“ в консорциуми към Националната пътна карта за научна инфраструктура