Продължаващо обучение

Теми на специализациите

  • Актуални проблеми в обучението по информатика и информационни технологиипредназначена е за учители по информационни технологии в прогимназиална степен и учители по информатика и информационни технологии в гимназиална степен. Целта на специализацията е да се повиши професионалната квалификация на потребителите за прилагане на иновационни политики и техники в образованието

 
  • Приложение на информационните технологии в учебния процес предназначена е за учители от всички образователни степени и по всички учебни предмети. Целта е да се повиши професионалната квалификация на потребителите за прилагане на информационните технологии и иновационни политики и техники в образованието.

 
  • Съвременно обучение по природни науки предназначена e за учители по природни науки в основните и средни училища и предоставя възможности за разширяване и обогатяване на знанията и развитие на професионалните компетенции. Целта на специализацията е да се повиши квалификацията на потребителите за прилагане на иновационни методи и техники в образованието. Придобитата професионална компетентност на учителите ще позволи пълноценна реализация в условията на съвременната образователна среда, постигане на оптимални резултати в обучението и повишаване ефективността на труда им в съответствие с предявените към тях изисквания.

 
  • Съвременни проблеми на образователния процес в детската градина – предназначена за детски учители, педагози в детски ясли, възпитатели. Целта на специализацията е да се повиши професионалната квалификация на потребителите за прилагане на иновационни педагогически технологии в предучилищното образование. Специализацията е съставена от две части: постоянна и вариативна. Постоянната дава възможност на учителите да се запознаят с основните положения на държавния образователен стандарт и да овладеят пътищата, по които той се имплицира в образователните програми и как в съответствие с тях се реализира в педагогическата практика.

 
  • Иновации в системата на началното образование – предназначена за учители в началния етап на основното образование. Насочена е към обогатяване и задълбочаване на познанията, усъвършенстване на професионалните компетенции на учителя за приложение на иновационни подходи, технологии и методи в учебно-възпитателня процес. В съдържателно отношение курсът обхваща разнообразни тематични области в проблемното поле на началната училищна педагогика.

Едногодишни професионално-педагогически специализации

Югозападният университет „Неофит Рилски” организира и провежда едногодишни професионално-педагогически специализации за придобиване на ІІІ професионално-квалификационна степен от учители с придобита ІV професионално-квалификационна степен.

Необходими документи:

  • Заявление по образец;

  • Копие и оригинал на дипломата за завършено висше образование;

  • Копие и оригинал на свидетелство за завършена ІV ПКС.

Срок за подаване на документи: месец септември

За повече информация и приемане на заявления:

София Цветановa


 Ректорат, кабинет 103

+359 73 588 595

sofi_tsvetanova@swu.bg

Краткосрочни курсове

Югозападният университет „Неофит Рилски“ организира краткосрочни курсове, тренинги, семинари, уебинари, школи за периодично актуализиране и допълване знанията, уменията и компетентностите на педагогическите специалисти.

Курсовете са с продължителност 16, 32 или 64 часа и завършват с издаване на удостоверение за присъдени квалификационни кредити.

Формата на обучение е присъствена и дистанционно синхронна.

Обучението може да се провежда и на място, по заявка от работодател, при минимален брой участници 10.

Участниците в курса получават удостоверение.

Контакти


София Цветанова

Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

+359 73 588 595

Заявление за включване в краткосрочен курс за продължаващо обучение

Гражданско образование за предучилищна група/клас
Диагностика и развитие на надарени деца
E-портфолио за кариерно развитие на ученика в технологичното обучение
Електронни образователни ресурси в обучението по технологии и предприемачество
Извънкласна дейност по физическо възпитание и спорт
Интерактивни методи и техники за обучение в детската градина
Иновативни аспекти на обучението по технологии и предприемачество в цифрова образователна среда
Облачни технологии в образованието
Образователно законодателство и политика
Оценяване в учебния процес по Технологии и предприемачество чрез облачните технологии
Подготовка на учители за работа в предучилищна група/клас
Правно образование
Превенция на насилието в училищна среда
Приложение на интерактивните методи на обучение в педагогическата практика
Родителите в Монтесори педагогика
Семейно консултиране при агресивно детско консултиране
Словесно-изпълнителски дейности в детската градина и началното училище
Съвременни технологии чрез онлайн среда в обучението по Технологии и предприемачество
Създаване на интерактивни презентации за обучение по технологии и предприемачество
Тренинг за усъвършенстване на педагогическото общуване
Технологии и предприемачество
Технология за творческо решаване на изобретателски задачи и развитието на детското мислене и реч
Управление на образователни проекти
Училище за родители
Методически проекции български език начален етап
Опитно-изследователска работа родинознание и природознание
Организация на творческата дейност по математика
Подвижната игра в детската градина
Подвижни игри
Творческият процес в обучението по литература
Учебно изследователска дейност по математика
Специфични проблеми при професионалната подготовка на настоящи и бъдещи спортни педагози
Съвременно религиозно образование в България

Продължаващо обучение

Обучението за следдипломна квалификация се организира и провежда от основните звена на университета и в Центъра за продължаващо обучение към Факултета по педагогика по утвърдена учебна документация – квалификационна характеристика, учебен план и учебни програми.

Обучение за придобиване на професионална квалификация „Учител“ се провежда след придобита степен на висше образование или едновременно с подготовката за придобиване на съответната образователно-квалификационна степен.

Университетът организира курсове за повишаване на професионалната квалификация:

1. Краткосрочни курсове с продължителност на обучението до един семестър: квалификационни курсове, тренинги за усвояване и усъвършенстване на професионално-педагогически умения, семинари, практикуми, проблемни групи, конференции и други.

2. Дългосрочни курсове с продължителност на обучението най-малко два семестъра: за придобиване на квалификация „Учител“, за придобиване на нова или допълнителна квалификация, специализация (професионална квалификация за повишаване на придобитата квалификация по дадена специалност), професионално-педагогическа специализация.

Формите на обучение са задочна, редовна и дистанционна.

Обучението се осъществява само срещу заплащане след сключване на договор между университета и специализанта и/или други възложители.

След успешно завършване на обучението участниците получават документи в съответствие с Наредбата за държавните изисквания към съдържанието на основните документи, издавани от висшите училища, както следва:

  • Свидетелство за професионална квалификация;

  • Свидетелство за професионално-педагогическа специализация;

  • Удостоверение за специализация или допълнително обучение;

  • Сертификат за завършен курс.



Център за продължаващо обучение

Центърът за продължаващо обучение (ЦПО) е създаден през месец януари 2007 г. като учебно-образователно, научноизследователско и консултативно звено на Югозападния университет „Неофит Рилски“ (Решение на Академичния съвет от 24 януари 2007 г.) с цел реализиране на програми и проекти в областта на продължаващото обучение и ученето през целия живот. От месец март 2009 г. Центърът е звено към Факултета по педагогика.

Мисията на Центъра за продължаващо обучение е да осъществява обучаваща, научноизследователска и научно-приложна дейност в областта на образованието за възрастни.

Основната стратегическа цел на Центъра за продължаващо обучение е да се утвърди като значим, модерен и авторитетен научно-образователен и социален център в региона, България и на Балканите чрез обучение на лица в предкариерна и кариерна възраст като част от тяхната професионална квалификация и кариерно развитие в контекста на ученето през целия живот.

Цели:

  • Да осигурява продължаващо образование на хора от всички възрасти, подпомагащо тяхното професионално усъвършенстване и кариерно развитие.

  • Да предоставя допълнително обучение на хора в предкариерна възраст с оглед на бъдещата им професионална квалификация и развитие;

  • Да способства за синхронизирането на професионално-педагогическата компетентност с европейските стандарти и норми в контекста на ключовите компетентности за учене през целия живот.

За постигането на тези цели Центърът предвижда:

  • Организиране и провеждане на квалификационни курсове за повишаване на професионалната компетентност на заетите в сферата на образованието;

  • Организиране и провеждане на квалификационни курсове за специалисти от различни сфери на професионална изява;

  • Разработване на образователни и научноизследователски проекти по различни национални и международни програми;

  • Разширяване на социалните партньорства – контакти с неправителствени организации, педагогически центрове, регионални инспекторати по образование, работа с деца от различни възрастови групи и различни етнокултурни общности и с техните родители, връзки с работодателите и потребителите на кадри и др.

Научноизследователската дейност включва планиране и провеждане на научни изследвания в областта на продължаващото обучение и ученето през целия живот. Реализира се чрез организиране на научни форуми, реализиране и/или участие в проекти, включване в международни научни мрежи и др.

Информационната дейност е насочена към информиране на директните и индиректните бенефициенти на дейностите, а също и на широката общественост, за образователните и консултативните услуги, предлагани в Центъра, за осъществяваната образователна и научноизследователска стратегия и резултатите, постигнати при реализирането й.

Консултативната дейност включва провеждане на тематични срещи, семинари и др. с директни и индиректни бенефициенти на дейностите в Центъра.

Ресурси

Центърът за продължаващо обучение разполага с модерно оборудвана мултимедийна зала и собствен библиотечен фонд, включващ специализирана българска и чуждестранна научно-методическа литература в областта на продължаващото обучение, гражданското и интеркултурното образование и т.н.

Съгласно Правилника за дейността, управлението и финансирането на Центъра за продължаващо обучение образователната дейност се състои в разработване и осъществяване на образователни услуги, свързани с продължаващото обучение.

Предложените квалификационни курсове могат да се провеждат в Центъра за продължаващо обучение, в училища, фирми, организации.

След успешно завършване на обучението участниците получават документи в съответствие с Наредбата за държавните изисквания към съдържанието на основните документи, издавани от висшите училища:

  • свидетелство

  • удостоверение

  • сертификат

Директор на Център за продължаващо обучение


Доц. д-р Красимира Марулевска

Учебен корпус №1, кабинет 421

Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Дългосрочни курсове

Учител по химия и човекът и природатаДългосрочните курсове с продължителност на обучението най-малко два семестъра осигуряват възможност за придобиване на нова или допълнителна квалификация, специализация (професионална квалификация за повишаване на придобитата квалификация по дадена специалност), професионално-педагогическа специализация.

Необходими документи за кандидатстване за придобиване на допълнителна или нова професионална квалификация:

  1. Заявление по образец
  2. Ксерокопие и оригинал на дипломата за висше образование /титул и приложение/. След проверка оригиналът на дипломата се връща. В случай, че издаването на дипломата за висше образование е предстоящо кандидатът подава академична справка или уверение, в което са отразени средният успех от семестриалните изпити и успехът от държавните изпити.
  3. Ксерокопие и оригинал на свидетелство за придобита професионална квалификация „Учител“ в случаите, които се изисква такъв документ. След проверка оригиналът се връща.
  4. *Удостоверение за признаване на придобито висше образование в чужбина.
  5. Такса за кандидатстване – 20.00 лв.

Документите се подават във факултетните канцеларии.

Кандидатите се информират лично в съответните факултети за резултатите от класирането и за сроковете за записване.