Музикално и танцово изкуство

Теория и практика на изпълнителското изкуство

 Форма на обучение / Информационен пакет

редовно - 6 семестъра

Самостоятелна подготовка  - 6 семестъра

 Акредитация

Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2026 година.

 Обучение

Обучението се извършва от Факултет по изкуствата.

 Анотация

В съответствие със ЗВО, чл. 46 и чл. 66, право на обучение в третата образователна степен на висшето училище има всеки, който притежава образователна степен "магистър" и е положил успешно конкурсните изпити. Образователната и научна степен "доктор" по научната специалност 05.08.02 Теория и практика на музикалното изкуство се дава на докторант, който е положил изпитите, предвидени в учебния план, и е защитил дисертационен труд при условията и по реда на Закона за развитие на академичния състав в Република България (ЗРАСРБ).

I. Професионални качества и компетенции на докторанта по научната специалност 05.08.02 Теория и практика на музикалното изкуство.

Докторантът по научната специалност 05.08.02 Теория и практика на музикалното изкуство в процеса на своето обучение и изследователска дейностпридобива  следните професионални качества и компетенции:

  • задълбочени познания в областта на музикалната култура;
  • методологически компетенции в сферата на научноизследователското познание;
  • компетенции в областта на методологията, методиката и инструментариума на научните и специализирани изследвания;
  • умения  за  самостоятелна научноизследователска дейност;
  • професионални умения за актуализиране  на музикалната теория;
  • професионални компетенции за самостоятелна преподавателска и експертна дейност в областта на музиката;
  • инициативност, ориентирана към осигуряване на лична информационна осведоменост и улесняване на професионалните контакти с български и чуждестранни учени;
  • комуникативни умения и умения за работа в екип;
  • социална активност, адаптивност и конкурентоспособност на пазара на труда, осигуряващи реализация в конкретни социални условия.

II. Изисквания към подготовката на докторанта по образователната и научна степен "доктор" по научната специалност 05.08.02 Теория и практика на музикалното изкуство

Докторантът по научната специалност 05.08.02 Теория и практика на музикалното изкуство в процеса на своето обучение и изследователска дейност се подготвя за:

  • самостоятелна научноизследователска дейност в областта на музикалното изкуство;
  • научно-преподавателска работа във висшите училища по учебни дисциплини, съответстващи на научната специалност 05.08.02 Теория и практика на музикалното изкуство и сродни на нея;
  • управленска дейност в образователната система при длъжности, които изискват съответното равнище на научна квалификация;
  • експертна дейност при длъжности, предполагащи решаването на изследователски и практически задачи в: научно-изследователски институти, Висши училища, медии, неправителствени организации и др.

Хореография

 Форма на обучение / Информационен пакет

Редовно - 6 семестъра - Информационен пакет

Задочно - 8 семестъра

Самостоятелна подготовка - 6 семестъра

 Акредитация

Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2026 година.

 Обучение

Обучението се извършва от Факултет по изкуствата.

 Анотация

За да се пристъпи към обучение по докторантската програма "Хореография" се изисква успешно завършена ОКС "Магистър" в професионално направление "Изкуства" и успешно положен кандидатдокторантски изпит по конспект, свързан с направление 8.3. - "Музикално и танцово изкуство"

Докторантът по "Хореография" се подготвя за: самостоятелна научно-изследователска дейност в областта на хореографията. Докторантът по "Хореография" може да извършва научни изследвания в сферата на различни направления на танцовото изкуство - съответно български народни танци, класически танц, модерен танц, спортни танци, характерни танци, авторска хореография.

Успешно защитилият образователната и научна степен "Доктор" по "Хореография" (съответно в направления - "Българска народна хореография", "Съвременна хореография", "Балетно изкуство") може:

  • да се реализира в научно-изследователски института, свързани с танцовото изкуство;
  • да се занимава с научно-преподавателска работа във висшите училища по учебни дисциплини, съответстващи на научната специалност "Хореография" и сродни на нея;
  • да упражнява управленска дейност в образователната система при длъжности, които изискват съответното равнище на научна квалификация;
  • да извършва експертна дейност във висши училища, медии, неправителствени организации и др.