Науки за земята

Териториално развитие и устойчива икономика

 Форма на обучение / Информационен пакет

 Редовно - 8 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2026 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Природо-математически факултет.

 Анотация

Обучение по специалността "Териториално развитие и устойчива икономика" осигурява знания, умения и компетентности за устойчиво развитие на териториалните и икономическите системи на локално, регионално и национално равнище. При обучението се акцентира на изграждането на географска, екологична, организационна, социална и икономическа култура, необходима при ефективното използване и управление на природните и социално-икономическите фактори и условия за териториално развитие на общините, областите и районите в България. Особено внимание се отделя на подготовката и умението за бизнес комуникации, познаване на националната и международна нормативна уредба в сферата на устойчивото развитие и икономиката.
Завършилите специалността "Териториално развитие и устойчива икономика" успешно се реализират като: експерти в областта на устойчивото териториално и икономическо развитие в държавните, областните и общинските администрации; експерти в регионалните подразделения на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) и Министерство на околната среда и водите (МОСВ), РИОСВ, Басейнови дирекции; експерти в държавни и частни фирми и неправителствени организации (НПО) в сферата на устойчивото териториално и икономическо развитие; учени в в научни организации, институции и висши училища; експерти в администрациите на защитени територии и туристически дестинации, в международни организации в сферата на устойчивото териториално и икономическо развитие и опазването на околната среда.
Завършилите специалността усвояват умения за работа с географски информационни системи (ГИС) и дистанционни методи за изследване и анализ на природни, демографски, социални и икономически процеси и проблеми за нуждите на устойчивото териториално и икономическо развитие.

Екология и опазване на околната среда

 Форма на обучение / Информационен пакет

 Редовно - 8 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Природо-математически факултет.

 Анотация

Обучението на студентите от специалност "Екология и опазване на околната среда" се осъществява в съответствие със съвременните изисквания за анализ, оценка и прогноза на природните и социално-икономически обекти и процеси, както и за управление на дейностите по опазване на околната среда.

Обучението по "Екология и опазване на околната среда" е насочено към получаването на солидна фундаментална подготовка по биология, физика, химия, математика, информатика и др. Изучават се и редица дисциплини с оглед задълбочаване на познанията по геология (с петрография),  хидрология, екометеорология, екологично картографиране, обща екология, биохимия, технологии за пречистване на флуиди, биофизика, микробиология и др.

В процеса на обучение студентите придобиват специализирана подготовка и знания за замърсяването и опазването на компонентите на околната среда (въздух, води, почви и др.) за въздействията върху екосистемите, за третирането на твърдите отпадъци, за проблемите при опазването на агро-, лесо- и градските екосистеми, за реализацията и оценките на технологичните и управленческите процеси при опазване на околната среда и т.н.

Получената фундаментална и специализирана подготовка се разширява и с изучаването на някои избираеми дисциплини в връзка с приложението на съвременни информационни системи в екологията, с възобновяемите енергийни източници, с основни урбанизационни проблеми на околната среда, с екологосъобразното природоползване и устойчивото развитие и др. Така е създадена възможност на студентите да разширят значително своя професионален и научен кръгозор.

Получилите ОКС "бакалавър" по специалност "Екология и опазване на околната среда" могат да изпълняват различни задачи в областта на опазването на околната среда: при разработването на програми, проекти, планове и прогнози на национално, регионално и локално равнище; при извършване на анализи и оценки за състоянието на компонентите на околната среда; при осъществяването на контрол върху дейността на различните източници на замърсяващи вещества; при експлоатацията на различни пречиствателни съоръжения; при изготвянето на екологични експертизи и оценки; при осъществяването на различни дейности по управлението на опазването на околната среда и т.н.

На студентите е осигурена възможност за паралелно обучение и придобиване на учителска правоспособност "учител по екология", с което се подпомага обучението на висококвалифицирани учители за средното училище.

География и регионална политика

 Форма на обучение / Информационен пакет

 Редовно - 8 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Природо-математически факултет.

 Анотация

Обучение по специалността "География и регионална политика" осигурява знания, умения и компетентности в областта на природната и социално-икономическа география, регионалното развитие и регионалната политика, които са основа за успешна професионална реализация. Завършилите специалността се реализират като: експерти в отдели на държавната, областната и общинската администрация свързани с разработване и управление на проекти, планове и прогнози за ресурсната осигуреност на социално - икономическото развитие на територията, с управлението на поземлени и водни ресурси и инфраструктура, с демографски и социални проблеми и политики; експерти в управлението на защитени територии, природни рискове – превенция и управление; експерти към неправителствени организации; експерти в специализирани организации и фирми (проучвателни, проектантски, туристически, хидрометеорологични служби и др.), при изготвянето на оценки за динамиката на процесите в природната среда и устойчивото социално-икономическо и регионално развитие за въздействието върху тях на национално, регионално и локално равнище; учени в научни институти и академични институции;
Завършилите специалността усвояват умения за работа с географски информационни системи (ГИС) и дистанционни методи за изследване и анализ на природни, демографски, социални и икономически процеси и проблеми за нуждите на регионалното развитие и регионалната политика.
Задълбочената екологична подготовка позволява на завършилите да участват при изготвянето на еколого-географски експертизи и при редица дейности по мониторинга на околната среда.
На студентите е осигурена възможност паралелно на обучение по специалността „География и регионална политика“ да получат и педагогическа правоспособност "Учител по география", с която разширяват възможностите за професионална реализация в системата на средното образование като учители по география и икономика, общообразователна и профилирана подготовка в средното училище.