Прием на чуждестранни студенти

Прием на чуждестранни студенти

Чуждестранните граждани могат да кандидатстват и да се обучават в Югозападния университет „Неофит Рилски“:

  1. в изпълнение на междуправителствени спогодби за образователен, научен и културен обмен;
  2. съгласно актове на Министерския съвет;
  3. при условията на чл. 95, ал. 8 и 9 от Закона за висшето образование (ЗВО).

Чуждестранните граждани могат да кандидатстват за обучение и при условията и по реда за приемане на българските граждани във висшите училища на Република България, ако:

  • имат статут на постоянно пребиваващи на територията на Република България;
  • имат статут на бежанци;
  • са от българска народност, удостоверена по реда на Постановление № 103 на Министерския съвет от 1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина и Постановление № 228 на Министерския съвет от 1997 г.

Чуждестранните граждани, които кандидатстват при условията на междуправителствени спогодби и съгласно актове на Министерския съвет, подават документите си в Министерството на образованието и науката и се приемат при условията и реда, определени в съответната спогодба и акт на Министерския съвет.
За подробна информация посетете https://www.mon.bg/bg/15

Приемането на кандидатите граждани на държави от  Европейския съюз и  Европейското икономическо пространство за студенти  по желаните специалности  се извършва  при условията, определени за български граждани с конкурсен изпит и участие в класиране.

Изисквания за издаване на виза тип „D“ за обучение

Граждани на Европейския съюз (ЕС)

Гражданите на Република България или на която и да било друга държава-членка на ЕС не се нуждаят от виза, за да кандидатстват и да се запишат в програмите за придобиване на образователно-квалификационна степен към ВУЗ.

Граждани на държави извън ЕС, които са членки на Шенгенското пространство или притежатели на шенгенски визи

България има безвизов режим за притежателите на шенгенски паспорти или шенгенски визи. Те имат право да влизат и пребивават на територията на Република България за срок от не повече от три месеца в рамките на всеки шестмесечен период, считано от датата на първото влизане, без да е необходимо да притежават българска виза за краткосрочен престой.

Граждани на страни извън ЕС

Виза за дългосрочно пребиваване тип „D“ се изисква за всички бъдещи студенти –  граждани на страни извън ЕС и Шенгенското пространство, които не подлежат на облекчаване на визовия режим. Студентите, приети съгласно ПМС № 103/1993 г. не е необходимо да подават документи за издаване на виза за дългосрочно пребиваване тип „D“. Визата може да бъде издадена за срок до 6 месеца или до 1 година. Валидността на визата зависи от целта на престоя в България – завършване на бакалавърски или следдипломен курс на обучение, извършване на научни изследвания или студентски стаж.

За да получи разрешение за дългосрочно пребиваване, от лицето се изисква да удостовери, че:

  • Има уредено настаняване;
  • Има здравна застраховка;
  • Разполага с достатъчно средства за съществуване – достатъчно средства за покриване на ежедневните разходи, равняващи се най-малко на минималната работна заплата за страната за периода на пребиваване;
  • Не е било осъждано;
  • Е било прието от акредитиран български университет (висше училище);
  • Е било одобрено от Министерството на образованието и науката на България;

За по-подробна информация за визовите изисквания за обучение в България, моля посетете официалния сайт на Министерството на външните работи на Република България.

ВИЗА ЗА ДЪЛГОСРОЧНО ПРЕБИВАВАНЕ / ВИЗА ВИД "D"/

Виза за дългосрочно пребиваване със срок на валидност до 6 месеца и с право на пребиваване до 180 дни се издава на чужденец, който желае да се установи продължително или постоянно в Република България. (по чл. 15, ал. 1 от ЗЧРБ)

Виза за дългосрочно пребиваване със срок на валидност до една година и с право на пребиваване до 360 дни може да бъде издадена на чужденци, които извършват научни изследвания или са студенти по програми за обучение до една учебна година, специализанти или стажанти, чужденци, командировани от чуждестранен работодател за изпълнение на конкретни задачи, свързани с контрола и координацията по изпълнението на договор за туристически услуги, както и на чужденци, командировани от чуждестранен работодател за осъществяване на инвестиции, сертифицирани по реда на Закона за насърчаване на инвестициите. (по чл. 15, ал. 2 от ЗЧРБ)

Визата за дългосрочно пребиваване дава право на многократно влизане на територията на Република България в рамките на срока на нейната валидност.

Визата за дългосрочно пребиваване се анулира при издаване на разрешение за пребиваване от органите за административен контрол на чужденците.

Заявлението за издаване на виза за дългосрочно пребиваване се подава само в дипломатическите и консулските представителства по постоянното местоживеене на кандидата или в тези представителства, които са акредитирани за държавата на постоянното местоживеене на кандидата.

При подаване на заявление за издаване на виза за дългосрочно пребиваване не се допускат изключения от изискването за лично интервю.

При подаване на заявление за издаване на виза за дългосрочно пребиваване кандидатът представя:

  • Заявления за издаване на виза – 2 /два/ броя;
  • Редовен документ за задгранично пътуване;
  • Копия от страниците на документа за задгранично пътуване с личните данни и с положените визи и/или фотокопия на притежаваните разрешения за пребиваване – 2 /два/ броя;
  • Актуални цветни снимки – паспортен формат, 2 /два/ броя;
  • Оригинали на документи и 2 /два/ броя копия от тях, обосноваващи искането за виза за дългосрочно пребиваване, по реда на Закона за чужденците в Република България и на правилника за прилагането му и за притежаваните финансови средства за издръжка и подслон;
  • Застрахователна полица и копие от нея, издадена от застрахователно дружество, имащо лиценз за извършване на застрахователна дейност на територията на Европейския съюз с минимален размер на покритие 30 000 евро, покриваща всички разходи по репатриране и неотложна медицинска помощ и спешно болнично лечение за лечение за периода на пребиваване.

За получаване на разрешение за продължително пребиваване лицата следва да имат осигурено жилище, задължителни здравни застраховки и осигуряване, достатъчно средства за издръжка, без да се прибягва до системата за социално подпомагане, в размер не по-малък от минималната месечна заплата или минималната пенсия съгласно законодателството на Република България за срока на пребиваване. При първоначално подаване на заявление за разрешение за пребиваване лицата, навършили 18 години, с изключение на лицата без гражданство, представят и свидетелство за съдимост, издадено от държавата, чиито граждани са, или от държавата на обичайното им пребиваване.

Процедура по кандидатстване

Документите за кандидатстване се подават до 10 септември в годината на кандидатстването в  кабинет 102, ет. 1, Ректорат, отдел „Чуждестранни студенти“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“. Документите могат да бъдат подадени лично от кандидата или от упълномощен представител.

В двуседмичен срок одобрените документи на кандидатите се изпращат в Министерството на образованието и науката – Дирекция „Висше образование“ с оглед изпълнение на процедурата по издаване на удостоверение за обучение, което е валидно само за съответната учебна година. Срокът за издаване на удостоверението от Министерството на образованието и науката е един месец.

След като получи удостоверението от Министерството на образованието и науката, инспекторът по прием на чуждестранни студенти уведомява кандидатите, че могат да получат удостоверението си лично или от упълномощен представител и да подадат документите си за издаване на виза тип „D“.

Документите за издаване на виза тип „D“ се подават в дипломатическото или консулско представителство на Република България в съответната държава, откъдето е кандидатът, оттам се получава и самата виза. Срокът за издаване на визата е един месец, но може да бъде и по-дълъг.

Заявление за издаване на виза тип „D“ се подава само в дипломатическите и консулските представителства по постоянно местоживеене на кандидата или в тези представителства, които са акредитирани за държавата на постоянно местоживеене на кандидата.

След получаване на виза тип „D“ и пристигането им в Република България кандидатите се записват за студенти в съответната специалност, съответно в подготвителен курс по езикова и специализирана подготовка.

За допълнителна информация:

Инспектор „Чуждестранни студенти“

Станислава Андонова
  +359 73 588 598
 +359 882 484 866
Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Условия за кандидатстване

Чуждестранните граждани могат да кандидатстват и да се обучават в Югозападния университет „Неофит Рилски“:

  1. в изпълнение на междуправителствени спогодби за образователен, научен и културен обмен;
  2. съгласно актове на Министерския съвет;
  3. при условията на чл. 95, ал. 8 и 9 от Закона за висшето образование (ЗВО).

Чуждестранните граждани могат да кандидатстват за обучение и при условията и по реда за приемане на българските граждани във висшите училища на Република България, ако:

  • имат статут на постоянно пребиваващи на територията на Република България;
  • имат статут на бежанци;
  • са от българска народност, удостоверена по реда на Постановление № 103 на Министерския съвет от 1993 г. за осъществяване на образователна дейност сред българите в чужбина и Постановление № 228 на Министерския съвет от 1997 г.

Чуждестранните граждани, които кандидатстват при условията на междуправителствени спогодби и съгласно актове на Министерския съвет, подават документите си в Министерството на образованието и науката и се приемат при условията и реда, определени в съответната спогодба и акт на Министерския съвет.
За подробна информация посетете www.minedu.government.bg

Приемането на кандидатите граждани на държави от  Европейския съюз и  Европейското икономическо пространство за студенти  по желаните специалности  се извършва  при условията, определени за български граждани с конкурсен изпит и участие в класиране.

Прием на лица с двойно гражданство – едно от които е българско, може да се извършва по реда и условията за българските кандидат-студенти, или по реда на чуждестранни граждани.

Лица с двойно гражданство, едното от които е българско, заплащат половината от размера на определените за чужденци такси, когато са приети при условие и ред, определени за чуждестранни граждани.

Чуждестранните граждани, които не владеят български език, през първата година се обучават в подготвителен курс по езикова и специализирана подготовка по български език. Обучението в подготвителния курс по езикова и специализирана подготовка по български език на чуждестранните студенти, одобрени за обучение в Югозападния университет „Неофит Рилски“, се провежда от университета. Обучението по български език завършва с изпит /писмен и устен/, който се полага пред комисия. На лицата, успешно завършили езиковата и специализирана подготовка, се издава Свидетелство /съгласно образец, регистриран в МОН/, необходим за записването на чуждестранните студенти в първи курс.

Таксата за езиков и специализиран курс по български език е в размер на 3000 €.

Чуждестранните граждани, приети за студенти в Югозападния университет „Неофит Рилски“, могат да продължат обучението си в първи курс в образователно-квалификационна степен „Бакалавър“ след успешно положени изпити в подготвителния курс по езикова и специализирана подготовка по български език и специализираните дисциплини.

Таксите за обучение на чуждестранните студенти се определят ежегодно с постановление на Министерския съвет.

Прием на лица от българска народност и граждани на Република Северна Македония (като се кликне да препраща тук: https://higher-edu.mon.bg/ap/home )

Условия за кандидатстване на граждани на държави извън Европейския съюз и Европейското икономическо пространство

Чуждестранните граждани, които кандидатстват при условията на чл. 95, ал. 8 и 10 от ЗВО, подават документите си в Югозападния университет „Неофит Рилски“, сграда Ректорат, ет. 1, кабинет 102, отдел „Чуждестранни студенти“ в срок до 10 септември в годината на кандидатстването.

Кандидатите за обучение за придобиване на образователно-квалификационна степен „Магистър“ подават документи, както следва:
- начало на обучението – зимен семестър на съответната учебна година – 10 септември в годината на кандидатстване.
- начало на обучението – летен семестър на съответната учебна година – 1 февруари в годината на кандидатстване.

Необходими документи:

1. Формуляр – по образец;

2. Копие на дипломата за средно образование (или заместващ дипломата документ) и приложението с оценките.

2.1. Минималният среден успех от учебните предмети от документа за завършено средно образование, които са балообразуващи за специалността, за която кандидатства лицето, не може да бъде по-нисък от 62 на сто от максималната стойност по системата за оценяване в страната, в която е придобито средното образование.

3. Документ, издаден от компетентен орган, с който се удостоверява правото на кандидата да продължи обучението си във висшите училища на страната, в която е придобито средното образование.

4. Академична справка – за студенти, кандидатстващи за частичен срок на обучение.

4.1. Копие от документа за завършено висше образование с образователно-квалификационна степен „Бакалавър“ или „Магистър“ – за кандидати за обучение в магистърска степен.

4.2. Документ за признато висше образование, придобито в чуждестранен университет.

5. Пет снимки.

6. Копие от чуждестранен паспорт или друг официален документ за самоличност.

7.Кандидатите с двойно гражданство, едното от които е българско, го удостоверяват с копие на документ за самоличност на български граждани.

8. Документ за владеене на български език на ниво В2 съгласно Общата европейска езикова рамка, издаден от висше училище в Република България – за кандидатите, които ще се обучават на български език и няма да преминават езикова и специализирана подготовка.

9. Документите по т. 2, 3 и 4 трябва да бъдат легализирани, преведени на български език и заверени в съответствие с разпоредбите на международните договори на Република България с държавата, в която са издадени, а при отсъствие на такива – по общия ред за легализациите, преводите и заверките на документи и други книжа.

10. Чуждестранните граждани, които не владеят български език, през първата година се обучават в подготвителен курс по езикова и специализирана подготовка по български език в Югозападния университет „Неофит Рилски“. Таксата за езиков и специализиран курс по български език е в размер на 3000 €.

11. Чуждестранните граждани, приети за студенти в Университета, могат да продължат обучението си в първи курс по специалността, в която са приети, след успешно завършен подготвителен курс за езикова и специализирана подготовка по български език/английски език на ниво В2 съгласно Общата европейска езикова рамка и специализираните дисциплини по учебен план.

12. Таксите за обучение на чуждестранните студенти се определят ежегодно с решение на Министерски съвет.