Прием Бакалавър

Филологическият факултет към Югозападния университет „Неофит Рилски“ – Благоевград обявява конкурс за есе на български или на английски език

Можете да изберете една от следните теми за конкурса на български език:

1. „Книгата и телефонът – врагове или приятели“

2. „Болестите“ на съвременния български език“

3. „Който умно мълчи, той умно говори“

4. „Ще „убие“ ли човешкото изкуственият интелект?“

 

Темите за конкурса на английски език са:

1. “ If you had one day to live, how would you live it?”

2. “The Lie – a way to protect our closest ones or a morally wrong act?”

3. “Too many of us are not living our dreams, because we are living our fears”- Les Brown”

4. “If you are afraid to lose, you don`t deserve to win”

В тазгодишния конкурс имате възможност да участвате и с тема „Фолклорните традиции в моя роден край“ на български или на английски език, с която да кандидатствате за специалността „Английски език и етнология.

Изпращайте вашите текстове на имейл Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Всички отличени участници в конкурса ще получат сертификат, който може да послужи за прием в специалностите на Филологическия факултет: 1) „Българска филология“, 2) „Педагогика на обучението по български език и чужд език (с английски, руски, гръцки или китайски)“, 3) „Английски език и етнология“, 4) „Чужд език и бизнес администрация“, 5) „Английска филология“, 6) „Английски език: превод и комуникации“ и 7) „Приложна лингвистика“ (с първи чужд език английски и втори чужд език – немски, френски, руски или гръцки – по избор на кандидат-студентите).

 

Крайният срок за изпращане на есетата е 30.04.2025 г.

Резултатите ще бъдат обявени до 05.05.2025 г.

Философският факултет към Югозападния университет „Неофит Рилски“ обявява конкурс за есе

Описание на конкурса за ученическо есе

Конкурсът се провежда на доброволни начала и е предназначен за ученици от 12. клас. Участниците могат да развият една или повече теми от посочените по-долу.

Теми:

  1. „Аз съм България и нейното европейско бъдеще“
  2. „България в Европа: светлини и сенки“
  3. „Аз и моята свързаност със света: общуване и отчуждение“
  4. „Какво ме кара да (не) остана в България?“

Изисквания към текста:

Обем – до 14 000 знака (12 пункта, 1,5 междуредие, Times New Roman);

Файлов формат – DOC;

Тип текст – есе, размишление.

Срок

Есетата трябва да бъдат получени съгласно инструкцията за анонимност по-долу до 17:00 часа на 23 май 2025 г.

Процедура на изпращане и оценяване на есето

Оценяването на есетата е анонимно. Ето защо всеки автор изпраща: своите три имена, град, училище, заглавие на есето, адрес и телефон за връзка, като ги вписва в електронното си писмо, а на титулната страница на есето изписва само неговото заглавие без името на автора. Есетата се изпращат на електронен адрес: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите. .

Комисия, съставена от членове на катедра „Философски и политически науки“ и катедра „Социология“, ще проведе анонимно оценяване на получените есета, след което класираните есета ще бъдат идентифицирани.

Критерии за оценяване

В своята работа комисията за оценка ще се ръководи от следните общи критерии:

  • логическа структура на изложението;
  • наличие на тези, подкрепени с аргументация;
  • прогностични умения, съчетани с фантазия, но и с усет за доминиращите тенденции в общественото развитие;
  • внимателен подбор на подходящи факти с оглед на изказаните тези;
  • нешаблонно мислене, езикова култура и стил на изразяване.

Обявяване на резултатите

Резултатите ще бъдат обявени до 27 май 2025 г. чрез обратна връзка с авторите и училищата.

Награди

  • Удостоверение за постижения в конкурса за ученическо есе.

Удостоверението дава право на притежателя му да бъде записан за студент в специалност „Политология“, специалност „Социология“ или специалност „Философия“.

  • Публикуване на отличените есета в електронното списание „NotaBene“ на Центъра за изследване и разпространение на политически и философски идеи към катедра „Философски и политически науки“ при Философския факултет на Югозападния университет;
  • Книги и посещение във висшето училище.

Тържественото връчване на удостоверенията ще се състои на 6 юни 2025 г. в Югозападния университет „Неофит Рилски“ – Благоевград.

Онлайн конкурс за кандидат-студенти във Факултета по изкуствата

Уважаеми кандидат-студенти,

Факултетът по изкуствата при Югозападния университет „Неофит Рилски“ обявява онлайн конкурс  в областите: „Мода“, „Изобразително изкуство“, „Музика“, „Кино“, „Театър“, „Култура и медии“, „Култура и културен туризъм“, „Културология и културен мениджмънт“ и „Съвременна хореография“.

За допълнителна информация: Вяра Дюлгерова, e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите..

Ако желаете да участвате в конкурса следва да представите свои материали или изяви, заснети с телефон, камера, фотоапарат, уеб камера или други технически средства. Изпратените материали ще бъдат оценявани от комисии по съответните направления.

Отличените от нашите комисии, ще могат да се запишат за учебната 2025/2026 г. в съответната специалност, по която се провежда обучение във Факултета по изкуствата на Югозападния университет „Неофит Рилски“.

Крайният срок за подаване на материалите е 31.05.2025 г.

Видове материали, които да изпращате за конкурса според областите на изкуствата:

„Педагогика на музикалното изкуство“, „Изпълнителско изкуство (народни инструменти или народно пеене)“, „Електронни технологии в музиката“, „Изпълнителско изкуство (поп и джаз)“

Две музикални изпълнения, различни като жанр и характер.

Лица за контакт:

Народно пеене – проф. д-р Бинка Добрева, e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите..

Инструмент – доц. д-р Валери Димчев, e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите..

Поп и джаз – доц. д-р Валери Пастармаджиев, e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите..

 „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“ и „Мода“

Рисунка или серия от рисунки (до 5 бр.), включващи (натюрморт, пейзаж, портрет, фигурална композиция – по избор), изпълнени с живописни или графични материали и техники; или модни скици (до 5 бр.) на тема по избор.

Лице за контакт: проф. д-р Емил Куков, e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите..

„Култура и медии“, „Култура и културен туризъм“ и „Културология и културен мениджмънт“

1.1. Журналистическа статия, репортаж, есе или видеоклип на теми „Родовата памет“ или „Дигиталният свят на съвременните млади“.

1.2. Рекламен клип, авторско интервю или авторски коментар върху паметници на културното наследство.

1.3. Презентация на туристически маршрут, показващ важни културно-исторически обекти от родния Ви край.

1.4. Видеоклип, отразяващ актуално събитие.

1.5. Интервю с личност, която Ви вдъхновява и мотивира.

Лице за контакт: доц. д-р Димитрия Спасова, e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите..

„Актьорско майсторство“

  • монолог, басня, откъс, етюд или танц (по избор)

Лице за контакт: доц. д-р Биляна Топалова, e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

 „Филмов и телевизионен монтаж“, „Филмова и телевизионна режисура“, „Филмово и телевизионно операторство“, „Продуцентство в развлекателните индустрии и аудио-визуални изкуства“

По избор от предложените:

  • клип, филм, документално наблюдение;
  • 5 фотографии от следните теми: пейзаж, репортаж, портрет;
  • сценарии за филм или събитие.

Лице за контакт: доц. д-р Биляна Топалова, e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

 „Съвременна хореография“

Кандидат-студентите могат да се явят с изпратени видеоклипове от две свои участия

в следните раздели – съвременна хореография, характерни танци, модерен танц, спортни танци, улични танци (брейк, хип-хоп и др.), бели данс, салса, бачата, танго и др.

Могат да участват в конкурса и с видеозапис от представяне в национални или международни танцови конкурси.

Лице за контакт: проф. д.н. Анелия Янева, e-mail: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

 

Срокове за подаване на документи за участие в класирането

За участие в класирането кандидат-студентите задължително подават посочените по-горе документи в срок от 16 юни до 6 юли 2025 г. в зала 1102 А, етаж І на Учебен корпус № 1, Югозападен университет „Неофит Рилски“, Благоевград.

Подаването на документи на място се извършва в делничните дни от 08:00 ч. до 17:00 ч., в събота и неделя от 09:00 ч. до 15:00 ч.

Онлайн документи се подават чрез https://ksk.swu.bg/WebClient/ в срок от 16 юни до 03 юли 2025 г.

Допълнителна информация можете да получите от понеделник до петък, от 08:00 ч. до 12:00 ч. и от 13:00 ч. до 17:00 ч. на  телефони: 073 / 588 546 и 0886 / 700 885 или на Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.

Списък на заболявания, които може да затруднят практикуването на придобитата професионална квалификация по специалности

І. При кандидатстване в университета за педагогически специалности, кандидат-студентът декларира, че не страда от заболявания в съответствие с Наредба № 4 от 2016 г. за заболяванията и отклоненията, при които не може да се заема длъжност на педагогически специалисти, както и всички останали длъжности в детските градини, в училища, в центрове за подкрепа за личностно развитие, центрове за специална образователна подкрепа, както следва:

1. шизофренно разстройство: изходно състояние (шизофренен дефект), резидуална шизофрения, шизофренна промяна на личността, непрекъснато протичаща шизофрения;

2. разстройства на настроението (афективни разстройства): чести тежки епизоди с психотични симптоми, алтернантно и хронично протичане;

3. психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на психоактивни вещества (злоупотреба с алкохол и психоактивни вещества с последващи когнитивни и личностови промени);

4. епилепсия – чести припадъци и промяна на личността;

5. персистиращи налудни разстройства, свързани с личностова и поведенческа промяна;

6. психични разстройства на личността и поведението, дължащи се на мозъчно заболяване;

7. разстройства на сексуалното влечение – педофилия;

8. органични психични разстройства – деменция при болестта на Алцхаймер, съдова деменция, други деменции;

9. белодробна туберкулоза с бацилоотделяне.

ІI. При кандидатстване в университета кандидат-студентът декларира, че е информиран за заболявания, които ще направят изключително трудно или невъзможно практикуването на придобитата професионална квалификация по следните специалности:

1. Тежки зрителни увреждания или разстройство в цветоусещането

- за специалностите „Педагогика на обучението по изобразително изкуство“, „Мода“, „Педагогика на обучението по химия и физика“, „Педагогика на обучението по химия и човекът и природата“, „Химия“, „Медицинска химия“, „Филмово и ТВ операторство“, „Филмов и ТВ монтаж“, „Филмова и ТВ режисура“, „Акушерка“, „Медицинска сестра“, „„Дизайн и технологии за облекло и текстил“.

2. Тежка или пълна парализа на говорните органи; тежко заекване или спазми на говорните органи; тежки зрителни увреждания; тежки слухови увреждания, които не могат да се компенсират с лечение или слуховопротезиране, говорни и езикови наршуения, психични  невралогични заболявания:

- за специалности „Логопедия“, „Предучилищна и начална училищна педагогика“, „Начална училищна педагогика и чужд език“, „Предучилищна педагогика и чужд език“, „Специална педагогика“ и „Физическо възпитание и спорт“.

3. Доказани алергични заболявания, имащи отношение към работа с химикали:

- за специалностите „Педагогика на обучението по химия и физикa“, „Педагогика на обучението по химия и човекът и природата“, „Химия“, „Медицинска химия“

4. Тежка слухова аномалия, която не може да се коригира с лечение или слухова протеза:

- за специалностите „Електронни технологии в музиката“, „Изпълнителско изкуство“

5. Тежки заболявания на сърдечносъдовата и дихателната системи, тежки неврологични и психически заболявания, увреждания на опорно-двигателния апарат, очни заболявания без възможност за корекция на зрението:

- за специалност „Кинезитерапия“.

6. Тежки неврологични, психически, некомпенсирани сърдечносъдови заболявания, както и лица с некомпенсирани увреждания на опорно-двигателния апарат, с разстройства в цветоусещането, слуха и говора

- за специалностите „Медицинска сестра“ и „Акушерка“.

7. Неврологични, психически заболявания, увреждания на опорно-двигателния апарат, очни заболявания без възможност за корекция на зрението и с говорни и слухови разстройства:

- за специалност „Национална сигурност”.

            8. Шизофренно разстройство, резидуална шизофрения, шизофренна промяна на личността, непрекъснато протичаща шизофрения; разстройства на настроението (афективни разстройства):чести тежки епизоди с психотични симптоми, алтернантно и хронично протичане; психични и поведенчески разстройства, дължащи се на употреба на психоактивни вещества (злоупотреба с алкохол и психоактивни вещества с последващи когнитивни и личностови промени); епилепсия – чести припадъци и промяна на личността; персистиращи налудни разстройства, свързани с личностова и поведенческа промяна; психични разстройства на личността и поведението, дължащи се на мозъчно заболяване; разстройства на сексуалното влечение – педофилия; органични психични разстройства – деменция при болестта на Алцхаймер, съдова деменция, други деменции.

            - за специалност „Психология“

9. За всяка специалност:

- тежко психическо или тежко неврологично заболяване .

Прием на чуждестранни граждани или лица без гражданство, получили временна закрила на територията на Република България, за студенти през учебната 2025/2026 г.

Условия за кандидатстване:

1. Приемът на студенти се извършва в съответствие с Постановление № 264 на Министерския съвет от 25.07.2024 г. за приемане на чуждестранни граждани или лица без гражданство, получили временна закрила на територията на Република България и в съответствие със Закона за висше образование.

2. Местата за прием на студенти по професионални направления, форми на обучение и образователно-квалификационни степени се утвърждават от Министерския съвет.

3. За утвърдените места по специалности и форми на обучение могат да кандидатстват лица-чуждестранни граждани, отговарящи на следните условия:

3.1. са чуждестранни граждани или лица без гражданство, получили временна закрила на територията на Република България, удостоверено с документ за самоличност, издаден от МВР на Република България;

3.2. имат завършено средно образование, даващо им право да продължат обучението си във висши училища.

3.3. имат балообразуващи оценки в дипломата за средно образование, валидни за съответните специалности.

4.2. Документи за кандидатстване:

-  заявление (по образец);

- документ за самоличност, удостоверяващ, че лицето е чуждестранен гражданин без гражданство или че е лице, получило временна закрила на територията на Република България;

- диплома за завършено средно образование / удостоверение за признаване на средно образование от чуждестранно училище в съответствие с чл. 165 от Закона за предучилищното и училищно образование.

ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Приемането на чуждестранни граждани или лица без гражданство, получили временна закрила на територията на Република България за студенти  се извършва на основание на Постановление № 264 от 25 юли 2024 г.

Приемането на студентите се извършва чрез конкурсни изпити или с оценки от държавните зрелостни изпити и/или задължителен държавен изпит за придобиване на професионална квалификация - по теория и практика на професията

Конкурсните изпити се провеждат на български език,.

Класирането се извършва по низходящ ред на бала и по реда на посочените от кандидата желани специалности в заявлението до ректора, съгласно обявените места.

Приетите студенти заплащат такси за обучението си в размера, определен за студентите - български граждани и имат право на стипендия, както и да ползват студентски общежития и столове, субсидирани от държавата, по реда за българските граждани.

През първата година на обучението си преминават и обучение по специализирана езикова подготовка.

След изтичане на срока на временната закрила или след отпадане на основанията за предоставянето ѝ студентите могат да продължат обучението си в съответното висше училище при условията и по реда, определени за български граждани.

ДОКУМЕНТИ ЗА КАНДИДАТСТВАНЕ

  1. Заявление до ректора
  2. Оригинал и копие на регистрационната карта, удостоверяваща правата на лице, ползващо се от временна закрила в Република България за срока на временната закрила. (Оригинала на регистрационна карта се връща на кандидата веднага след сверяване с копието)
  3. Оригинал и копие на дипломата за завършено средно образование. (Оригинала на диплома се връща на кандидата веднага след сверяване с копието)
  4. Завършилите професионални гимназии представят оригинал и копие на свидетелството за професионална квалификация.
  5. Такса за кандидатстване в размер на 30.00 лева.
Завършилите средно образование в чужбина представят удостоверение за  завършено средно образование с вписани приравнени към шестобалната система оценки по отделните предмети и средния успех от дипломата. Удостоверението се издава от Регионално управление на образованието по местоживеене.