Национални чествания 230

Национална научна конференция "Отец Неофит Рилски - духовност, просвета, култура

FOLIO koferencia Neofit Rilski

Учредяване на Неофитова стипендия

Югозападният университет учреди ежегодна Неофитова стипендия за особени постижения в науката, в съответствие с програмата за националните чествания по случай 230 години от рождението на йеромонах Неофит Рилски, която е под патронажа на Българския патриарх Неофит.

ЦЕРЕМОНИЯ ПО ПРИСЪЖДАНЕ НА ПОЧЕТНОТО ЗВАНИЕ „ДОКТОР ХОНОРИС КАУЗА“ НА ЧЛ.-КОР. ПРОФ. Д.И.Н. РУМЯНА РАДКОВА

На 26 май 2023 г. (петък) от 11:30 ч. в зала 114 (Учебен корпус № 1) ще се проведе церемония по присъждане на почетното звание „Доктор хонорис кауза“ на Югозападния университет „Неофит Рилски“ на чл.-кор. проф. д.и.н. Румяна Радкова за принос в изследването на личността и историческата роля на йеромонах Неофит Рилски.

Отличието се присъжда по предложение на Правно-историческия факултет и с решение на Академичния съвет на университета от 5 април 2023 г.

След тържествената част проф. Радкова ще изнесе академична лекция на тема  „Личността и делото на Неофит Рилски – моето научно предизвикателство“.

Румяна Радкова е родена на 7 юли 1939 г. в гр. Шумен. Завършва магистърска степен по специалност история и архивно дело в СУ „Св. Климент Охридски“ през 1962 г. През следващите пет години е уредник на Народния музей  „Рилски манастир“. Тук има възможност да проучва документалното наследство на манастира и през 1969 г. защитава дисертация на тема „Рилският манастир като национално и културно средище през Възраждането“ към Института по история на БАН. Последователно е научен сътрудник, старши научен сътрудник, старши научен сътрудник І степен (професор), ръководител на секцията „История на българския народ ХV-ХІХ век“. През 1985 г. придобива научното звание доктор на историческите науки с труда си „Българската интелигенция през Възраждането (ХVІІІ – първата половина на ХІХ век)“, за който през 1987 г. получава и престижната награда за история „Проф. Васил Златарски“ на Президиума на БАН. От 2008 г. е член-кореспондент на БАН. Проф. Радкова е провела специализации в редица държави, между които СССР, Чехия, Полша, Кипър, Австрия. През 1985 г. е удостоена с орден „Св. св. Кирил и Методий“ – II ст. и орден „Св. Климент Охридски“. Преподавала е в Софийския университет, Нов български университет и Варненския свободен университет. Автор е на редица монографии, студии и статии. Член е на редица престижни научни организации като Съюза на учените в България, Научния съвет на Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“, Специализирания съвет по Нова и най-нова история при ВАК, Лондонското дружество за изучаване на ХVІІІ в. и др.

Проф. Румяна Радкова е най-задълбоченият изследовател на живота и делото на Неофит Рилски. През 1975 г. издава труда си „Неофит Рилски и новобългарската култура“, а пет години по-късно, през 1980 г., излиза и второ, допълнено издание на книгата. С цялостното си творчество проф. Радкова се налага като един от най-успешните български учени в областта на културната история, постиженията на националната интелигенция и ролята на духовните институции през епохата на Възраждането.

АКАДЕМИЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ НА ТЕМА: „КУЛТУРНИ КОНТЕКСТИ, ПОЛИТИЧЕСКО ВРЕМЕ, ФИЛОСОФСКИ ПРОСТРАНСТВА НА ПОСТМОДЕРНОСТТА“

На 17 и 18 май 2023 г. в Заседателната зала на Ректората ще се проведе интердисциплинарна конференция на тема „Културни контексти, политическо време, философски пространства на постмодерността“.  Официалното откриване ще се състои на 17 май от 09:30 ч. Научният форум е част от събитията, посветени на 230-годишнината от рождението на патрона на Югозападния университет – Неофит Рилски.

Конференцията ще предложи поле за дискутиране и изследване в трите аспекта на съвременната пост-модерна ера: културните контексти и дебати, политическите измерения и обществени промени, философските рефлексии върху проекциите на съвременната цивилизация.

Научният форум се организира от катедра „Философски и политически науки“ към Философския факултет, катедрите „Национална сигурност и публична администрация“, „Международно право и международни отношения“ и „Връзки с обществеността“ към Правно-историческия факултет и катедрите „Културология“ и „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ към Факултета по изкуствата.

Анотация: Динамичните и неуправляеми процеси, характеризиращи съвременната епоха, изискват за своето изучаване изграждането на нови по мащаб и вътрешни връзки интердисциплинарни полета. Настоящият академичен форум предлага изследователско пространство за дискутиране и осмисляне на актуалното състояние на съвременното общество, на постмодерното човечество и на новия свят. Конституираме интердисциплинарното поле в трите аспекта на съвременната пост-модерна ера: културните контексти и дебати, политическите измерения и обществени промени, философските рефлексии върху проекциите на съвременната цивилизация.

Новите измерения обхващат динамичния и глобален аспект на културните процеси и налагане на нови културни ценности. Родилите се постмодерни културни контексти предполагат производство и генериране на нови културни модели и оттам на промени и динамика в културните механизми, продукцията и културните и естетическите възможности на модерния човек и модерното човечество. Те надхвърлят ли обаче измеренията на постмодерното?

Съвременният световен процес засилва динамиката на социалното и политическото развитие в обществата. Раждат се нови видове комуникативни и социални възможности: в дигиталната ера и в интензивното световно време кое владее развитието на политическите и социалните процеси, как се променя протичането на политическия живот, ражда ли се всеобщо гражданско общество, което създава свое политическо устройство, свои социални и политически институции, своя икономика дори.

Всичко това са доказателства за усложнения и вътрешно динамичен ход на постмодерната епоха, неотменно тласкащ съвременното човечество към нов етап от неговото развитие. Появява се огромна нужда от осмисляне и рефлексия върху този глобален процес. Кои са новите проблемни линии, даващи новите философски тематични пространства? Проблемите за новата човековост, за постмодерния етос, като глобална етика и глобална аксиология. Пораждат ли се нови художествени възможности, нови форми за изразяване и нови естетически идеали. Формира ли се нов тип познание, детерминирано от дигитализацията, но и от систематизирането и пълното проектиране на човешката рационалност и научна продуктивност. Какви са очертаващите се измерения на общотематичния континуум на една нова, вече свръх-модерна, епоха?

В рамките на конференцията ще бъде организиран кинолекториум на тема „Утопия, антиутопия, изход“, включващ прожекция с дискусия на дебютния игрален филм на Теодор Ушев „φ1.618“ и представяне на специализран шанд с книги от поредицата „Библиотека „Амаркорд“ на издателство „Колибри“, посветени на киноизкуството. Кинолекториумът се организира със съдействието на Теодор Ушев, Жаклин Вагенщайн, международния литературен и кинофестивал „Синелибри“ и издателство „Колибри“.

„ПО СТЪПКИТЕ НА ЙЕРОМОНАХ НЕОФИТ РИЛСКИ“ – СЪСТЕЗАНИЕ ПО БЪЛГАРСКИ ЕЗИК И ЛИТЕРАТУРА ЗА УЧЕНИЦИ ОТ 9 ДО 12 КЛАС, 11 май 2023 г., Благоевград.

На 11 май 2023 г. (четвъртък) от 14:00 ч. в зала 329 (Учебен корпус № 1) ще се проведе състезанието по български език и литература „По стъпките на йеромонах Неофит Рилски“. В надпреварата ще участват ученици от 9 до 12 клас.

Събитието се организира от Филологическия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“.

Организатори на честванията

Организатори на честванията:

 

БЪЛГАРСКА ПРАВОСЛАВНА ЦЪРКВА – СВЕТИ СИНОД

НЕВРОКОПСКА СВЕТА МИТРОПОЛИЯ

ЮГОЗАПАДЕН УНИВЕРСИТЕТ „НЕОФИТ РИЛСКИ“ – БЛАГОЕВГРАД

РИЛСКА СВЕТА ОБИТЕЛ

ОБЩИНА БЛАГОЕВГРАД

ОБЩИНА БАНСКО

ОБЩИНА КЮСТЕНДИЛ

ОБЩИНА САМОКОВ

ОБЩИНА ГАБРОВО

ОБЩИНА КОПРИВЩИЦА

ОБЩИНА САНДАНСКИ

ОБЩИНА КАЗАНЛЪК  

 

ОБЩЕСТВЕН ИНИЦИАТИВЕН КОМИТЕТ:

Негово Високопреосвещенство Неврокопски Митрополит Серафим

Негово Преосвещенство Мелнишки Епископ Герасим, главен секретар на Св. Синод на БПЦ

Негово Преосвещенство  Адрианополски Епископ Евлогий, игумен на Рилската света обител

Проф. д-р Борислав Юруков

Чл.-кор. проф. д.и.н. Румяна Радкова

Академик Юлиян Ревалски, председател на БАН

Академик Светлана Куюмджиева

Доц. Димитър Димитров, главен диригент на Смесения хор при Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“

Чл.-кор. проф. д.и.н. Иван Илчев

Проф. д-р Ангел Димитров

Проф. д-р Кирил Топалов

 

ОРГАНИЗАЦИОНЕН КОМИТЕТ:

Председател: проф. д-р Николай Марин, декан на Правно-историческия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ – Благоевград

Заместник-председател: проф. д-р Валентин Китанов, заместник-декан на Правно-историческия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ – Благоевград,

Заместник-председател: доц. д-р Димитър Тюлеков

Проф. д-р Габриела Белова, председател на Общото събрание на Югозападния университет „Неофит Рилски“ – Благоевград

Проф. д-р Иванка Станкова, заместник-ректор на Югозападния университет „Неофит Рилски“, Благоевград

Проф. д.н. Йордан Гошев, заместник-ректор на  Югозападния университет „Неофит Рилски“, Благоевград

Доц. д-р Ицка Дерижан, заместник-ректор на Югозападния университет „Неофит Рилски“, Благоевград

Доц. д-р Елена Каращранова, декан на Природо-математическия факултет

Проф. д-р Преслав Димитров, декан на Стопанския факултет

Проф. д-р Снежина Андонова, декан на Техническия факултет

Проф. д.н. Васил Марков, декан на Факултета по изкуствата

Доц. д-р Миглена Симонска, декан на Факултета „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“

Доц. д-р Янка Стоименова, декан на Факултета по педагогика

Проф. д.н. Магдалена Панайотова, декан на Филологическия факултет

Проф. д-р Борис Манов, декан на Философския факултет

Илко Стоянов, кмет на Община Благоевград

Иван Кадев, кмет на Община Банско

Петър Паунов, кмет на Община Кюстендил

Таня Христова, кмет на Община Габрово

Бойка Дюлгерова, кмет на Община Копривщица

Владимир Георгиев, кмет на Община Самоков

Атанас Стоянов, кмет на Община Сандански

Галина Стоянова, кмет на Община Казанлък

Любка Тинчева , директор на Националния музей на образованието – Габрово

Светла Барякова, директор на Музеен комплекс – Банско