Проекти по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“

Обяви по проект Иновативно образование в хуманитарни и социални науки

 

Архив по Проект BG05M2OP001-2.016-0005-C01

За обяви публикувани преди 17.12.2021 г. моля кликнете ТУК

Проект BG05M2OP001-2.016-0005-C01 „Модернизация на Югозападен университет „Неофит Рилски“ – гр. Благоевград, Национален военен университет "Васил Левски" – гр. Велико Търново и Софийски университет "Св. Климент Охридски" – гр. София, в професионални напра

Общи данни за проект BG05M2OP001-2.016-0005-C01 „Модернизация на Югозападен университет „Неофит Рилски“– гр. Благоевград, Национален военен университет "Васил Левски" – гр. Велико Търново и Софийски университет "Св. Климент Охридски" – гр. София, в професионални направления 5.3 Комуникационна и компютърна техника, 4.4 Науки за земята и 3.7 Администрация и управление“

Управляващ орган:

Министерство на образованието и науката, Изпълнителна агенция „Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж““

Бенефициент:

Югозападен университет „Неофит Рилски“

Партньори:

Национален военен университет „Васил Левски“

Софийски университет „Св. Климент Охридски“

Период на изпълнение: 30 месеца, 19.07.2021 г. - 31.12.2023 г.

Обща стойност на проекта: 4 992 951.48 лв., от които 903 507.00 лв. за НВУ „Васил Левски“ и 932 347.68 лв. за СУ „Св. Климент Охридски“

Европейско финансиране: 85%, 4 244 008,76 лв

Национално финансиране: 15%, 748 942 лв.

Цели на проекта

Основна цел на организациите-партньори в настоящия проект е изграждането на модерна и устойчива образователна система в трите висши училища (ВУ), базирана на иновативни и съвременни модели на преподаване, посредством осигуряване на цифрова трансформация ,дигитализация на програмите и мултидисциплинарност, чрез което да се гарантира ефективна връзка между трите ВУ и пазара на труда и да бъде постигнато адекватно съответствие между търсенето и предлагането наспециалисти с висше образование.

Посредством разработване на нови съвместни учебни програми, модернизиране на учебното съдържание и методите на преподаване, включително чрез предвидените дейности за повишаване на уменията на преподавателите за работа с цифрови и облачни технологии, за прилагане на гъвкави образователни модели и насърчаване на трансграничното сътрудничество, както и чрез формиране на студентски клубове, организациите партньори ЮЗУ „Неофит Рилски“, НВУ „В. Левски“ и СУ „Св. Климент Охридски“ си поставят като цел повишаване на коефициентите в Рейтинговата система на висшите училища в България на професионални направления 5.3Комуникационна и компютърна техника, 4.4 Науки за земята и 3.7Администрация и управление.

Целеви групи:

Студенти

Докторанти

Пост-докторанти

Млади учени/ преподаватели до 34 г.

Преподаватели, учени и изследователи

Проект МОДЕРН-А

Проектът МОДЕРН-А е насочен към изграждането на модернизирана академична екосистема в партньорска мрежа. Той ще реши тази задача чрез разработване и прилагане на високотехнологични решения за учене и преподаване, развитие на компетентности, съобразени с пазара на труда, повишаване квалификацията на преподавателите, насърчаване на интердисциплинарни и междуинституционални академични инициативи, подкрепа за мобилност към чужди висши училища и научни организации, споделяне на ресурси. В хода на изпълнението СУ "Св. Климент Охридски" ще координира усилията на 9 университета, 3 организации на работодателите и над 20 асоциирани партньора. Широкият обхват на консорциума осигурява допълваща се експертиза от различни полета на познанието и икономиката като потребител на кадри, обучавани във висшите училища. Екипът фокусира силите и ресурсите изключително върху приоритетни професионални направления - педагогика, физика, химия, математика и биотехнологии. Тази концентрация позволява да бъдат решавани успешно задачите, поставени от ОП НОИР по разширяване на достъпа до и подобряване на качеството във висшето образование в области, очертани в анализа на резултатите от рейтинговата система и съответствието им с изискванията на пазара на труда (проект BG05M2OP001-2.005-0001) и дефинирани като ключови за страната в политиките на българското правителство и ЕС. Съсредоточаването в приоритетни направления е комбинирано с широко отваряне на възможности за академично и професионално развитие пред голям кръг крайни потребители на безвъзмездната финансова помощ: преподаватели, в т. ч. учени и изследователи, студенти, млади хора, ангажирани с наука, вкл. обучаващи се за придобиване на образователна и научна степен "доктор", постдокторанти и специализанти. Времевата рамка за изпълнение на предложените дейности е 30 месеца, но успешното им приключване ще позволи да бъде създаден устойчив модел на сътрудничество, който ще бъде мултиплициран и надграждан и след края на проекта.

Сайт на проекта

Проект "Иновативно образование в хуманитарни и социални науки чрез цифрова трансформация и модернизация на учебните програми във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий", Софийския университет "Св. Климент Охридски", Югозападния университет

Проектът е на обща стойност 4 175 484 лева с финансиране по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж 2014 - 2020", съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове
Югозападният университет "Неофит Рилски" участва като партньор в реализация на проект "Иновативно образование в хуманитарни и социални науки чрез цифрова трансформация и модернизация на учебните програми във Великотърновския университет "Св. Св. Кирил и Методий", Софийския университет "Св. Климент Охридски", Югозападния университет "Неофит Рилски" и Техническия университет в Габрово в партньорство с чуждестранни университети от Гърция, Полша и Румъния. Проектът се финансира по процедура за безвъзмездна финансова помощ BG05M2OP001-2.016 "Модернизация на висшите училища" по Приоритетна ос 2 "Образование и учене през целия живот" на Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" 2014 - 2020 г.
Проектът се реализира в партньорство с три български университета, водещ университет е Великотърновският университет "Св. св. Кирил и Методий", а партньори са Софийският университет "Св. Климент Охридски" и Техническият университет - Габрово. Асоциирани партньори са три чуждестранни университета - Солунският университет "Аристотел" (Гърция), университетът "Адам Мицкевич", гр. Познан (Полша) и Университетът в гр. Питещ (Румъния).
Проектът предвижда разработване и въвеждане на 6 иновативни съвместни магистърски програми, базирани на компетентностен модел, които ще доведат до модернизация на учебния процес в приоритетни професионални направления 2.1 "Филология", 2.2 "История и археология", 3.4 "Социални дейности" и 3.5. "Обществени комуникации и информационни науки". В проекта е заложено въвеждане на дигитално образователно съдържание, електронни ресурси и облачни технологии в образователния процес за обучение в хуманитарни и социални науки; професионално развитие на преподавателите и подобряване на уменията им за използване на ИКТ - базирани иновационни образователни технологии; развитие на иновативния потенциал на ВТУ чрез интернационализация и участие в мрежи.
Основна цел на проекта е постигане на динамично съответствие между търсенето и предлагането на специалисти с висше образование чрез въвеждане на иновативно обучение в хуманитарни и социални науки, базирано на компетентностен модел, интердисциплинарност в обучението, чрез широко прилагане на цифрова трансформация на образованието.
Един от сериозните компоненти на проекта е дигитализация на учебната среда и учебното съдържание и въвеждане на нови ИКТ решения за виртуален университет във ВТУ и партньорите като:
  • Създаване на 10 виртуализирани учебни зали и специфичното софтуерно решение за Виртуален университет;
  • Виртуална библиотека, вкл. виртуализация на част от наличното текстово и графично съдържание на наличния библиотечен фонд
  • Лаборатория за дигитални ресурси по история и археология - ще предлага най-съвременни технологии в областта, в това число лицензи за специализиран софтуер и специализиран хардуер - дрон за заснемане на исторически и археологически обекти.
В рамките на проекта ще бъдат включени общо 759 студенти (15% от общо обучаваните към момента студенти в 4-те професионални направления в 4-те университета), общо 300 преподаватели от висшите училища, включени в програми за повишаване на квалификацията и участващи в краткосрочни специализации, представляващи 43% от целия академичен състав в 4-те професионални направления; както и 55 докторанти и млади учени.
В проекта са включени редица дейности за кариерно ориентиране на студентите, проследяване на тяхната професионална реализация, както и провеждане на краткосрочни специализации за преподаватели и млади учени в чужбина. Продължителността на проекта е 30 месеца.

Проект „Модернизация, дигитализация и интернационализация на обучението в Химикотехнологичен и Металургичен Университет”

Покана за набиране на обучаеми по предприемачески умения

Покана за набиране на обучители по предприемачески умения

Покана за набиране на преподаватели за изходяща мобилност


Покана за набиране на студенти и докторанти за изходяща мобилност


Покана обучаеми по английски език


Покана обучаеми по дигитални умения

Покана за избор на експерти за разработване на нови интердисциплинарни съвместни образователни програми

Покана за избор на експерти за реализиране на дейност по обучение на тема "Умения за разработване, внедряване и управление на дигитално образователно съдържание"

Покана за избор на експерти за реализиране на дейност по обучение на английски език

Плакат

Бланка

Покана за избор на експерти по разработване и внедряване на дигитално образователно съдържание по проект BG05M2OP001-2.016-0013

Покана за набиране на обучаеми по предприемачески умения - II група

Кариерна борса в ЮЗУ „Неофит Рилски“ с участието на водещи организации в химическата индустрия (22.03.2023 г.)