Стипендии

Правила за отпускане на стипендии в Югозападен университет "Неофит Рилски"

П  Р  А  В  И  Л  А

за отпускане на стипендии в

Югозападния университет „Неофит Рилски“

 

РАЗДЕЛ  I.  СТИПЕНДИИ НА ДОКТОРАНТИ

 

  1. Стипендии се отпускат на докторанти – български граждани и граждани на държави- членки на Европейския съюз и на Европейското икономическо пространство, приети на места, за които държавата осигурява средства за издръжка на обучението им, във висши училища и научни организации в страната, с изключение на докторантите, приети по реда на чл. 21, ал. 5 от Закона за висшето образование; докторанти и специализанти – български граждани, обучаващи се в чужбина по междуправителствени спогодби, когато в спогодбата е предвидено стипендията да се изплаща от българската страна; чужденци, приети за обучение във висши училища и научни организации у нас по междуправителствени спогодби за образователен, научен и културен обмен или по актове на Министерския съвет, когато отпускането на стипендии е изрично предвидено в тях; и чужденци, които постоянно пребивават в Република България, приети за обучение по реда за българските граждани на места, за които държавата осигурява средства за издръжка на обучението им, във висши училища и научни организации в страната.
  2. Размерът на стипендията се определя с по реда на чл. 7, ал. 1 от Постановление на Министерски съвет № 90 от 26 май 2000 година.
  3. Стипендията се отпуска за три години при редовна докторантура след придобита образователно-квалификационна степен „Магистър“. При удължаване на срока на докторантурата стипендия не се изплаща.
  4. Българските докторанти, приети във висши училища и научни организации в страната на места, за които държавата осигурява средства за издръжка на обучението им получават допълнително еднократна стипендия в размер определен в чл. 7, ал. 5 от Постановление на Министерски съвет № 90 от 26 май 2000 година., в следните случаи:
    • При положително решение на съвета на първичното звено за готовността за защита пред научно жури в рамките на тригодишния срок на обучение;
    • При успешна защита на дисертационния труд в срок до една година след завършване на тригодишния срок на обучение.
  5. Стипендията по т. 4 се изплаща след представяне на справка за спазените условия по т.4.1 и т.4.2 от Отдел „Академично и научно развитие“.
  6. Докторантите имат право на стипендия само за една образователна и научна степен „Доктор“.
  7. Стипендиите се изплащат безкасово по сметка в банка по избор на докторанта, в срок до 5то число на месеца, следващ месеца, за който се предоставят. В едномесечен срок от зачисляването, докторантите задължително представят заповед за зачисляване и IBAN в стая 114А (КСБВ).

РАЗДЕЛ  II.  СТИПЕНДИИ НА ЧУЖДЕСТРАННИ СТУДЕНТИ

  1. Стипендии се отпускат на чуждестранни студенти, приети за обучение във висши училища и научни организации у нас по междуправителствени спогодби за образователен, научен и културен обмен или по актове на Министерския съвет, когато отпускането на стипендии е изрично предвидено в тях; чуждестранни студенти, които постоянно пребивават в Република България, приети за обучение по реда за българските граждани на места, за които държавата осигурява средства за издръжка на обучението им, във висши училища и научни организации в страната.
  2. Размерът на стипендията е:
    • за студенти – граждани на Република Албания, Република Косово, Република Молдова, Република Северна Македония, Украйна и Република Сърбия, и студенти, приети по междуправителствени спогодби за образователен, научен и културен обмен - в размер, определен с чл. 8, ал. 1, т. 1 на ПМС № 90 / 26.05.2000 г.;
    • за студентите, извън тези по т. 2.1 – в размери, определени с решение на Академичния съвет и утвърдени със заповед на ректора.
  3. Стипендиите на чуждестранните студенти, приети по актове на Министерския съвет, когато са граждани на Република Албания, Република Косово, Република Молдова, Република Северна Македония, Украйна и Република Сърбия, и приетите по междуправителствени спогодби за образователен, научен и културен обмен, освен ако в спогодбата не е посочено друго, получават стипендия, без оглед на успеха за първата година, година в продължение на 12 месеца.
    • Стипендиите на чуждестранните студенти, приети по актове на Министерския съвет, когато са граждани на Република Албания, Република Косово, Република Молдова, Република Северна Македония, Украйна и Република Сърбия, на приетите по междуправителствени спогодби за образователен, научен и културен обмен, освен ако в спогодбата не е посочено друго (от втори и по-горен курс), получават стипендия в продължение на 12 месеца от началото на учебната година, при условие, че успехът им от предходната учебна година, при успешно положени всички изпити съгласно учебния план, е не по-нисък от Добър 4.00.
    • На студентите – граждани на държави-членки на Европейския съюз и на Европейското икономическо пространство, приети във висши училища в страната, с изключение на студентите, приети по реда на чл. 9, ал. 3, т. 6, буква "б" и чл. 21, ал. 2 и 3 от Закона за висшето образование, се предоставят стипендии при условията и по реда, определени за българските граждани.
  4. Чуждестранни студенти не получават стипендия за времето, през което отсъстват от учебни занятие по причини, непредвидени в правилниците на Югозападния университет „Неофит Рилски“.

 5 . Стипендиите се изплащат безкасово по сметка в банка по избор на студента, в срок до 5-то число на месеца, следващ месеца, за който се предоставят. Чуждестранните студенти трябва да  представят IBAN/сметка/ в стая 114А /КСБВ/. Начислени, но неполучени стипендии могат да се изплатят до три месеца, считано от края на месеца, за който се полагат.

             

РАЗДЕЛ  IІІ.  СТИПЕНДИИ НА БЪЛГАРСКИ СТУДЕНТИ. ВИДОВЕ СТИПЕНДИИ

  1. Стипендии се отпускат на студенти – български граждани и граждани на държави-членки на Европейския съюз и на Европейското икономическо пространство, приети във висши училища в страната, с изключение на студентите, приети по реда на чл. 9, ал. 3, т. 6, буква "б" и чл. 21, ал. 2 и 3 от Закона за висшето образование; студенти – български граждани, обучаващи се в чужбина по междуправителствени спогодби, когато в спогодбата е предвидено стипендията да се изплаща от българската страна.
  2. Студентите трябва да са записали семестъра и да притежават IBAN /банкова сметка/ в банка по избор. Стипендиите се изплащат по банков път в срок до 5-то число на месеца, следващ месеца, за който се отнасят.
  3. Стипендии не се отпускат на студентите, които се обучават в първи (зимен) семестър на първи курс, с изключение на случаите по т. 8.1. от Раздел IІІ. на настоящите правила.
  4. Размерът на стипендията се определя с решение на Академичния съвет и утвърждава със заповед на ректора по предложение на Студентски съвет.
  5. Студентите имат право на стипендия само за една образователно-квалификационна степен „Бакалавър” и за една образователно-квалификационна степен „магистър“.
  6. Студенти, които са се преместили от една специалност в друга или от едно висше училище в друго, нямат право на стипендия за учебните години (семестри), които повтарят поради преместването, ако през съответните години (семестри) са получавали стипендия.
  7. Студентите, които са записали семестър с неположени изпити от минала учебна година, нямат право да кандидатстват за стипендия.
  8. Видове стипендии в Югозападния университет „Неофит Рилски“
    • Стипендия по право
      • Стипенди на чуждестранните студенти, приети по актове на Министерския съвет, когато са граждани на Република Албания, Република Косово, Република Молдова, Република Северна Македония, Украйна и Република Сърбия, на приетите по междуправителствени спогодби за образователен, научен и културен обмен, освен ако в спогодбата не е посочено друго, на несемейните студенти без двама родители, на студентите с трайни увреждания, на студентите с двама родители с трайни увреждания, на студентите с един родител, който е с трайни увреждания, на студентите, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция, и на студентките майки с дете до 6-годишна възраст се отпускат от началото на първата година на обучение или от началото на месеца, следващ месеца, през който е възникнало основанието за получаването им, и се изплащат за 12 месеца за всеки месец поотделно.
      • Стипендии се отпускат без спазване на ограничението по чл.1, ал. 2, т. 2 на ПМС № 90 / 26.05.2000 г. на: несемейните студенти без двама родители, студентите с трайни увреждания, студентите с двама родители с трайни увреждания, студентите с един родител, който е с трайни увреждания, студентите, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето - настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция, и студентките майки с дете до 6-годишна възраст.
      • Право на стипендия при условията на т.8.1.1. и 8.1.2. имат студентите – бащи с дете до 6-годишна възраст, когато майката не е студентка, починала е или упражняването на родителските права е предоставено на бащата студент.

Студентите в последния семестър на обучение получават стипендия до края на месеца, в който приключва първата сесия за държавен изпит/защита на дипломна работа съгласно учебния план.  8.2. Стипендия на общо основание (по показателите „среден семестриален успех и/или „месечен доход на член от семейството на студента за предходните 6 месеца“) за студенти със среден семестриален успех   (за студентите от първи курс  –  от  първи  семестър) – от  Добър 4.00  до Отличен 6.00. 

  • Общо основание /по успех/ – успех от 5.50 до 6.00.
  • Общо основание /по успех и доход / – успех от 4.00 до 5.49. Брутният месечен доход на член от семейството през 6-те месеца преди месеца, в който започва семестъра не трябва да надвишава 1250 лева. За зимния семестър се взима доходът от 01. 03 до 31. 08, а за летния семестър от 01.08 до 31.01.

8.2.1. Класирането се извършва по низходящ ред на бала до изчерпване на определения брой стипендии. За тази стипендия се определят 30%  до 50 % от броя на отпуснатите стипендии /само по успех/

8.2.2. Класирането се извършва по низходящ ред на успеха до изчерпване на определения брой стипендии. За тази стипендия се определят от 50 %  до 70% от броя на отпуснатите стипендии /успех и/или доход/                                                                      

Студентите могат да кандидатстват за повече от една стипендия, предоставена по

критериите по т. 8.1. и 8.2., но могат да получат по свой избор само една от тях. 

 

8.3. Стипендии по успех по чл. 2, ал. 1, т. 2 от ПМС № 90/2000 г. при следните условия:

8.3.1. Право да кандидатстват за стипендия имат:

  • всички студенти, обучаващи се в специалности от приоритетните професионални направления, включени в списъка по чл. 9, ал. 8 от ЗВО, редовна форма на обучение, на места, субсидирани от държавата;
  • положили успешно всички изпити;
  • средният им успех от предходните два семестъра (сумата от всички положени изпити,

разделена на техния брой), а за първата учебна година – от първия семестър, е не по-нисък от Добър (4.00).

  • Стипендията се отпуска поотделно за всеки учебен семестър.
  • Средствата за тази стипендия се предоставят само по показателя „среден семестриален

успех“.

      

8.4 Средствата за стипендии по т. 8.2 и т. 8.3 се разпределят както следва:

  • 65% от средствата за стипендии, разпределени пропорционално на броя на всички студенти в Югозападния университет „Неофит Рилски“.
  • 35% от средствата за стипендии, разпределени пропорционално на броя на студентите, обучаващи се в специалност от приоритетни професионални направления, включени в списъка по чл. 9, ал. 8 от ЗВО.

 

  1. Срокове за получаване на стипендиите.
    • Стипендиите се отпускат със заповед на ректора и се изплащат в продължение на 5 месеца, с изключение на тези по т. 8.1.
    • По време на семестъра (след приключване на срока за прием на документи, определен от ректора на Югозападния университет „Неофит Рилски“) не се кандидатства за стипендия и такава не се отпуска. Изключение се допуска за стипендии по т. 8.1. както следва:

а) за несемейните студенти без двама родители, студентите с трайни увреждания 50% и над 50%, студентите с двама родители с трайни увреждания 50% и над 50%, студентите само с един родител, който е с трайни увреждания  50% и над 50% - от началото на месеца следващ месеца, през който са подадени документите, след възникналото право.

б) за студентките с деца до 6-годишна възраст, когато правото е настъпило след срока за приемане на документи, определен от ректора на Югозападния университет „Неофит Рилски“– от месеца следващ месеца, в който са подадени документите. Стипендия се отпуска на баща-студент, когато майката не е студентка, починала е или на него е предоставено упражняването на родителските права. Те получават стипендия до края на семестъра, в който детето навършва 6 години.

  • Студентите в последния семестър на обучение получават стипендия до края на месеца, в който се провежда първата сесия за държавен изпит (защита на дипломна работа) съгласно учебния план.
  • Студентките-майки и студентите-бащи с деца до 6-годишна възраст, които не са се дипломирали на първата сесия, получават стипендия до края на месеца, в който приключва втората сесия за държавен изпит (защита на дипломна работа) съгласно учебния план, след представено уверение в стая 114А /КСБВ/за отлагане на дипломирането.
  • Начислени, но неполучени стипендии могат да се изплатят до три месеца, считано от края на месеца, за който се полагат.
  • Студентите, които се дипломират предсрочно, получават стипендия за времето до първата сесия за държавен изпит по учебен план, но не повече от три месечни стипендии.
  1. Срокът за подаване на документи за отпускане на стипендия се определя и обявява на интернет сайта на Университета от Комисията по социално-битовите въпроси за всеки семестър поотделно.
  2. Необходими документи за отпускане на стипендия:
    • Документи за стипендия по успех
      • Електронно заявление (попълва се от студента в сайта на университета и се разпечатва от КСБВ – кабинет 114А, за подпис от студента);
      • Уверение за успех.
    • Документи за стипендия по успех и доход
      • Електронно заявление (попълва се от студента в сайта на университета и се разпечатва от КСБВ – кабинет 114А, за подпис от студента);
      • Уверение за успех. Уверението се издава и заверява в учебния отдел на съответния факултет.
      • Документи за доход и удостоверения от учебните заведения. Членовете на семейството на студента са съпругът (съпругата) и децата, ако е семеен. Ако не е семеен - бащата, майката, непълнолетните братя и сестри или пълнолетните, ако са учащи в редовна форма на обучение или нетрудоспособни. Броят им се удостоверява с подадените документите за доход и удостоверенията от учебните заведения.
      • Копие от решение за развод се представя при разведени родители. Когато родителят на студента или студентката-майка няма сключен граждански брак, се представя актуално удостоверение за семейно положение от общината. В случаите на повторен брак на родителя, на когото са присъдени родителските права за студента, за член на семейството се счита новият съпруг и се представят неговите доходи.
      • Представят се документи като:
    • бракоразводно решение (при развод в семейството), с присъдени родителски права за студентите;
    • акт за сключен граждански брак – за студентските семейства и при повторен брак на родител;
    • смъртен акт, удостоверение за наследници;
    • удостоверение за семейно положение за родителя, на когото са присъдени родителските права, за неомъжена студентка-майка, за овдовелите (когато са изминали повече от 6 месеца от смъртта на съпруга/та);
    • решения за трайна неработоспособност (ТЕЛК);
    • акт за раждане на деца на студенти и за малолетни неучащи братя и сестри;
    • други документи, с които може да се удостовери безспорно броят на членовете на семейството на кандидата за стипендия.

 11.2.6. За учащите братя и сестри се представя документ от съответното училище, че са записани за съответния семестър (учебна година) в редовна форма на обучение. Ако се обучават в чужбина, представят документ от съответното училище, че са записани за съответния семестър в редовна (дневна) форма на обучение, получават ли стипендия и в какъв размер и срок  и нотариално заверена декларация получават ли доходи и в какъв размер са получени през изисквания период. Документите на чужд език да са преведени на български език от лицензиран преводач.    

11.3. Документи, удостоверяващи брутния доход на семейството през 6-те месеца преди месеца, в който започва семестърът.      

12. Брутен доход. 

За брутен доход се считат всички суми, преди намаляване с данъци и осигуровки, получени от студента и другите членове на семейството му през 6-те месеца преди месеца, в който започва семестърът, независимо за кой период се отнасят – документът се издава по реда на получаване на дохода. Той включва: 

  • всички брутни заплати, включително обезщетенията за временна нетрудоспособност, получени по трудови и извънтрудови правоотношения и с включени суми за изплатени болнични от работодателя;
  • начисления по болнични листове от НОИ;
  • пенсии, без добавката за чужда помощ на хората с увреждания;
  • обезщетения за безработица;
  • социални помощи;
  • месечни добавки и месечни  помощи за деца;   
  • доходи от наеми;
  • присъдени издръжки;
  • доходи от хонорарни възнаграждения;
  • стипендии, без получаваните от декларатора и членове на неговото семейство по ПМС № 90/2000 г. от Югозападния университет „Неофит Рилски“, от ученическите и от европейските стипендии;
  • доходи от търговия;
  • доходи от продажба на селскостопанска продукция;
  • доходи от занятие;
  • доходи от свободни професии;
  • бонуси;
  • дивиденти от акции;
  • други доходи.
    • Брутният доход се удостоверява със служебно издадени оригинални документи, върху които е посочен точният адрес за кореспонденция на фирмата, издала документа и идентификационния й номер. Необходимо е да са заверени с два подписа (касиер – главен счетоводител, счетоводител – президент, счетоводител – управител и т.н.), изходящ номер, печат, адрес и телефон на фирмата, учреждението, ведомството (мястото, от където са издадени удостоверителните документи).

При нулев доход, работодателят посочва основанието за липса на доход.                

  • Ако родител работи на намален работен ден, освен документ от работодателя представя и нотариално заверена декларация, че няма други доходи освен посочените в документа.
  • Когато е ползван краткосрочен неплатен отпуск – до 1 месец, в документа за доход това изрично се посочва. Ако е ползван дългосрочен неплатен отпуск – над 1 месец, се представя и нотариално заверена декларация, че лицето не е работило на друго място и не е получило други доходи.
  • Получените през периода обезщетения за временна нетрудоспособност над 3 дни се удостоверяват с документ от НОИ.
  • Получените суми по извънтрудови правоотношения се удостоверяват с документ от работодателя за общата сума по договора.
  • Работещите в чужбина представят документ от работодателя за получените доходи в съответната валута. Документът да е преведен на български език от лицензиран преводач.
  • Пенсионерите представят документ от пенсионен отдел в НОИ (РУСО) за получените през периода пенсии по месеци. Не се включва добавката за чужда помощ или ако е включена, размерът и се указва отделно.
  • При разведени родители се представя доходът на родителя, на когото са присъдени родителските права и  декларация в свободен   текст от студента за получената в периода издръжка от другия родител. В случай на повторен брак на родителя, на когото са присъдени родителските права, се представят и доходите на новия съпруг.
  • За получените помощи за деца и социални помощи се представя документ от служба „Социално подпомагане“. Когато семейство с непълнолетни деца отговаря на условията за получаване на помощи за деца съгласно ЗСПД, но не получава такива, също се представя документ от „Социално подпомагане“. Когато службите отказват да издадат документ, се представя декларация с нотариално заверен подпис от родителя.
  • За доходи от фирми (собственост или съсобственост на член от семейството) се приемат декларации с нотариално заверен подпис. Такива декларации се приемат и за доходи от съдружие, от наеми, издръжки, хонорари, търговия, занятие, свободна професия, дивиденти от акции и др. подобни. За търговци, занаятчии, свободни професии и др. се декларира доходът, формиран съгласно Закона за корпоративно подоходно облагане, като за ООД, ЕООД, АД и др. задължително се посочват и получените дивиденти. Доходът не може да бъде по-малък от дохода, върху който се осигурява собственикът на фирмата. Декларацията следва да съдържа трите имена на декларатора, адрес за кореспонденция и идентификационен номер на фирмата. Подписът върху декларацията се поставя пред нотариус и се заверява от него. Когато фирма не извършва дейност, се представя документ от данъчна служба за периода, в който е  спряна дейността. В този случай, ако собственикът на фирмата не работи на друго място, следва да представи документи като безработен – виж  т. 12.12. 11. Земеделските производители, които реализират доход сезонно (веднъж в годината), посочват половината от реализирания доход от земеделската си продукция от настоящата (предходната) календарна година. Когато доходът е получаван поотделно през изискваните месеци, се посочва по месеци. Представя се документ за регистрация като земеделски производител  и декларация свободен текст с нотариално заверен подпис за размера на получения доход от земеделската продукция. Когато не е реализиран доход от земеделски продукти  се декларира дохода, върху който са внесени осигурителни вноски. За доходи от други дейности се представят съответни документи.
  • За безработни се признават само поддържащите редовна регистрация в бюрата по труда през целия изискван период, включително и през периода, за който е изплатено обезщетение от работодателя и от НОИ (РУСО). Безработните представят документ за регистрация от бюрата по труда и документ за получените обезщетения от работодателя и от НОИ (РУСО). Декларации за безработни не се приемат.
  • Нулев брутен доход не се приема. Изключение се допуска за студентските семейства, когато и двамата съпрузи са записани в редовна форма на обучение.
  • Документи, които не отговарят на условията – не са пълни, не съдържат необходимите реквизити, не обхващат изисквания период и т.н. не се приемат.
  • Декларираният брутен доход подлежи на проверка.
  1. Санкции:
    • Предалите документи с невярно съдържание се лишават от стипендия до края на обучението и дължат връщане на получените суми за стипендии, отпуснати въз основа на документи с невярно съдържание.
  2. Процедурата за отпускане на стипендии съдържа следните етапи:
    • Определяне на срок за приемане на документи.
    • Обработване на документите.
    • Разглеждане на приетите документи от Комисията по стипендиите. Най-малко половината от състава на комисията са студенти, определени от Студентския съвет.
    • Обявяване на класирането в сайта на ЮЗУ „Неофит Рилски“. Класирането е окончателно и не подлежи на корекции, освен при техническа грешка.
    • Изплащане на стипендиите.
    • Проверка на 5% от документите на стипендиантите по т. 8.2 на случаен принцип.


РАЗДЕЛ  ІV. ДРУГИ СТИПЕНДИИ. НАГРАДИ И ПОМОЩИ

І.  1. Ректорът съгласувано със Студентския съвет може да отпуска стипендии на студенти с доказани значими постижения в научноизследователската, спортната или художественотворческата дейност.

  1. Общата сума на стипендиите по т. 1 е до 5 на сто от средствата по чл. 2, ал.1, в които не се включват средствата, предвидени за стипендии по чл. 2, ал. 2 от ПМС № 90/2000 година.
  2. Стипендиите се отпускат за един учебен семестър и се изплащат за 5 месеца за всеки месец поотделно в размера, определен по реда на чл. 4, ал. 11 от ПМС № 90/2000 година.
  3. Видът на документите, срокът за подаването им и критериите за получаване на стипендиите по се определят от Академичния съвет съгласувано със Студентския съвет и се утвърждават от ректора.
  4. Подадените документи за отпускане на стипендии се разглеждат от комисия, определена със заповед на ректора. Най-малко половината от състава на комисията са студенти, определени от Студентския съвет. 6. Едни и същи постижения не може да са основание за получаване на стипендии по т. 1 и награди по II.1.1.

II. 1. Ректорът може да отпуска на студенти и докторанти награди и помощи в размер до 400 лв. на семестър за учебна година, както следва:

1.1. награди за успехи в учебната, научноизследователската и други дейности;

1.2. помощи при тежко материално състояние.

  1. Наградите и помощите се отпускат съгласувано със Студентския съвет.
  2. Общата сума на наградите и помощите е до 10 на сто от одобрените с бюджета средства за изплащане на стипендии.
  3. Начислени, но неполучени награди и помощи могат да се изплатят до три месеца, считано

от края на месеца, за който се полагат.

Настоящите правила са приети от Академичния съвет с Протокол № 13 от 28 октомври 2024 , утвърдени със Заповед № 2562/ 31.10. 2024 година на ректора на ЮЗУ „Неофит Рилски“ и влизат в сила от учебната 2024/2025 година.  Настоящите правила са съгласувани със Студентски съвет. 

С приемането на тези Правила се отменят Правилата за отпускане на стипендии в Югозападния университет „Неофит Рилски“, утвърдени със Заповед № 1450/25.09.2020 година.

Стипендии на УниКредит Булбанк

УниКредит Булбанк предоставя стипендии на студенти, обучаващи се в направленията: „Икономика“, „Финанси“, „Бизнес администрация“, „Информационни технологии“ и „Математика“, като същевременно им предоставят възможност да се докоснат до реалния бизнес чрез провеждане на платен стаж като част от Програмата за стипендии.

В Стипендиантската програма могат да се включат студенти, граждани на Европейския съюз, които:

  • са записани в бакалавърска програма (редовна форма на обучение) и са III или IV курс в едно от направленията, посочени по-горе;
  • имат успех от предходните два семестъра не по-нисък от Много добър 5;
  • владеят свободно български и английски език;
  • биха искали да проведат стаж в УниКредит;
  • не са получавали до момента стипендия от УниКредит Булбанк.

Стипендията е в размер на 2 300 лева и се изплаща на два транша.

За еднократно допълнително плащане в размер на 500 лева могат да кандидатстват и студенти от същите направления, които са:

  • Несемейни студенти без двама родители;
  • Студенти с 50% или повече процента трайни увреждания;
  • Студенти с двама родители с 50% или повече процента трайни увреждания;
  • Студенти само с един родител, който е с 50% или повече процента трайни увреждания;
  • Студенти, отгледани в институция.

Срокът за кандидатстване е до 15 март 2024 г.

Повече информация може да намерите на:

https://www.unicreditbulbank.bg/bg/za-nas/karieri/stipendii/

Основни правила за отпускане на стипендии на студенти и ученици

1.  Право на получаване на стипендии от фонда­ция „Еврика" имат:

  • Спечелилите медали от проведените през годи­ната и утвърдени от Съвета на фондацията меж­дународни средношколски олимпиади за целия срок на обучението си в средните и висши учи­лища, при условие че продължават образование­то си в същата или сходна област, в която са изя­вили творчеството си й средният успех за всяка учебна година е не по-нисък от отличен 5,50 в средното училище и много добър 5,00 във вис­шето училище.
  • Студенти (след втори курс) - носители на специ­алните именни стипендии на фондация „Еврика" за постижения в овладяването на отделните на­уки, утвърдени от Съвета на фондацията. Съве­тът на фондацията приема и утвърждава статут на специалните именни стипендии, а Изпълни­телното бюро присъжда отделните стипендии по предложение на утвърдени комисии. Комисии­те осъществяват класиране на кандидатите след оценка на документи и провеждане на събесед­ване с допуснатите кандидати.

2.  Размерът на получаваните стипендии се опре­деля както следва:

  • За носителите на специалните именни стипен­дии на фондация „Еврика" - 3000 лв. годишно на човек.
  • За спечелилите златни медали от международни­те средношколски олимпиади - 2000 лв. годишно на човек.
  • За спечелилите сребърни медали от международ­ните средношколски олимпиади - 1700 лв. го­дишно на човек.
  • За спечелилите бронзови медали от международ­ните средношколски олимпиади - 1600 лв. годиш­но на човек.

3.  Необходими документи за кандидатстване за стипендия:

  • Заявление на желанието за получаване на сти­пендията и формуляр по образец, заверен в съ­ответното висше или средно училище.
  • Уверение от висшето училище за успеха по учеб­ни години и записване за новата учебна година (за кандидатите за специалните стипендии на фондация „Еврика").
  • Копие от документа, удостоверяващ класирането в международни олимпиади (за кандидатите, ко­ито ползват правото по този ред).
  • Копие от документи, удостоверяващи участие и класиране в национални и международни кон­курси, олимпиади и конференции,публикации в научни издания и други такива за постиженията на кандидата в овладяването на науките, изява на творчество и други (за кандидатите за специал­ните стипендии на фондация „Еврика");
  • Есе на тема ” Моето бъдеще на специалист – мечти, планове и реалност” / за кандидатите за именни стипендии/.

4.  Срокът за подаване на документите във фон­дация „Еврика" е от 1 септември до 15 октомври за всяка година.

4а. По изключение, при финансови възможности Изпълнителното бюро на фондацията може да утвърждава  втора именна стипендия в рамките на бюджета на програмата, когато това е предложено от комисиите за оценка при равностойни значими резултати и постижения.  

5.  Стипендиите се изплащат чрез дебитни карти на два пъти за годината.

6.  В случай, че един и същ студент има право да получи стипендия по повече от един признак, той получава само по-голямата от тях.

7.  Стипендианти на фондацията, получили това право като носители на медали от международни средношколски олимпиади, при последващо спе­челване на медали с по-висок ранг, автоматично по­лучават годишен размер на стипендията си за ос­таващите години на обучението си съгласно т. 2 на настоящите Основни правила.

8.  Изплащането на стипендията се преустановя­ва, в случай че ползващият това право:

  • Доброволно напусне или бъде отстранен от вис­шето училище.
  • Повтаря учебната година.
  • Продължи образованието си в чужбина.
  • Средният годишен успех е по-нисък от изискуемия съгласно т. 1 на настоящите Основни прави­ла.

9. Получаващите стипендии от държавата по си­лата на Наредба за условията и реда за осъществя­ване на закрила на децата с изявени дарби (ПМС № 298\ 17.12.2003г.) получават 50 на сто от полагаща­та им се от фондация „Еврика" годишна стипендия.

Статут на специалните именни стипендии на фондация „Еврика"


1.  Специалните именни стипендии на фондация „Ев­рика" се учредяват от Съвета на фондацията и носят имената на видни българи със значим принос в раз­витието на науката и техниката.

2.  Право на кандидатстване за специалните именни стипендии  имат български студенти  в български университети в области, определени с именуване­то на стипендиите, завършили най-малко II курс от обучението си с успех по учебни години, не по-малко от много добър (5,00), записани за редовно обучение в университетите по предвидения ред за предстоя­щата учебна година.

3.  Размерът на стипендията се определя от Съвета на фондацията с Основните правила за получаване на стипендии на студенти и ученици от фондация „Ев­рика".

4.  Изпълнителното  бюро  на  фондацията  присъжда стипендията по предложение на утвърдена от него комисия, която провежда конкурси, които включват оценка по документи и провеждане на събеседване с класираните на последния етап.

5.  Студентът, удостоен с именна стипендия за годината получава грамота, която се връчва тържествено на форум на фондацията.

6. Документи за кандидатстване за специалните имен­ни стипендии на фондацията:

  • Заявление на желанието за участие в кон­курса за получаване на именна стипендия на фондация „Еврика" и формуляр по образец.
  • Уверение от университета за успеха по учебни го­дини и записването за новата учебна година.
  • Копие от документи, удостоверяващи участие и класиране в национални и международни кон­курси, олимпиади и конференции, публи­кации в научни издания и други такива за постижения на кандидата в овладяването на съответните науки, изява на творчество и др.;
  • Есе на тема ”Моето бъдеще на специалист – мечти, планове и реалност”.
  1. Срокът за подаване на документите във фондацията е от 1 септември до 15 октомври всяка година.

Именни стипендии на фондация „Еврика"

 

  • За постижения в овладяването на компютърните науки на името на Джон Атанасов
  • За постижения в овладяването на математиката на името на акад. Никола Обрешков
  • За постижения в овладяването на изчислителната математика и математическото моделиране на името на акад. Благовест Сендов
  • За постижения в овладяването на знания в областта на физиката на името на акад. Георги Наджаков
  • За постижения в овладяването на знания в областта на химията и химичните технологии на името на  акад. Ростислав Каишев
  • За постижения в овладяването на знания в медицината и биологията на името на акад. Методи Попов
  • За постижения в овладяването на аграрните науки, включително ветеринарните науки и горското стопанство на името на акад. Дончо Костов
  • За постижения в овладяването на инженерните науки в областта на електрониката, автоматизацията и елект­ротехниката на името на акад. Димитър Мишев
  • За постижения в овладяването на инженерните науки в областта на машиностроителните технологии на име­то на акад. Ангел Балевски
  • За постижения в овладяването на знания в областта на строителството и архитектурата на името на Кольо Фичето
  • За постижения в овладяването на знания в областта на икономиката на името на акад. Евгени Матеев

Еврика

eureka scholraships

За двадесет и първа поредна година Фондация „ЕВРИКА" ще определи студенти, които ще получават  именни стипендии в размер на 3 000 лв. годишно в  единадесет области:

  1. Компютърни науки на името на Джон Атанасов;
  2. Математика на името на акад. Никола Обрешков;
  3. Изчислителна математика и математическо моделиране на името на акад. Благовест Сендов;
  1. Физика на името на акад. Георги Наджаков;
  2. Химия и химични технологии на името на акад. Ростислав Каишев;
  3. Медицина и биология на името на акад. Методи Попов;
  4. Аграрни науки, вкл. ветеринарни науки и горско стопанство на името на акад. Дончо Костов;
  1. Инженерни науки в областта  на  електрониката,  автома­тиза­цията и електротехниката на името на акад. Димитър Мишев;
  1. Инженерни науки в областта на машиностроителните технологии на нимето  на акад. Ангел Балевски;
10.   Строителство и архитектура на името на Кольо Фичето;
11.  Икономика на името на акад. Евгени Матеев.

В резултат на постъпило целево дарение, за пета поредна година след конкурс и по правилата за отпускане на именни стипендии ще определим още един носител на специална стипендия „Акад. Александър Теодоров–Балан“ в размер на 2 500 лв. за студент по българска филология и литература.

Право на кандидатстване за именните стипендиите на Фондация „ЕВРИКА" и стипендията „Акад. Александър Теодоров–Балан“ имат български студенти в български университети в определените области, съгласно именоването на стипендиите, завършили най-малко втори курс от обучението си с успех по учебни години, не по-малък от мн. добър (5.00), записани за редовно обучение в университетите по предвидения ред за учебната 2023/2024 година.

Най-добрите кандидати по документи (според критерии за оценка и селекция)  ще  бъдат поканени  на среща-разговор със специализирано жури, което окончателно ще се произнесе за съответните носители на единадесетте  именни стипендии и стипендията „Акад. Александър Теодоров – Балан“.

За по-подробно запознаване, към настоящето писмо приложени Ви изпращаме Основните правила за отпускане на стипендии на студенти и  ученици, Статут на специалните именни стипендии на Фондация "ЕВРИКА"  и  регистрационен формуляр за кандидатстващите студенти. Молбата ни е да ни съдействате за популяризиране сред студентите на настоящата инициатива на Фондация „ЕВРИКА", както и за подготовката и подаването на документите им във Фондацията за участие в конкурса за именните стипендии и стипендията „Акад. Александър Теодоров–Балан“.

Кандидатите за именните стипендии и стипендията „Акад. Александър Теодоров–Балан“  трябва да подадат или изпратят във Фондация „ЕВРИКА" /1000 София, бул. „Патриарх Евтимий“ № 1/ от 01. 09. 2023 г. до 15. 10. 2023 г. следните документи:

  1. Заявление (свободен текст) за желанието за участие в конкурса за получаване на именна стипендия на Фондация „ЕВРИКА" и Формуляр по образец /може да се изтегли и от сайта – www.evrika.org/;
  2. Уверение от университета за успеха по учебни години и записването за новата учебна 2023/2024 година;
  3. Копие от документи, удостоверяващи участие и класиране в национални и международни конкурси, олимпиади и конференции, публикации в научни издания и други такива за постижения на кандидата в овладяването на съответните науки,изява на творчество и други;
  4. Есе на тема „Моето бъдеще на специалист – мечти, планове и реалност” / до 3 страници /.

 

За допълнителна информация и уточнения може да звъните на тел. 0898781702;         (02) 9813799; 9815483; 9815181, както и да ползвате адресите: Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите., Този имейл адрес е защитен от спам ботове. Трябва да имате пусната JavaScript поддръжка, за да го видите.  и в www.evrika.org /актуално/  https://www.evrika.org/?p=4250

Видове и размер на стипендиите

По предложение на Студентския съвет, Докладна записка с вх. № 93-03- 53/22.11.2023 г., във връзка с чл. 4, ал. 11 от ПМС № 90/2000 г. за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши училища и научни организации, считано от учебната 2023/2024 година, видовете и размер на стипендиите са определени, както следва:

1. Студенти, приети на места, субсидирани от държавата по смисъла на чл. 9, ал. 3, т. 6, б. „а“ от ЗВО, в редовна форма на обучение, с успех Отличен 6.00 за предходните два семестъра, а за студентите в първи курс – от предходния зимен семестър, получават стипендия с месечен размер 200.00 лева.

2. Студенти, приети на места, субсидирани от държавата по смисъла на чл. 9, ал. 3, т. 6, б. „а“ от ЗВО, в редовна форма на обучение, с успех от Отличен 5.90 до 5.99 за предходните два семестъра, а за студентите в първи курс – от предходния зимен семестър, получават стипендия с месечен размер 180.00 лева.

3. Студенти, приети на места, субсидирани от държавата по смисъла на чл. 9, ал. 3, т. 6, б. „а“ от ЗВО, в редовна форма на обучение, с успех от Отличен 5.50 до 5.89 за предходните два семестъра, а за студентите в първи курс – от предходния зимен семестър, получават стипендия с месечен размер 150.00 лева.

4. Студенти, приети на места, субсидирани от държавата по смисъла на чл. 9, ал. 3, т. 6, б. „а“ от ЗВО, в редовна форма на обучение, с успех от Много добър 5.00 до 5.49 за предходните два семестъра, а за студентите в първи курс – от предходния зимен семестър, получават стипендия с месечен размер 140.00 лева.

5. Студенти, приети на места, субсидирани от държавата по смисъла на чл. 9, ал. 3, т. 6, б. „а“ от ЗВО, в редовна форма на обучение, с успех от Добър 4.00 до Мн. добър 4.99 за предходните два семестъра, а за студентите в първи курс – от предходния зимен семестър, получават стипендия с месечен размер 120.00 лева.

6. Студентки майки с дете до 6 години, приети на места, субсидирани от държавата по смисъла на чл. 9, ал. 3, т.6, б. „а“ от ЗВО, в редовна форма на обучение, получават стипендия с месечен размер 120.00 лева. Студентки майки с дете до 6 години, приети на места, субсидирани от държавата по смисъла на чл. 9, ал. 3, т. 6, б. „а“ от ЗВО, в редовна форма на обучение, със съпруг, който е студент и приет на места, субсидирани от държавата, в редовна форма на обучение, получават стипендия с месечен размер 120.00 лева.

7. Несемейните студенти без двама родители, студентите с трайни увреждания, студентите с двама родители с трайни увреждания, студентите, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция,, получават стипендия с месечен размер 120.00 лева.

8. Студентите по чл. 1, ал. 1, т. 1, 4 и 5 от ПМС № 90/2000 г., обучаващи се в специалност от приоритетни професионални направления, включени в списъка по чл. 9, ал. 8 от Закона за висшето образование, получават стипендия с месечен размер 120.00 лева.

9. Студентите, приети за обучение в годината на придобиване на средно образование в държавни висши училища по реда на чл. 9, ал. 3, т. 6, буква „а“ от Закона за висшето образование по специалности от професионални направления „Педагогика“, „Педагогика на обучението по…“, „Машинно инженерство“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Общо инженерство“, получават стипендии в размер 140 лева, когато отговарят на едно от следните условия:

1. Индивидуалният резултат от държавния зрелостен изпит по учебния предмет български език и литература е в 10 на сто от най-високите резултати за страната за учебната година на придобиване на средно образование и индивидуалният резултат от втория задължителен държавен зрелостен изпит или от задължителния държавен изпит за придобиване на професионална квалификация е равен или е над средния за страната резултат от съответния изпит за учебната година на придобиване на средно образование;

2. Индивидуалният резултат от държавния зрелостен изпит по учебния предмет български език и литература е равен или е над средния за страната за учебната година на придобиване на средно образование и индивидуалният резултат от втория задължителен държавен зрелостен изпит по учебния предмет математика, физика и астрономия или химия и опазване на околната среда е в 30 на сто от най-високите резултати за страната от съответния държавен зрелостен изпит за учебната година на придобиване на средно образование.

Необходими документи

Раздел I: Видове стипендии и условията за отпускане:

СТИПЕНДИЯ ИМАТ ПРАВО ДА ПОЛУЧАВАТ СТУДЕНТИТЕ, КОИТО УСПЕШНО СА ПОЛОЖИЛИ ВСИЧКИ ИЗПИТИ ПО УЧЕБЕН ПЛАН И ИМАТ МИНИМУМ УСПЕХ ДОБЪР 4.00 /от последните два семестъра/

Студентите нямат право на стипендия, когато:

  • Имат невзет изпит;
  • Платена форма на обучение и/или задочна форма на обучение;
  • Чуждестранни студенти, приети по актове на МС, средният им успех от предходните два семестъра, а за първата учебната година – от първия семестър, е по-нисък от Добър 4.00;
  • Прекъсват или повтарят учебната година или семестър, с изключение на:
  1. повтарящите поради болест;
  2. студентките майки, повтарящи поради бременност, раждане и отглеждане на дете;
  3. повтарящите след прекъсване със заверени семестри и положени изпити поради промяна в учебните планове и програми.

ВИДОВЕ СТИПЕНДИИ:

  1. За социална стипендия /ПО ПРАВО/ могат да кандидатстват само студенти, редовно обучение, държавна поръчка:
  • несемейни студенти без двама родители;
  • студенти с трайни увреждания;
  • студенти с двама родители с трайни увреждания;
  • студенти с един родител, който е с трайни увреждания /другият е неизвестен или починал/;
  • студенти, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприети мерки за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция;
  • студентки майки с дете до 6-годишна възраст;
  • студенти бащи с дете до 6-годишна възраст, когато майката не е студентка, починала е или родителските права са предоставени на бащата студент;

Студентите в първи курс имат право да кандидатстват за социална стипендия от началото на учебната година.

  1. Чуждестранните студенти, приети за обучение по приети по актове на МС, получават стипендия за първата година на обучение

- За втората и следващите години на обучение могат да кандидатстват студентите, които са положили успешно всички изпити по учебен план на специалността, по която се обучават и чийто успех от предходните два семестъра, е не по-нисък от Добър 4.00.

  1. Стипендия за специалности от приоритетните професионални направления, включени в списъка по чл. 9, ал. 8 от ЗВО

- За стипендия за студенти, обучаващи се в специалности от приоритетните професионални направления, включени в списъка по чл. 9, ал. 8 от Закона за висшето образование, редовна форма на обучение, на места, субсидирани от държавата, могат да кандидатстват само студенти, които са положили успешно всички изпити по учебен план на специалността, по която се обучават, до момента на подаване на документите и чийто среден успех от предходните два семестъра е не по-нисък от Добър 4.00.

- Студентите в първи курс имат право да кандидатстват за приоритетна стипендия, студенти обучаващи се в специалности от приоритетните професионални направления, включени в списъка по чл. 9, ал. 8 от ЗВО за летния семестър.

  1. Стипендия на общо основание /по показател „среден семестриален успех“ стипендия ПО УСПЕХ/
  • За стипендия по успех могат да кандидатстват само студенти, редовна форма на обучение, държавна поръчка, които са положили успешно всички изпити по учебен план на специалността, по която се обучават, до момента на подаване на документите и чийто среден успех от предходните два семестъра е не по-нисък от Отличен 5.50.
  • Студентите в първи курс имат право да кандидатстват за стипендия по успех за летния семестър, с успех от зимен семестър.
  1. Стипендия на общо основание /по показател „среден семестриален успех и месечен доход на член от семейството на студента за предходните 6 месеца“ стипендия ПО УСПЕХ И ДОХОД/
  • За стипендия по успех и доход могат да кандидатстват само студенти, редовна форма на обучение, държавна поръчка, които са положили успешно всички изпити по учебен план на специалността, по която се обучават, до момента на подаване на документите и чийто среден успех от предходните два семестъра е не по-нисък от Добър 4.00.
  • Студентите в първи курс имат право да кандидатстват за стипендия по успех за летния семестър.
  1. Студентите, приети за обучение в годината на придобиване на средно образование в държавни висши училища по реда на чл. 9, ал. 3, т. 6, буква "а" от Закона за висшето образование по специалности от професионални направления „Педагогика“, „Педагогика на обучението по…“, „Машинно инженерство“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Енергетика“, „Транспорт, корабоплаване и авиация“, „Материали и материалознание“, „Проучване, добив и обработка на полезни изкопаеми“, „Металургия“, „Химични технологии“, „Общо инженерство“, както и по защитената специалност ‚Хидростроителство“ от професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“, получават стипендии в размер на 140 лв., когато отговарят на едно от следните условия:
  • индивидуалният резултат от държавния зрелостен изпит по учебния предмет Български език и литература е в 10 на сто от най-високите резултати за страната за учебната година на придобиване на средно образование и индивидуалният резултат от втория задължителен държавен зрелостен изпит или от задължителния държавен изпит за придобиване на професионална квалификация е равен или е над средния за страната резултат от съответния изпит за учебната година на придобиване на средно образование /виж Приложение 1/.
  • индивидуалният резултат от държавния зрелостен изпит по учебния предмет Български език и литература е равен или е над средния за страната за учебната година на придобиване на средно образование и индивидуалният резултат от втория задължителен държавен зрелостен изпит по учебния предмет Математика, Физика и астрономия или Химия и опазване на околната среда е в 30 на сто от най-високи резултати за страната от съответния държавен зрелостен изпит за учебната година на придобиване на средно образование /виж Приложение 2/.

БЪЛГАРСКИТЕ СТУДЕНТИ ТРЯБВА ДА ИЗБЕРАТ САМО ЕДНА СТИПЕНДИЯ, ЗА КОЯТО ДА КАНДИДАСТВАТ между стипендията по т. 1, т. 5 или т. 6. Ако се обучават в специалност от професионално направление ИМАТ ПРАВО И НА ДОПЪЛНИТЕЛНА СТИПЕНДИЯ по т. 3.

ЧУЖДЕСТРАННИТЕ СТУДЕНТИ ПОЛУЧАВАТ СТИПЕНДИЯТА по т. 2. Ако се обучават в професионално направление ИМА ПРАВО И НА ДОПЪЛНИТЕЛНА СТИПЕНДИЯ по т. 3.

СТУДЕНТИТЕ, КОИТО КАНДИДАСТВАТ ЗА СТИПЕНДИИТЕ ПО Т. 5 и Т. 6 УЧАСТВАТ В ЕДНО ОБЩО КЛАСИРАНЕ!

 

  1. СТИПЕНДИЯ ПО ,,ПРАВО“

Основание

Документи

1

Несемейни студенти без двама родители

1.      Подадено онлайн заявление

2.      Уверение за записан летен семестър на академичната 2024/2025 г.

3.       Копия от смъртните актове (препис-извлечения).

4.      Лична банкова сметка в предпочитана от студента банка

2

Студенти с трайни увреждания

1.      Подадено онлайн заявление

2.      Уверение за записан летен семестър на академичната 2024/2025 г.

3.      Копие от валидно ТЕЛК решение, което 50 % или над 50 %, което е на името на студента

4.      Лична банкова сметка в предпочитана от студента банка.

3

Студенти с двама родители с трайни увреждания

1.      Подадено онлайн заявление

2.      Уверение за летен зимен семестър на академичната 2024/2025 г.

3.      Копия от валидни ТЕЛК решения и за двамата родители.

4.      Лична банкова сметка в предпочитана от студента банка.

4

Студенти само с един родител, който е с трайни увреждания

1.      Подадено онлайн заявление

2.      Уверение за записан летен семестър на академичната 2024/2025 г.

3.      Копие от смъртен акт на починалия родител

4.      Копие от ТЕЛК решението на другия родител.

5.      Лична банкова сметка в предпочитана от студента банка.

5

Студенти, които до пълнолетието си са отглеждани в домове  за  деца, лишени от родителска грижа

1.      Подадено онлайн заявление

2.      Уверение за записан летен семестър на академичната 2024/2025 г.

3.      Служебна бележка от домовете за деца, лишени от родителска грижа, с изходящ №, актуален от 2025 година.

4.      Лична банкова сметка в предпочитана от студента банка.

6

Студентки майки с дете до 6 годишна възраст

1.      Подадено онлайн заявление

2.      Уверение за записан летен семестър на академичната 2024/2025 г. 

3.      Акт за раждане на детето

4.      Копие от сключен граждански брак, ако има такъв, или удостоверение от общината по местоживеене за семейно положение, актуално от 2025 г.

5.      Уверение за съпруга, ако е учащ редовна форма на обучение 2024/2025 г.

6.      Лична банкова сметка в предпочитана от студента банка.

7

Бащи с дете до 6-годишна възраст, когато майката не е студентка, починала е или упражняване на родителските права е предоставено на бащата студент

1.      Подадено онлайн заявление

2.      Уверение за записан летен семестър на академичната 2024/2025 г. 

3.      Акт за раждане на детето

4.      Копие от бракоразводно дело, ако има такова, или копие от смъртен акт на съпругата, ако има такъв.

5.      Лична банкова сметка в предпочитана от студента банка.

Студентите, които получават стипендия ПО ПРАВО от зимен семестър на академичната 2024/2025 година НЕ Е НЕОБХОДИМО да подават отново документи за летен семестър!

Студентките майки с деца до 6-годишна възраст, които не са дипломирани на първа сесия /месец юли 2025 г./ ще получават стипендия до края на месеца, в който приключва втората сесия за държавен изпит /защита на дипломна работа/,  съгласно учебния план при положение, че представят уверение заверено от Учебен отдел, че не са се дипломирали през месец юли 2025 година. Срокът за представяне на уверението е до 15.08.2025 г.

  1. Стипендия за ЧУЖДЕСТРАННИ СТУДЕНТИ
  • Чуждестранни студенти  1 курс  2024/2025 г., приети по актове на МС:
  • Попълнено онлайн заявление
  • Уверение за записан летен семестър на академичната 2024/2025 година и успех не по-нисък от Добър 4.00 за зимен семестър от академичната 2024/2025 година.
  • Лична банкова сметка в предпочитана от студента банка
  • Чуждестранни студенти 2-5 курс:
  • Попълнено онлайн заявление.
  • Заверено уверение от Учебен отдел за записан летен семестър на академичната 2024/2025 г. с успех не по-нисък от Добър 4.00 от последните два семестъра /летен семестър на академичната 2023/2024 год. и зимен семестър на академичната 2024/2025 год./
  • Лична банкова сметка в предпочитана от студента банка.

Чуждестранните студенти, които получават стипендия от зимен семестър на академичната 2024 / 2025 година НЕ Е НЕОБХОДИМО да подават отново документи за летен семестър!

Стипендия за специалности от приоритетните професионални направления, включени в списъка по чл. 9, ал. 8 от ЗВО:

  • Попълнено онлайн заявление.
  • Заверено уверение от Учебен отдел за записан летен семестър на академичната 2024/2025 г. с успех не по-нисък от Добър 4.00 от последните два семестъра /летен семестър на академичната 2023/2024 год. и зимен семестър на академичната 2024/2025 год./
  • Лична банкова сметка в предпочитана от студента банка.
  1. Стипендия на общо основание / стипендия ПО УСПЕХ.
  • Попълнено онлайн заявление.
  • Студенти 2-5 курс - заверено уверение от Учебен отдел за записан летен семестър на академичната 2024/2025 г. с успех от Отличен 5.50 до Отличен 6.00 от последните два семестъра /летен семестър на академичната 2023/2024 год. и зимен семестър на академичната

2024/2025 год./

  • Студенти 1 курс – заверено уверение от Учебен отдел за записан летен семестър на академичната 2024/2025 г. с успех от Отличен 5.50 до Отличен 6.00 от зимен семестър на академичната 2024/2025 год.
  • Лична банкова сметка в предпочитана от студента банка.
  1. Стипендия на общо основание / стипендия ПО УСПЕХ И ДОХОД/
  • Попълнено онлайн заявление.
  • Студенти 2-5 курс – заверено уверение от Учебен отдел за записан летен семестър на академичната 2024/2025 г. с успех от Добър 4.00 до Много добър 5.49 от последните два семестъра /летен семестър на академичната 2023/2024 год. и зимен семестър на академичната 2024/2025 год./.
  • Студенти 1 курс – заверено уверение от Учебен отдел за записан летен семестър на академичната 2024/2025 г. с успех от Добър 4.00 до Много добър 5.49 от зимен семестър на академичната 2024/2025 год./.
  • Документи, които удостоверяват доходът на двамата родители. Доходът трябва да е под 1250 лв. на член от семейството /месечно/.
  • Лична банкова сметка в предпочитана от студента банка.
  • БРУТНИЯТ ДОХОД СЕ ДОКАЗВА СЪС СЛЕДНИТЕ ДОКУМЕНТИ:
  • Служебно издадени документи, върху които е посочен точният адрес за кореспонденция на фирмата и идентификационния ѝ номер, издала документа. Необходимо е да бъде подписана с два подписа /като единият трябва да бъде на главния счетоводител, а другият на управителя или директора/, подпис на лицето, което е изготвило документа, изходящ номер, печат, адрес и телефон на фирмата, учреждението, ведомството /мястото, от където са издадени служебните бележки/ – за периода от 01.08.2024 г. до 31.01.2025 г. – по месеци. При нулев доход, работодателят посочва основанието за липса на доход.
  • Ако родителят работи на намален работен ден, освен документ от работодателя, представя и нотариално заверена декларация, че няма други доходи освен посочените в документа.
  • Когато е ползван краткосрочен неплатен отпуск – до 1 месец, в документа за доход това изрично се посочва. Ако е ползван дългосрочен неплатен отпуск – над 1 месец, се представя и нотариално заверена декларация, че лицето не е работило на друго място и не е получило други доходи.
  • Получените през периода обезщетения за временна нетрудоспособност над 3 дни се удостоверяват с документ от НОИ.
  • Получените суми по извънтрудови правоотношения се удостоверяват с документ от работодателя за общата сума по договора.
  • Работещите в чужбина представят документ от работодателя за получените доходи в съответната валута. Документът трябва да е преведен на български език от лицензиран преводач.
  • Пенсионерите представят документ от НОИ за получените през периода пенсии по месеци – от 01.08.2024 г. до 31.01.2025 г. Разпореждането за пенсии не е необходимо. Не се включва добавката за чужда помощ или ако е включена, размерът ѝ се указва отделно – за периода от 08.2024 г.  до 31.01.2025 г. – по месеци
  • При разведени родители се представя доходът на родителя, на когото са присъдени родителските права  и  декларация   свободен   текст   от   студента   за получената в периода издръжка от другия родител. В случай на повторен брак на родителя, на когото са присъдени родителските права, се представят и доходите на новия съпруг/а и документ за сключения граждански брак.
  • За учащи братя и сестри се представя служебна бележка от учебното заведение, че са учащи.
  • За получените помощи за деца и социални помощи се представя документ от служба „Социално подпомагане“. Когато семейство с непълнолетни деца отговаря на условията за получаване на помощи за деца съгласно ЗСПД, но не получава такива, също се представя документ от „Социално подпомагане“. Когато службите отказват да издадат документ, се представя декларация с нотариално заверен подпис от родителя.
  • За доходи от фирми (собственост или съсобственост на семейството) се приемат декларации с нотариално заверен подпис. Такива декларации се приемат и за доходи от съдружие, от наеми, издръжки, хонорари, търговия, занятие, свободна професия, дивиденти от акции и др. подобни. За търговци, занаятчии, свободни професии и др. се декларира доходът, формиран съгласно Закона за корпоративно подоходно облагане, като за ООД, ЕООД, АД и др. задължително се посочват и получените дивиденти. Доходът не може да бъде по-малък от дохода, върху който се осигурява собственикът на фирмата. Декларацията следва да съдържа трите имена на декларатора, адрес за кореспонденция и идентификационен номер на фирмата. Подписът върху декларацията се поставя пред нотариус и се заверява от него. Когато фирма не извършва дейност се представя документ от данъчна служба за периода, в който е спряна дейността. В този случай, ако собственикът на фирмата не работи на друго място, следва да представи документи като безработен
  • Земеделските производители, които реализират доход сезонно (веднъж в годината), посочват половината от реализирания доход от земеделската си продукция от настоящата (предходната) календарна година. Когато доходът е получаван поотделно през изискваните месеци, се посочва по месеци. Представя се документ за регистрация като земеделски производител и декларация свободен текст с нотариално заверен подпис за размера на получения доход от земеделската продукция. Когато не е реализиран доход от земеделски продукти се декларира дохода, върху който са внесени осигурителни вноски. За доходи от други дейности се представят съответни документи.
  • За безработни родители е необходимо да се представят: документ за редовна регистрация в бюрата по труда през целия изискван период /от 08.2024 г. до 31.01.2025 г. – по месеци/,  документ за изплатено обезщетение от работодателя и от НОИ. ДЕКЛАРАЦИИ ЗА БЕЗРАБОТНИ НЕ СЕ ПРИЕМАТ!
  • Нулев брутен доход не се приема. Изключение се допуска за студентските семейства, когато и двамата съпрузи са записани в редовна форма на обучение.

Документи, които не отговарят на условията – не са пълни, не съдържат необходимите реквизити, не обхващат изисквания период и т.н. не се приемат!!!

Декларираният брутен доход подлежи на проверка!!!

Клетвени декларации заверени от нотариус – НЕ СЕ ПРИЕМАТ!

Брутният доход на семейството за 6-те месеца се дели на 6, за да се изчисли месечният доход и след това се дели на броя на членовете на семейството, за да се изчисли месечният доход на член на семейството.

 

Раздел IV: Период и размер на отпусканите стипендии:

За летния семестър стипендията се отпуска от м. 03.2025 г. до м. 07.2025 г.

Размер на стипендиите:

1. Студенти, приети на места, субсидирани от държавата по смисъла на чл. 9, ал. 3, т. 6, б. „а“ от ЗВО, в редовна форма на обучение, с успех Отличен 6.00 за предходните два семестъра, а за студентите в първи курс – от предходния зимен семестър, получават стипендия с месечен размер 200.00 лева.

2. Студенти, приети на места, субсидирани от държавата по смисъла на чл. 9, ал. 3, т. 6, б. „а“ от ЗВО, в редовна форма на обучение, с успех от Отличен 5.90 до 5.99 за предходните два семестъра, а за студентите в първи курс – от предходния зимен семестър, получават стипендия с месечен размер 180.00 лева.

3. Студенти, приети на места, субсидирани от държавата по смисъла на чл. 9, ал. 3, т. 6, б. „а“ от ЗВО, в редовна форма на обучение, с успех от Отличен 5.50 до 5.89 за предходните два семестъра, а за студентите в първи курс – от предходния зимен семестър, получават стипендия с месечен размер 150.00 лева.

4. Студенти, приети на места, субсидирани от държавата по смисъла на чл. 9, ал. 3, т. 6, б. „а“ от ЗВО, в редовна форма на обучение, с успех от Много добър 5.00 до 5.49 за предходните два семестъра, а за студентите в първи курс – от предходния зимен семестър, получават стипендия с месечен размер 140.00 лева.

5. Студенти, приети на места, субсидирани от държавата по смисъла на чл. 9, ал. 3, т. 6, б. „а“ от ЗВО, в редовна форма на обучение, с успех от Добър 4.00 до Мн. добър 4.99 за предходните два семестъра, а за студентите в първи курс – от предходния зимен семестър, получават стипендия с месечен размер 120.00 лева.

6. Студентки майки с дете до 6 години, приети на места, субсидирани от държавата по смисъла на чл. 9, ал. 3, т.6, б. „а“ от ЗВО, в редовна форма на обучение, получават стипендия с месечен размер 120.00 лева. Студентки майки с дете до 6 години, приети на места, субсидирани от държавата по смисъла на чл. 9, ал. 3, т. 6, б. „а“ от ЗВО, в редовна форма на обучение, със съпруг, който е студент и приет на места, субсидирани от държавата, в редовна форма на обучение, получават стипендия с месечен размер 120.00 лева.

7. Несемейните студенти без двама родители, студентите с трайни увреждания, студентите с двама родители с трайни увреждания, студентите, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето – настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция,, получават стипендия с месечен размер 120.00 лева.

8. Студентите по чл. 1, ал. 1, т. 1, 4 и 5 от ПМС № 90/2000 г., обучаващи се в специалност от приоритетни професионални направления, включени в списъка по чл. 9, ал. 8 от Закона за висшето образование, получават стипендия с месечен размер 120.00 лева.

9. Студентите, приети за обучение в годината на придобиване на средно образование в държавни висши училища по реда на чл. 9, ал. 3, т. 6, буква „а“ от Закона за висшето образование по специалности от професионални направления „Педагогика“, „Педагогика на обучението по…“, „Машинно инженерство“, „Електротехника, електроника и автоматика“, „Общо инженерство“, получават стипендии в размер 140 лева, когато отговарят на едно от следните условия:

1. Индивидуалният резултат от държавния зрелостен изпит по учебния предмет български език и литература е в 10 на сто от най-високите резултати за страната за учебната година на придобиване на средно образование и индивидуалният резултат от втория задължителен държавен зрелостен изпит или от задължителния държавен изпит за придобиване на професионална квалификация е равен или е над средния за страната резултат от съответния изпит за учебната година на придобиване на средно образование;

2. Индивидуалният резултат от държавния зрелостен изпит по учебния предмет български език и литература е равен или е над средния за страната за учебната година на придобиване на средно образование и индивидуалният резултат от втория задължителен държавен зрелостен изпит по учебния предмет математика, физика и астрономия или химия и опазване на околната среда е в 30 на сто от най-високите резултати за страната от съответния държавен зрелостен изпит за учебната година на придобиване на средно образование.

ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ:

1/ Членове на семейството на студента по смисъла на постановлението са съпруг/а  и  децата,  ако   е  семеен, а ако не е семеен – баща, майка, непълнолетни братя и сестри, и пълнолетните, ако са учащи се или нетрудоспособни. В случаите на повторен брак на майката или на бащата за член на семейството се счита новия/ата съпруг/а.

2/ В сумата на доходите на отделните членове на семейството се включват всички получени от студента и от другите членове на семейството за предходните 6 месеца доходи от: брутни заплати, включително обезщетения за временна нетрудоспособност, без командировъчните пари на работещите в страната и допълнителните плащания по чл.19, ал.2, т.4 от ЗЗДФЛ; пенсии, без добавките за чужда помощ на хора с трайни увреждания; обезщетения за безработица и социални помощи; месечни добавки и месечни помощи за деца; наеми; присъдени издръжки, хонорари; стипендии, без получаваните от декларатора и членовете на неговото семейство по силата на постановлението и ученическите стипендии; търговия; продажба на селскостопанска продукция; занятия; свободни професии; дивиденти от акции и други доходи. Декларираните доходи се удостоверяват със съответните документи.

3/ На студентите, докторантите и специализантите – граждани на държавите членки на ЕС и на ЕИП, приети за обучение в държавни висши училища и научни организации у нас по реда на чл. 68, ал.6 от ЗВО, се предоставят стипендии при условията и по реда определени за български граждани.

4/ Висшите училища извършват проверка на не по-малко от 5/100 от подадените документи.

5/ Студенти, подали документи с невярно съдържание се лишават от стипендия до края на обучението си и дължат връщане на получените суми за стипендия, отпуснати въз основа на документи с фалшиво съдържание.

6/ Студенти, докторанти и специализанти, напуснали обучението по собствено желание или отстранени, с изключение поради здравословни причини, дължат връщане на получените суми за стипендия.

7/ Студенти, които са се преместили от една специалност в друга или от едно учебно заведение в друго нямат право на стипендия за учебните години (семестри), които повтарят поради преместването им, ако през съответните години (семестри) са получавали стипендия.

8/ Студенти – чужденци, приети за обучение в Република България по Централно-европейската програма за обмен в университетското образование (СЕЕРУС ІІ), получават месечни стипендии в размер на 135 лв.

Подкатегории