История и археология

Документалистика, архивистика, палеографика, историография и източникознание

 Форма на обучение / Информационен пакет

 Акредитация

Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2023 година.

 Обучение

Обучението се извършва от Правно-исторически факултет.

 Анотация

Научните изследвания по Архивистика и документалистика търсят отношенията между съответния обществен контекст и начина и последователността на изграждане на отделните архиви. Те проблематизират ролята наофициалната политика при превръщането на архивите в общи места на паметта. Други тематични акценти определят изследванията по история на българските архиви, нетрадиционни документи и архиви, компютърна архивистика. Актуални научноизследователски теми, които са обект на внимание, са свързани с документалните комплекси; методите за дигитализиране на архивни документи и с електронни документи и архиви.

Докторската програма по Историография запознава докторантите с най-новите тенденции в развитието на историографията, новите европейски и световни школи и направления от последните около две столетия. С нея се цели докторантите да добият познания за смисъла на самото понятие "историография"; за развитието на историята като изследователска дисциплина, за нейния обект, методи на изследване, изворова база, изследователски подходи, промяната в разбиранията за историческия извор, техники на историческо описание и т.н.

Разискват се въпроси като позицията на историка; естеството на социалната конструкция на реалността; характера на историческото обяснение; интерпретацията; историческото въображение; взаиомоотношенията между формата и съдържанието на историческото произведение; релативизма на историческото познание. Особено внимание се обръща на влиянието на постструктуралистката мисъл върху различните браншове на историческата дисциплина.

Нова и най-нова обща история

 Форма на обучение / Информационен пакет

 Акредитация

Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

Обучението се извършва от Правно-исторически факултет.

 Анотация

Нова обща история

Целта на обучението на докторанти по Нова обща история е да се изучава и разбира историята на света в неговата цялост от края на ХV век до края на Първата световна война. През този период можем да говорим за световна история в същински смисъл на думата. Основната характеристика на този период е преходът към модерно общество. В тази епоха се създава световната икономика, извършва индустриализация.

Най-нова обща история

Обучението на докторанти по Най-нова обща история позволява да се видят и изследват основните тенденции и закономерности в развитието на цивилизацията на ХХ век. Времето между двете световни войни е време на  политическото, социално и обществено  развитие на  водещите в цивилизационното развитие държави САЩ, Великобритания, Франция, Германия, Русия. Периодът след края на Втората световна война се характеризира с двуполюсното разделение на света и противопоставянето Изток-Запад.

Балканска история

Целта е обучението на докторанти по Балканска история да ориентира младите учени по-скоро във времето и пространството, отколкото да останат на позициите на раннопросвещенската историографска традиция, заключаваща се в преследване на обективната историческа истина, чужда на политики и емоции. В този смисъл, в обучението, не само да се изследва тази културна функция на историята (да се предаде смисъл на преживяното време), но и да осигурят повече исторически ресурси за европейската идентичност и нейните регионални особености.

История на България

 Форма на обучение / Информационен пакет

 Акредитация

Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

Обучението се извършва от Правно-исторически факултет.

 Анотация

Средновековна българска история

Целта на докторантското обучение по Средновековна българска история е докторантите, завършили тази програма, да могат успешно да работят с изворите и историографските постижения за историята на българския народ през Средновековието. Те ще изградят умения да извършват научен анализ и синтез, свързани с изследването на проблеми от средновековната българска история. Ще бъдат подготвени да извършват актуализиран прочит и да дават нови виждания в науката.

История на българския народ ХV-XIX век

Историята на българския народ ХV-ХІХ век разглежда историческото развитие на българския народ по време на османското управление в българските земи през периода ХV-ХVІІ век и епохата на Българското възраждане. В съдържателен план обучението по тази докторантска програма се състои в усвояване и задълбочено интерпретиране на социално-икономическите, политическите, религиозните и културните аспекти в развитието на българското общество.

Нова българска история

Целта на докторантското обучение и научна работа по Нова история на България е те да надградят над основни познания за първите десетилетия на модерната българска държава и особено да се разширят в областта на социалната, стопанска и културна история, историята на всекидневието и историята на пола.

Най-нова българска история е времето след 1944 г. Основната цел е докторантите да разширят творчески своите основни понятия, които са им необходими за да боравят професионално и успешно с източниците от времето на социализма в България, както и с особеностите на изворите и историографията от този период, а също и в историческите измерения на съвременното развитие на България и особеностите на "българския преход" след 1989 г. като да  ги срещне творчески с множеството историографски и публични граждански дискусионни проблеми върху този период.

Средновековна обща история

 Форма на обучение / Информационен пакет

 Акредитация

Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

Обучението се извършва от Правно-исторически факултет.

 Анотация

Обучението на докторантите по Средновековната обща история има за цел да задълбочи знанията им, като предизвика творческо мислене в най-важните проблеми и страни на средновековната европейска цивилизация. Това е задача от изключителна важност в съвременните условия, когато се поставят на дневен ред въпросите за обединена Европа. Целта е да се създадат реални възможности за придобиване на знания и творчески поглед за развитието на европейските народи и държави в един период, който се явява закономерен общ етап за всички тях. По този начин се създават възможности да се добие представа за общото и специфичното в тяхната история. В този контекст значение има и обстоятелството, че историята на Европа дава логично обяснение на произхода и предисторията на много от съвременните проблеми от позицията на една по-широка информираност, задължителна при подготовката на докторантите.

Археология, вкл. нумизматика и епиграфика

 Форма на обучение / Информационен пакет

 

 Акредитация

Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2023 година.

 Обучение

Обучението се извършва от Правно-исторически факултет.

 Анотация

Катедра "История" предлага програма за обучение на докторанти в образователната и научна степен "доктор" в научната специалност "Археология, вкл. нумизматика и епиграфика". Програмата е предназначена за магистри, които са завършили направление 2.2. "История и археология", но също така и широк кръг хуманитарни специалности.

Целта на докторантурата по научната специалност "Археология, вкл. нумизматика и епиграфика" е да се представят и изследват класическите и некласическите древности. Това включва основно Древногръцката и Древнотракийската цивилизации, но не акцентира единствено на тях, а по-скоро търси връзките и взаимоотношенията, които те имат с култури в Източното Средиземноморие, каквито основно се представят в Мала Азия, Леванта, Египет и Месопотамия. Програмата цели докторантите да се запознаят и да изучат основните археологически, писмени и лингвистични извори за археологията на културите на двете основни цивилизации в Югоизточна Европа.

Докторантите, завършили тази програма, ще могат да работят успешно с изворите за археологията на Югоизточна Европа. Те ще придобият уменията да извършват научен анализ и синтез, свързани с изследването на проблеми от археологията на Европейския Югоизток. Ще бъдат подготвени да извършват актуализиран прочит и да дават нови виждания в науката.

Стара история и тракология

 Форма на обучение / Информационен пакет

 Акредитация

Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

Обучението се извършва от Правно-исторически факултет.

 Анотация

Старата история и тракологията включват генезиса, развитието, разцвета и упадъка на най-древните човешки цивилизации от IV/III хил.пр.Хр. до средата на I хил. след Хр. в Североизточна Африка и Азия, Югоизточна и Южна Европа,. Това са преди всичко Египет, Месопотамия, Леванта и Мала Азия; Древна Индия и Древен Китай, обединени под общото название Древен Изток. Цивилизациите от Югоизточна и Южна Европа включват основно Древна Елада, Древна Тракия и Древния Рим.

Особено важно е, за подготовката на докторанти по тази специалност е, че както за праисторията, така и последните три древни цивилизации, те имат тук, в Българските земи, своите домашни извори от всякакво естество, които са единият сериозен аргумент за разработването на изследвания по научната специалност Стара история (вкл. праистория) в тази част на света; другият е - европейско ниво на Българската школа в изследването и обучението по тази проблематика. Това особено се отнася за  праисторията и за Историята на Древна Тракия и траките, която за нас българите е родна история.

Обучението на докторантите по тази специалност може да се провежда според съвременните постижения на научната специалност, които за България се представят чрез силно развита Европейска праистория и особено чрез водещото място, значение  и роля на Българската тракология и по-общо антиковедение от последните десетилетия на ХХ и началото на ХХI в. Това може да се реализира чрез подходящи форми като лекционни курсове, специализирани семинари, теренни експедиции индивидуални форми на работа, специфични за всеки докторант.