Обществено здраве

Управление на здравните грижи

 Форма на обучение / Информационен пакет

Задочна – 3 семестъра

Според Наредбата за Единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността „Управление на здравните грижи“ за образователно-квалификационните степени „магистър“ и „бакалавър“ от Професионално направление „Обществено здраве“ (Приета с ПМС № 215 от 18.08-2006 г., изм. ДВ. бр. 1 от 2 Януари 2024 г.) могат да кандидатстват:

  1. След придобита специалност на образователно-квалификационна степен „бакалавър“ „Медицинска сестра“ , „Акушерка“ или „Лекарски асистент“ - Чл. 3 (2).
  2. След придобита специалност от професионално направление „Здравни грижи“ на образователно-квалификационна степен „професионален бакалавър по...“ и една от специалностите „Социални дейности“, „Социална педагогика“, „Социален мениджмънт“ или „Здравен мениджмънт“ на образователно-квалификационна степен „бакалавър“ – Чл. 3 (3).
*Навсякъде в Наредбата думите „специалист по…“ се заменят с „професионален бакалавър по…“ (Обн. ДВ. бр. 87 от 2008 г.)

 Акредитация

 Срок на валидност на акредитацията до следващата програмна акредитация съгласно чл. 81, ал. 2 на ЗВО и Графика за акредитация на професионалните направления.

 Обучение

 Обучението се извършва от Факултет „Обществено здраве, здравни грижи и спорт“

 Анотация

Обучението в магистърската  програма е насочено към получаване на задълбочени знания за методите за здравни анализи и оценки, икономика на здравеопазването, медицинска статистика и информатика, правни, социални, психологически и педагогически науки, необходими при организиране, контролиране и управление на здравните грижи. Задълбочено се изучава методика на обучение по практика и методология на научноизследователската работа. Професионалната реализация обхваща длъжности на ръководители в здравеопазването – главна медицинска сестра, главна акушерка, старша медицинска сестра, старша акушерка; ръководители в областта на услугите за грижи за възрастни хора; преподаватели във висши училища; експертни позиции по здравни грижи в общинската, областната и националната здравна администрация.

Студентите, изпълнили задълженията си по учебен план, който отговаря на изискванията на наредбата, получават диплома за висше образование по специалността „Управление на здравните грижи“ на образователно-квалификационната степен „магистър“ и професионална квалификация „ръководител на здравните грижи и преподавател по практика“.

Кинезитерапия

 Форма на обучение / Информационен пакет

Редовно, за придобилите ОКС „Бакалавър“ по специалност „Кинезитерапия - 2 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 1 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Обществено здраве, здравни грижи и спорт.

 Анотация

Обучението в магистърска програма "Кинезитерапия" е предназначено за лица, завършили ОКС "Бакалавър", специалност "Кинезитерапия", от професионално направление 7.4. Обществено здраве.

Обучението в магистърската програма е насочено към придобиване на тясно специализирани знания и умения в области, като промоция на здравето, приложение на кинезитерапията в системата на здравеопазването и в спортната практика, провеждане на научни изследвания в областта на кинезитерапията, патокинезиологията, кинезиологията и др. Студентът, придобил професионална квалификация "Магистър по кинезитерапия" притежава професионални знания, насочени към разширяване и обогатяване на съвременните теоретични и практически познания в областта на кинезитерапията, както и придобиване на тясно специализирани знания в конкретни области.

Обучението на студентите, придобили професионална квалификация "Магистър по кинезитерапия" получават знания и умения, даваща им възможност да извършват следните дейности в областта на кинезитерапията: Задълбочаване на научно-теоретичната и професионалната подготовка в областтта на кинезитерапията; Надграждане на знанията в научноизследователската, научноприложната дейности в областта на кнезитерапията; Развиване на способности у завършващите за гъвкава адаптация в условията на социални, икономически и други промени; Овладяване на допълнителни теоретични знания и практически умения, които да позволят реализация на завършилите студенти в широк кръг от дейности в областта на кинезитерапията; Придобиване на знания и умения за упражняване на специалността в областта на мускулно-скелетните и други дисфункции; Реализиране на подготовка, осигуряваща адаптивност и мобилност в областта на кинезитерапевтичната практика; Осигуряване на възможност за продължаване на обучението в друго висше училище, в по-горни образователни степени и в сродни професионални направления по (Наредба за единните държавни изисквания за специалност "Кинезитерапия", Директивите на Европейския съюз и Европейската мрежа за висше образование по физиотерапия (ENPHE) в Европейска квалификационна рамка за учене през целия живот в областта на физиотерапията); Да разработват или да участват в изработването на експертни оценки относно функционалния статус при комплицирани и нетипични случаи на функционален дефицит; Да организират и управляват кинезитерапевтична практика; Да участват в реализирането на практическото обучение на бакалаври и продължаващо обучение по кинезитерапия; Да осъществяват методично ръководство при реализирането на кинезитерапевтични програми; Да осъществяват научноизследователска дейност в областта на кинезитерапията.

Завършилите ОКС"Магистър" с професионалната квалификация "Магистър по кинезитерапия" имат възможност да се реализират, като ръководни и изпълнителски кадри или представители в експертни комисии в следните направления: лечебни заведения (за болнична помощ, извънболнична помощ и други); възстановителни центрове; научноизследователски спортно-възстановителни центрове; научни центрове; фитнес-центрове; СПА центрове; училища; професионални здравни центрове; спортни клубове; учебно-спортни бази и центрове; учебни заведения и други.

Логопедия

 Форма на обучение / Информационен пакет

редовно, за завършили ОКС бакалавър или ОКС магистър по специалности от други професионални направления - 4 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2022 година

 Обучение

 Обучението се извършва от Факултет "Обществено здраве, здравни грижи и спорт".

 Анотация

Специалност Логопедия има над 25-годишна история и е утвърдена сред специалностите от направление здравни науки в областта за комуникацията при лица с езикова, говорна и слухова патология.

Обучението на студентите се осъществява от над 40 хабилитирани и нехабилитирани преподаватели.

Учебният план на специалността е структуриран, съобразно изискванията на Международната асоциация по Логопедия и фониатрия ( IALP ) и отговаря на стандартите на Перманентния комитет за връзка с логопедите към Европейския съюз (CPLOL).

Дипломираният магистър трябва да има много добри познания (определение, етиология, симптоматика, диагностика и диференциална диагностика, логопедична работа и превенция) за речевите, езиковите и гласови нарушения. Той следва да може да диагностицира и терапевтира следната говорна патология:

  • нарушения в писмената комуникация ( дислексия, дисграфия, дискалкулия)
  • речеви-моторни нарушения (дизартрия, апраксия)
  • комуникативни нарушения при емоционално - поведенчески разстройства
  • комуникативни нарушения при множествени аномалии
  • комуникативни нарушения при емоционално поведенчески нарушения и психични заболявания
  • комуникативни нарушения при ДЦП
  • артикулационни нарушения
  • езикови нарушения при деца
  • езикови нарушения при възрастни
  • нарушения на плавността на речта
  • гласови нарушения
  • нарушения на гълтането и дъвкането
  • комуникативни нарушения, свързани със слухова патология
  • комуникативни нарушения при орофациални аномалии и др.

Логопедът трябва да може да познава целия диагностичен и терапевтичен инструментариум и процедури, за да въздейства върху горепосочената патология.

При необходимост логопедът е в състояние да провежда консултативна дейност с деца с увреждания, техните родители, с възрастни с комуникативни нарушения и техните близки. Логопедът работи в екип с аудиолози, офталмолози, ортодонти, оториноларинголози, фониатри, невролози, психолози, и психиатри в специализирани клинични заведения, центрове за рехабилитация на слуха и говора, диагностични клинични центрове и др.

Обучението на бъдещите логопеди се осъществява в собствена университетска клинична база, в базови специализирани заведения, в диагностични и терапевтични центрове. Специалността разполага с уникална компютъризирана апаратура за диагностика на езикови и говорни нарушения от фирма Kay Pentax, САЩ.

На студентите от специалност Логопедия се предлага възможността да бъдат обучавани в рамките на 1 семестър в чуждестранни университет по програма Erasmus +. Сключените договори по Erasmus+ са с водещи университети в Европа и САЩ:

Катедрата има участие в международни програми за академичен обмен на ниво преподаватели и осигурява гост - лектори от университети от страни на Европейския съюз и САЩ.

Образователно-квалификационната степен "магистър по логопедия" е основа за продължаване обучението в ОНС Доктор. Специалността е акредитирана и обучението се провежда по кредитната система.

Формата на обучение е редовна. Продължителността на обучение е 2 години. Завършилите студенти придобиват образователно-квалификационна степен "магистър".

Клинична логопедия

 Форма на обучение / Информационен пакет

Редовно, за завършили ОКС „Бакалавър по Логопедия” - 2 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Тази програма е в процес на акредитиране, поради изтичане на срока на предходна акредитация.

 Обучение

 

Обучението се извършва от Факултет "Обществено здраве, здравни грижи и спорт".

 Анотация

Магистърската програма е предназначена за обучение на дипломирани бакалаври по логопедия, които имат базисна подготовка за логопедична работа сневрологично базирани комуникативни нарушения, афазия, генерализирани разстройства на развитието.

След завършване на обучението, магистърът "клиничен логопед" ще разполага с необходимите знания и умения за:

• Ефективно и компетентно провеждане на клинична логопедична практика;

• Оценка и диагностика на специфични комуникативни нарушения;

• Разработване и провеждане на терапия за възстановяване на нарушенията в сферата на общуването;

• Критична оценка и прилагане на научната база на доказателства в логопедичната терапия;

• Етично базирани професионални действия;

• Ефективно клинично мислене и вземане на решения във връзка с основани на доказателства практики;

• Ефективно управление на промените;

• Действия, които подкрепят самоопределение на всички клиенти;

• Действия, които да демонстрират прилагането на принципите на рефлективна практика;

• Сътрудничество и съвместната работа с други специалисти в рамките на мулти-дисциплинарен екип;

• Критична оценка на предоставяните здравни услуги и законодателството за хуманно отношение и обслужване в страната, Европа и в международен план.

Дипломираните магистърската програма "Клинична логопедия" могат да се реализират в сферата на логопедичната практика в държавни и частни институции/ кабинети и/или да извършват изследователска и образователна дейност съобразно професионалната си квалификация.

Логопедичен мениджмънт при гласови и плавностни нарушения на речта

 Форма на обучение / Информационен пакет

 редовно, за завършили ОКС „Бакалавър по Логопедия” - 2 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Тази програма е в процес на акредитиране, поради изтичане на срока на предходна акредитация.

 Обучение

 Обучението се извършва от Факултет "Обществено здраве, здравни грижи и спорт".

 Анотация

Настоящата магистърска програма е предназначена за бакалаври - логопеди, които имат основна базисна подготовка за двата модула комуникативни нарушения: гласови и плавностни.
Магистър-логопед, обучен в рамките на тази магистърска програма, трябва да притежава умения да диагностицира и да осъществява ефективно логопедично въздействие при следните гласови и плавностни нарушения:
- неврогенни гласови нарушения ;
- психогенни гласови нарушения;  
- функционални гласови нарушения; 
- спазмодични дис                      
- конгенитални дисфонии;             
- фонотравми и травматично свързани дисфонии;
- ларингектомия;
- нарушения на гласовия резонанс;
- заекване;
- запъване;
- смесени форми;
- нарушения на плавността при неврологични заболявания;
- нарушения на плавността при генетични синдроми;

Дипломираният магистър-логопед може да упражнява усвоените знания и умения в клинични, диагностични и рехабилитационни заведения (отделение УНГ, неврологични и рехабилитационни институции).

Спортна кинезиология

 Форма на обучение / Информационен пакет

редовно, за придобилите ОКС бакалавър по специалност Педагогика на обучението по физическо възпитание - 2 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Тази програма е в процес на акредитиране, поради изтичане на срока на предходна акредитация.

 Обучение

 Обучението се извършва от Факултет "Обществено здраве, здравни грижи и спорт".

 Анотация

Студентите, обучавани в магистърската програма овладяват знания върху: (1) Обща подготовка по предмети и раздели, които осигурят обучението по други основни дисциплини като: обща биология; методология при провеждане на научни изследвания и статистически анализ на данни получени при експерименти свързани с физическа работа, движения, физическо натоварване, спорт, спортна тренировка; (2) Специална подготовка по медико-биологични дисциплини свързани с движения и системно физическо натоварване като: анатомия на скелетно-мускулна система при двигателна активност на човека; невро-механика на двигателнат активност; кинезиология  на движенията; кинезиологична биомеханика - дисциплина която разглежда биомеханиката на по-широк кръг активности на скелетна мускулатура; локомоция и двигателни умения при запазване на определена поза и равновесие, фигнес, теглене и бутане, хвърляне, удар и ритане, ходене, бягане, скачане, плуване, гребане, падане и приземяване; моторен контрол  и двигателно обучение; анализ на движенията; биоенергетика на двигателната активност; моторен контрол на движенията и моторно поведение при стареене; хранене, метаболизъм и биостимулиране в спорта; (3) Общо-научна  и специална подготовка в психосоциални, правни, икономически и производствени области свързани с физическа работа, двигателна активност и спорт, чрез обучение по дисциплини като: психология на двигателната активност и спорта, социални аспекти на физическата активност и здравно законодателство, спортен мениджмънт; (4) Обща методико-практическа подготовка в области свързани с изследване на движенията и активността на скелетната мускулатура и обучение в разнообразни приложни сфери като спорт, танцови, инструментални и пластични изкуства, вербалност и пеене и др.; (5) Специализирана методико-педагогическа подготовка, която включва теоритични, методични и иновационни аспекти в областта на обучението по физическо възпитание, спортната тренировка, спортния подбор, управлението на спорта и центрове за физическо усъвършенстване чрез дисциплини като: Избрани глави   и иновации в ТМФВ и ТМСТ, Спортен мениджмент, Стречинг и плиометрия и др. (6) Практическа подготовка за усъвършенстване на методическите умения за обучение по основни спортни дисциплини и практическите умения за изпълнение на спортно-технически двигателни активности от различни спортни дисциплини като: лека атлетика, баскетбол, волейбол, хандбал, футбол, плуване, гимнастика, ски, тенис, йога, която се реализира чрез избираеми дисциплини.

Завършилият ОКС "магистър" "спортен кинезиолог" е подготвен за реализация в по-широка сфера - компетенциите на специалистите, базирани на общата, специализираната и практическата подготовка, им позволява да разширят областите на приложение и предмета на дейностите - освен педагогическа дейност още и консултанска, експертна, организационна, здравно-просветна, ръководна (мениджърска) и научно-изследователска дейност.

Професионална реализация на кадрите:

  • в държавни и международни асоциации и структури, свързани със спорт и фитнес;
  • в администрацията на университетски и колежански факултети  и центрове за спорт;
  • в посреднически и импресарски фирми за спортно предприемачество;
  • в предприятия и фирми за производство и търговия на спортни съоръжения и артикули;
  • като експерти и специалисти в институции и структури, ангажирани с координацията и управлението на национални и международни движения в областта на активния начин на живот и спорта за всички.
  • като персонални треньори или треньори на определени кондиционни качества          (по профилирана тренировка - силова тренировка, тренировка за издръжливост или бързина и др.);
  • като дминистратори или мениджъри на фитнес клуб, спортен клуб, здравно-оздравителни и курортни центрове, SPA центрове и др.
  • като директори на специализирани спортни училища и университети;