Науки за земята

Географски системи

 Форма на обучение / Информационен пакет

редовно, за специалисти, притежаващи ОКС „бакалавър” по специалностите „География” и „Екология и опазване на околната среда” или еквивалентни на тях - 2 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Природо-математически факултет.

 Анотация

Областта на Географските информационни системи представлява едно модерно направление на научно - приложни изследвания с широко практическо приложение в различни области. Това обуславя както широкия научен интерес към тази модерна технология, а така също и разностранните приложни направления на обучение в сферата на висшето образование.

Магистърската програма допълва знанията от основния курс по ГИС по фундаментални теоретични направления от бакалавърската степен. Бързото развитие на технологиите осигуряващи пространствена информация и тяхната обработка изисква студентите да придобият повече практически знания и умения за представяне и анализиране на цифровата информация с помощта на ГИС технологията. Това налага по-задълбочено изучаване на различни методи и свързаните с ГИС други технологии, които предоставят пространствени данни.

Целта на програмата е да се подготвят кадри, които да могат да удовлетворят изискванията на българските и европейските институции за работа с пространствени данни. По - широкия спектър от теоретични знания и практическа квалификация в областта на ГИС и дистанционните изследвания, ще помогне на обучаваните да решават своите професионални проблеми от областта на географията, екологията и опазването на околната среда.

Основна предпоставка за постигане на образователните цели е структурата и съдържанието на учебния план. Учебният план е структуриран в два семестъра с минимален брой 60 кредита. Осигурен е баланс между общите профилиращи дисциплини и специализиращите такива, които са ориентирани към специфични приложни области.

Дисциплините са организирани в две групи - задължителни и избираеми, като също е осигурен баланс между тях като учебно натоварване. Във втори семестър е предвидено провеждането на учебна практика. Обучението завършва с разработка на дипломна работа.

Профилиращите дисциплини се групират в три основни групи - Основи и принципи на ГИС; Източници за набиране на данни в ГИС; моделиране в средата на ГИС. Това осигурява подготовка както по базови въпроси, а така също и за практическото използване на Географските информационни системи. Избираемите дисциплини са разделени в две групи, които осигуряват подготовка в различни приложни области на ГИС.

Добре усвоени тези знания ще открият възможност за успешна бъдеща реализация на студентите вече като специалисти в своята професионална област, които да прилагат ГИС технологията. Завършилите студенти могат да намерят своята реализация в различни министерства и техните регионални структури, общински и областни администрации, различни ведомства, където се използва ГИС технологията, за да визуализират, обработват и анализират геопространствена информация.

Информационни технологии в екологията

 Форма на обучение / Информационен пакет

редовно, за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по специалност “Екология“, „Екология и опазване на околната среда“, „Биология“, „Биология и химия“, „География и биология“ и „Eкохимия“ - 2 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Природо-математически факултет.

 Анотация

Магистърската програма дава възможност за надграждане на вече придобити фундаментални знания и за изграждане на умения за прилагането на информационните технологии в екологията и опазването на околната среда, за придобиване на знания и умения в областта на съвременната екология, екологичното моделиране и програмирането на природните и антропогенни процеси и прогнозирането на динамиката и риска за природните компоненти и човешкото общество, както и за разработването и изпълнението на съответни проекти, финансирани по различни програми на ЕС.

Основна предпоставка за постигане на образователните цели е структурата и съдържанието на учебния план. Той е разработен в два семестъра и включва задължителни и избираеми дисциплини. Има възможност за изучаване и на факултативни дисциплини, които предоставят допълни знания в различни научни области. Учебният план дава възможност, в зависимост от съчетанието на избираеми дисциплини и разработването на дипломната работа по конкретна тема във втория семестър, да се постигне допълнителна, по-тясно профилирана специализация, гарантираща успешната адаптация на бъдещите магистри към условията на динамичния трудов пазар в България.

Важни условия за постигането на целите на магистърската програма са богатия педагогически, научно-изследователски и практически опит на преподавателите, осигуряващи обучението. Наличието на лекционни и компютърни зали, съвременен лицензиран, специализиран и образователен софтуер и библиотечен фонд, гарантират високото ниво на обучението в програмата. При обучението ще бъдат използвани различни познавателни методи - беседа и дискусия, разработване на задачи и мултимедийно презентиране, методите на електронното обучение и др.

Завършилите магистърската програма студенти могат да се реализират като експерти и служители в различни сфери на приложната екология - наука, законодателна и изпълнителна дейност; в  институти, университети, министерства, агенции, неправителствени организации и др.

Екология и опазване на околната среда

 Форма на обучение / Информационен пакет

редовно, за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по същото професионално направление - 2 семестъра - Информационен пакет

редовно, за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по друго професионално направление - 4 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Природо-математически факултет.

 Анотация

 Магистърската програма за придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър по екология и опазване на околната среда" осигурява солидна теоретична и практическа подготовка, като основа за реализация на специалисти във всички области и дейности, свързани с опазването на околната среда. Обучение на студенти в магистърска програма осигурява цялостна научна теоретична и специализирана подготовка по специалността, чрез изграждане на над фундаменталните знания, получени в хода на обучение за степен "бакалавър" по специалността "Екология и опазване на околната среда". Акцентът е върху повишаване на професионалната компетентност и формиране умения за извършване на стратегически и тактически управленски решения, работа в програмите за управление на бизнеса в областта на опазването на околната среда, изпълняващи специализирани изследвания и развитие на творчеството обучение и опит. Придобиването на "магистър по екология и опазване на околната среда" е предпоставка за професионална реализация на студентите, като експерти, държавни служители и ръководители на отдели за управление на околната среда; в областта на информационните системи, околната среда, на структури на министерствата общини и други органи по околна среда, при извършване на научна и преподавателска дейност по въпросите на защита на устойчиво (екологосъобразно) развитие и околната среда и т.н.

Регионално развитие

 Форма на обучение / Информационен пакет

редовно, за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по същото професионално направление - 2 семестъра - Информационен пакет

редовно, за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по друго професионално направления - 4 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Природо-математически факултет.

 Анотация

Магистърската програма осигурява подготовката на висококвалифицирани специалисти в областта на регионалното развитие и управление на административно-териториалните единици.

Учебният план осигурява задълбочена научно-теоретична и специализирана подготовка чрез надграждане на знания и умения върху базовата подготовка на студентите, получена при обучението  за придобиване на ОКС "бакалавър". Поставя се акцент върху повишаването на професионалните компетентности и формирането на умения за изпълняване на задачи, свързани с развитието на дадена територия, както и върху  възможностите за изява на творческите способности за експертна дейност в тази насока.

Обучението се осъществява в 2 семестъра (за специалисти) и 4 семестъра (за неспециалисти). Учебното съдържание е структурирано в 2 блока - задължителни и избираеми дисциплини.

При двусеместриалното обучение се изучават осем задължителни и три избираеми дисциплини. Избираемите дисциплини са обособени в 2 групи (по една за всеки семестър), като студентите избират две дисциплини от предложените в първа група и една дисциплина съответно от втора група.

При четирисеместриалното обучение се изучават 21 задължителни и три избираеми дисциплини. Избираемите дисциплини са обособени в 2 групи (по една за всеки семестър), като студентите избират две дисциплини от предложените в първа група и една дисциплина съответно от втора група.

Обучението завършва със защита на дипломна работа.

Магистърската програма "Регионално развитие" осигурява широки възможности за професионална реализация:

  • специалисти, експерти, съветници, държавни служители и ръководители на звена за управление на регионалното развитие и регионалната политика в централните държавни органи, на регионално (областна администрация) и локално (общинско) ниво;
  • служители в Министерството на регионалното развитие;
  • в структурите на министерства, общини и други органи занимаващи се с регионално развитие;
  • специалисти анализатори в българските ведомства по въпросите на регионалното развитие;
  • изследователи в научни институти и преподаватели във висши училища по проблемите на регионалното развитие и регионална политика, и т.н;
  • неправителствени, нестопански публични организации, търговски камари, както и в представителства на транснационални корпорации, чужди фирми със смесено участие;
  • специалисти в отделите по евроинтеграция и международна дейност на държавни учреждения в областта на регионалното развитие, при разработване и управление на проекти на всички нива.

Природно и историческо наследство

 Форма на обучение / Информационен пакет

редовно, за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по специалност “География”, “История” или “География и история” - 2 семестъра - Информационен пакет

редовно - 4 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Природо-математически факултет съвместно с Правно-историческия факултет.

 Анотация

Магистърската програма е насочена към профилиране и задълбочаване на подготовката на специалисти бакалаври от специалностите "География" и "История" и "География и история" в областта на природното и историческото наследство като ресурс за развитие на туризма и допълнителна алтернативна заетост.

Важни условия, гарантиращи постигането на целите са високата квалификация и ерудиция, богатия педагогически, научно-изследователски и практически опит на преподавателите, осигуряващи обучението в магистърската програма. Създадената през годините и непрекъснато разширяващата се материална база, наличието на лекционни и компютърни зали, съвременен лицензиран специализиран и образователен софтуер, библиотечен фонд, собствени сбирки гарантират високото ниво на обучението в програмата.

Основна предпоставка за постигане на образователните цели е структурата и съдържанието на учебния план. Той е разработен в два семестъра за бакалаври от специалностите "География" и "История" и "География и история". За бакалаври от други специалности има синхронизирано разработен четирисеместриален учебен план. Четирисеместриалният вариант на магистърската програма осигурява допълнителна широкопрофилна и интердисциплинарна подготовка за придобилите ОКС "бакалавър" по друга специалност, която би била особено полезна за завършилите специалност "Туризъм", за придобиване на задълбочени научно-практически знания в областта на природното и историческото наследство с оглед упражняването на екскурзоводска и туроператорска дейност. Наред с това учебният план предоставя възможност, в зависимост от съчетанието на избираеми дисциплини в последния семестър, да се постигне допълнителна тясно профилирана специализация, гарантираща успешната адаптация на бъдещите магистри към условията на динамичния трудов пазар в България. Тя е свързана не само с теоретични знания, но и с изграждането на умения за презентиране на природното и историческото наследство на България и съставянето на съответни атрактивни туристически продукти. Обучението завършва със защита на дипломна работа.

Широката обща и специализирана култура, която осигурява тази квалификация гарантира на завършилите я студенти конкурентни позиции на туристическия пазар в България, акцентът в развитието на който в последните години се измества към посещението на обекти на природното и историческото наследство. Завършилите магистърската програма ще могат да осъществяват дейност като ръководители на туроператорски услуги, свързана с разработването и обслужването на нови туристически програми и дестинации, или като екскурзоводи и аниматори на туристически услуги, свързани с изнасянето на специализирани беседи за единични обекти или маршрути на познавателния и екологичния туризъм. По този начин се разширяват възможностите им за алтернативна реализация или допълваща заетост, което е особено важно за студентите от малки населени места в регионите, разполагащи със значителен, но все още неразработен потенциал за развитие на различни видове "щадящ" туризъм.

Завършилите студенти могат да разчитат на реализация и като научни работници (географи, историци) и преподаватели във висши училища, експерти в държавната, областните и общинските администрации в качеството си на специалисти по науки за Земята, естествени и обществени науки, или на специалисти по администриране на политики в областта на рационалното използване и опазването на природното и историческото наследство като предпоставка за устойчиво регионално развитие. В своето професионално развитие те могат да заемат длъжности и като ръководители на центрове за отдих и културни центрове (музеи, галерии, посетителски центрове на защитени територии и др.).