Политически науки

Гражданско образование

 Форма на обучение / Информационен пакет

редовно - 2 семестъра - Информационен пакет

редовно - 4 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО

 Обучение

 Обучението се извършва от Философски факултет

 Анотация

Магистърската програма „Гражданско образование“ в направление „Политически науки“ е насочена към подготовка на специалисти в областта на гражданското общество и гражданското образование. Обучението осигурява задълбочена научно-теоретична и специализирана подготовка, овладяване на умения и компетентности за научно-приложна и научно-изследователска дейност и формиране на личностни качества, необходими за работа в условията на комплексния и динамичен съвременен свят.

За да разшири обхвата за обучение в магистърската програма на кандидати с образователна подготовка, както в същото направление, така и от други направления, катедра „Философски и политически науки“ предлага две възможности, с отделен учебен план и период на обучение – 2 и 4 семестъра.

Магистърската програма е разработена в съответствие с актуалните тенденции за задълбочаване на обучението по гражданско образование, както на национално, така и на ниво Европейски съюз. Предназначението на магистърската програма „Гражданско образование“ е да отговори на необходимостта от практическа приложимост на теоретичните знания за политическата система и политическите процеси. Завършилите магистърската степен придобиват знания, компетенции и практически умения за успешно личностно развитие, както и способности и нагласи за работа в училища, в различни национални и международни институции, неправителствени организации, масмедии, в различни органи на местната и националната власти, както и в различни граждански структури.

Подготовката и успешното завършване на магистърската програма предоставя възможности за продължаване на обучението за придобиване на образователна и научна степен „Доктор“.

Европейска интеграция

 Форма на обучение / Информационен пакет
  • редовно, за придобилите ОКС "бакалавър" по специалности от професионално направление 3.3. "Политически науки" - 2 семестъра - Информационен пакет
  • редовно, за придобилите ОКС "бакалавър" по специалности извън професионално направление 3.3. "Политически науки" - 4 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО

 Обучение

 Обучението се извършва от Правно-исторически факултет.

 Анотация

Завършилите магистърска степен по европеистика придобиват знания и практически умения, необходими за ефективно професионално развитие в глобализиращия се свят:

- за основните понятия в тенденциите на глобализацията и регионалистиката;

- за основните направления в теоретичните школи на международните отношения;
- за основните закономерности и тенденции в развитието на международната система в преход;

- фундаментални знания за основните направления в специалностите - история, политически науки, право и икономика,

- знания и умения в областта на културната антропология, в духа на европейските стандарти за реализация на експерти по въпросите на европейската интеграция и културно-историческото наследство;

- знания и умения в прилагането на регионалните политики и стратегии на Европейския съюз,

-формиране на способности и нагласи за екипна работа в различни национални и международни институции и неправителствени организации;

- възможност за задълбочаване на знанията във втория цикъл (магистърска степен) на висше образование с широк избор на магистърски програми: по международни отношения, политология, журналистика, връзки с обществеността и др.

Завършилите специалност "Европеистика" могат да работят във всички звена и институции по проблемите на европейските въпроси, международните отношения и външната политика на страната, както в държавния, така и в частния сектор. Могат да се реализират като:

- специалисти, външнополитически експерти и съветници в централните държавни органи;

- служители в Министерството на външните работи и неговите структури в чужбина - посолства, консулства, културни служби и др.;

- референти и анализатори в българските ведомства за сигурност и отбрана (по линия на МВР и МО);

- изследователи в научни институти и преподаватели във висши училища;

- външнополитически коментатори и експерти в международните отдели на масмедиите;

- специалисти в отделите за международна дейност на държавни учреждения, неправителствени, нестопански публични организации, търговски камари, митници, импортно-експортни дружества, както и в представителства на транснационални корпорации, чужди фирми със смесено участие

- специалисти в отделите по европейски въпроси и международна дейност на държавни учреждения.

Учебните дисциплини, включени в учебния план на специалност "Европеистика", позволяват придобиването на образователно-квалификационната степен "магистър". В учебния план са включени дисциплини, които обогатяват подготовката на специалистите по европеистика с необходимите специални международноправни, юридически, политически, исторически и икономически знания и умения и разширяват кръга на сферите, където завършилите могат да се реализират като добри специалисти. Изучават се и допълнителни дисциплини, които имат отношение към подготовката на управленски кадри както за външно­политическата и международната дейност, включително и за международните икономически отношения, така и за работа в държавни и общински администрации (напр. по усвояване на европейски фондове). Това е израз на общия стремеж обучението във факултета да се извършва по актуални и перспективни учебни планове.

Магистърската степен на специалност "Европеистика" се придобива след полагане на теоретичен държавен изпит по специалността или защита на дипломна работа. Интердисциплинарният характер на специалността дава възможност на завършилите да се развиват в различни области на обществения живот - в български държавни и международни институции, неправителствени организации и др.

Югоизточна Европа в съвременните международни отношения

 Форма на обучение / Информационен пакет

Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО. - -1 семестъра

редовно, за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по същото професионално направление - 2 семестъра - Информационен пакет

редовно, за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по други професионални направления - 4 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 

 Обучение

 Обучението се извършва от Правно-исторически факултет.

 Анотация

Обучението в магистърската програма "Югоизточна Европа в съвременните международни отношения" има за цел да подготви висококвалифицирани специалисти по международни отношения чрез задълбочаване на научно-теоретичната и профилиращата подготовка. Магистърската програма позволява да се навлезе в дълбочината и спецификата на проблемите и да се усвои методологията на анализа на конкретните регионални отношения в Югоизточна Европа.

За да обхване желаещите да завършат една актуална и практически ориентирана магистърска програма, тя се предлага в 2 варианта:

  • Първият вариант е със срок от  два семестъра (общо 10 задължителни дисциплини и по една избираема за І и ІІ семестър) и е предназначен за завършилите бакалавърска степен по специалност  "Международни отношения". В него се преподават курсове, в които се разглежда специфичното място на Югоизточна Европа в основните тенденции и процеси, определящи облика на съвременния свят в началото на ХХІ век. Един семестър е посветен на подготовка на дипломна работа.
  • Вторият вариант се отнася  за завършилите бакалавърска степен по други обществени науки, и времетраенето му е четири семестъра (общо 17 задължителни дисциплини и по една избираема за ІІ и ІІІ семестър). Първият семестър представлява въведение към  специалността "Международни отношения" и включва основни дисциплини /съответно редуцирани и адаптирани/ като История на международните отношения, Теория на международните отношения, Международно публично право, Международни икономически отношения, Външна  политика на страните от Европа и Северна Америка и др. Следващите два семестъра се преподава същностната магистърска програма (първи вариант). През последния семестър се подготвя дипломна работа.

Обучението по специалност "Международни отношения" за получаване на магистърска степен завършва със защита на дипломна работа.

Магистърът по международни отношения отговоря в по-голяма степен на новите потребности от изпълнителски и управленски кадри за нуждите на участието на страната в съвременните международни отношения и преди всичко с оглед пълноправното членство на Република България в Европейския съюз. Завършилите магистърската програма "Югоизточна Европа в съвременните международни отношения" биха могли да се реализират в различни институции и звена в държавния и частния сектор, и по-конкретно:

- в дипломатически служби в страната и чужбина;

- като експерти в български и международни институции;

- в митнически, гранично-контролни служби и други специализирани организации;

- в органите за национална сигурност /армия, полиция, разузнаване/

- в международни отдели на стопански структури;

- като анализатори и консултанти в средствата за масова информация;

- като сътрудници в различни политически и държавни органи.

От учебната 2004/2005 г. магистърската програма се провежда само в редовна форма на обучение при силно изразен интерес към нея както сред завършилите бакалавърската степен на специалност "Международни отношения", така и сред завършилите други специалности и чуждестранни студенти.

Психология на управлението

 Форма на обучение / Информационен пакет

редовно, за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по същото професионално направление - 2 семестъра

Редовно, за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по други професионални направления - 4 семестъра

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Философски факултет

 Анотация

Детайлна информация за Учебната програма

Социални и културни политики в Европейския съюз

 Форма на обучение / Информационен пакет

Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО - 1 семестъра

редовно, за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по същото професионално направление - 2 семестъра - Информационен пакет

редовно, за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по други професионални направления - 4 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Обучение

 Обучението се извършва от Философски факултет.

 Анотация

Магистърската програма „Социални и културни политики в Европейския съюз“ има за цел да отговори на рязко разширяващите се потребности от висококвалифицирани специалисти в областта на европейската интеграция, произтичащи от членството на България в Европейския съюз (ЕС).

За да разшири обхвата за обучение в магистърската програма на кандидати с образователна подготовка, както в същото направление, така и от други направления, катедра „Философски и политически науки“ предлага две възможности, с отделен учебен план и период на обучение – 2 и 4 семестъра.

Обучението в магистърската програма „Социални и културни политики в Европейския съюз“ дава възможност за професионална реализация в органите на държавната и местната власт, в културни институти, политическите партии и синдикалните организации, както и в частния или неправителствения сектор, партниращи с европейски институции и работещи в областта на социалните и културните политики в европейското пространство.

Подготовката и успешното завършване на магистърската програма предоставя възможности за продължаване на обучението за придобиване на образователна и научна степен „Доктор“.