Форма на обучение / Информационен пакет |
редовно, за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по същото професионално направление - 2 семестъра - Информационен пакет
редовно, за притежаващи ОКС „бакалавър“ или „магистър“ по други професионални (нефилологически) направления - 4 семестъра - Информационен пакет
Акредитация |
Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.
Обучение |
Обучението се извършва от Филологически факултет.
Анотация |
Магистърската програма осигурява комплексни познания и умения в областта на журналистическата работа. Студентите изучават фундаментални и специализиращи дисциплини и получават теоретични и практически познания в следните области: теория на журналистиката, социални и политически науки, знания в областта на хуманитаристиката, а също знания за медията като технология. Магистърската програма специализира филологическите компетентности по отношение на спецификата на журналистиката и дава основа за работа в електронните и в печатните медии. Допълнителни възможности за кариерно развитие дава курсът по чужд език.
Филологическият факултет осигурява възможност на студентите да практикуват в Радио Благоевград, както и в други печатни и електронни медии в Благоевград и региона.
Магистърът журналист има целенасочена подготовка да:
а) работи в различни средства за масово осведомяване като репортер, новинар, програмен мениджър, редактор, коментатор, водещ и др.
б) управлява различни културни дейности (издателска, разпространителска, промотивна, рекламна, пиар и др.);
в) има необходимите изградени умения за самостоятелна изследователска работа, както и за самостоятелна преподавателска дейност в различни формати (курсове, квалификационни програми, учебни програми и пр.).
Обучението в магистърската програма "Филологически аспекти на работата в медиите" осигурява:
а) задълбочена научно-теоретическа, практическа и специализирана подготовка по специалността;
б) специфични знания за изразните средства и особеностите на творческия процес и структурата на различните медии;
в) условия за образователна мобилност на студентите, в т.ч. международна сравнимост на получаваните знания и придобитите умения;
г) развитие на способности за адаптация в условията на социални, икономически и технологични промени;
д) реализиране на придобитите теоретични и практически знания и умения в РТВЦ - Благоевград, както и в други печатни и електронни медии в Благоевград, с които Филологическият факултет традиционно е в тясно сътрудничество.
Право да се обучават в тази магистърска програма имат всички студенти, завършили филологическо направление, както и студентите, придобили образователно-квалификационната степен "Бакалавър" по специалността Педагогика на обучението по български език и по чужд език, в която над две трети от изучените дисциплини са от филологическото направление.
Подготовката осигурява овладяване на адекватен инструментариум и комплексни подходи към реализирането на журналистическата дейност. Чрез изучаваните фундаментални и специални дисциплини се получават теоретични и практически познания в следните области: обща теория на журналистиката, социални и политически науки, културология и хуманитаристика, в частност филология, както и медийни технологии. Освен това тя:
а) формира задълбочена филологическа компетентност като основа за оптимална реализация в медийното пространство;
б) тази компетентност повишава възможностите за изграждане на необходимата в процеса на бъдещата работа журналистическа рутина и същевременно създава условия за развитието на оригинални подходи, адекватни на промените в медийната и социалната среда;
Подготовката включва овладяване на концепции и перспективи за научно изследване, които:
а) позволят усвояване на модерни методологически умения за анализ и интерпретация на частни медийни, филологически и общи културологически проблеми;
б) могат да бъдат условие за участие в конкурси на различни равнища - докторантски, специализантски, асистентски;
в) отварят перспектива пред бъдещия филолог журналист за изследване на социалните, икономическите, политическите и културните процеси според различната интерпретативна призма на пресата, телевезията, радиото, книгоиздаването.
Подготовката на филолога журналист от настоящата магистърска програма моделира:
а) разностранна компетентност спрямо проблемите на езика, неговите медийни функции и стилистични особености;
б) изграждането на качества на бъдещия журналист като отвореност, диалогичност, социална и речева критичност, интердисциплинарност.
Характеристика на компетентностите, които ще бъдат усвоени:
а) високи реализаторски и интерпретаторски способности;
б) познаване на най-новите научни тези за спецификите на езика в медиите;
в) познаване на тенденциите в развитието на съвременните медии;
г) придобиването на практически опит в областта на информационните и аналитичните медийни жанрове и на рекламата.