На 5 март 2025 г. в Класна стая „Конфуций“ към Филологическия факултет на Югозападния университет „Неофит Рилски“ се проведе тържество по случай Годината на Дървената змия. Събитието беше своеобразен празник на културата, изкуството и приятелството между България и Китай и събра студенти, преподаватели и гости, обединени от интереса към китайския език и култура.
Сред официалните гости бяха проф. д-р Чън Ин, директор на Институт Конфуций – София от китайска страна, госпожа Аксиния Колева, директор на Институт Конфуций – София от българска страна, доц. д-р Петрана Стойкова, заместник-ректор по научноизследователската дейност и докторантското развитие на ЮЗУ „Неофит Рилски“, проф. д-р Янка Стоименова – декан на Факултета по педагогика, доц. д-р Даниела Томова – заместник-декан на Факултета по педагогика, доц. д-р Силвия Кръстева заместник-декан на Философския факултет, доц. д-р Наташа Ангелова – ръководител на катедра „Психология“, както и други представители на академичната общност на университета.
Празникът беше открит от доц. д-р Радослав Цонев, декан на Филологическия факултет и ръководител на Класна стая „Конфуций“. Той изрази благодарност към ас. Христина Думбанова и китайската преподавателка Уей Хуню, които неуморно работиха по организацията на събитието, както и към всички студенти и ученици, взели активно участие в празничната програма.
Последваха приветствени слова на доц. Петрана Стойкова и госпожа Аксиния Колева. Доц. Стойкова постави акцент върху дългогодишното успешно сътрудничество между ЮЗУ „Неофит Рилски“ и Институт Конфуций – София, а г-жа Колева сърдечно покани студенти и ученици да посетят библиотеката на Институт Конфуций – София и да се потопят в мъдростта на китайската цивилизация.
Празничната програма беше изключително разнообразна и интересна. Начало на художествената част поставиха талантливите деца от Пиринския танцов ансамбъл „Вихрен“ с ръководител Борислав Мутафчийски. Студенти и ученици към Класна стая „Конфуций“ представиха кратка поучителна пиеса на китайски език. Гостите се насладиха на тай чи изпълнение с меч, тай чи танц с ветрило, рецитал на китайски и български стихотворения, както и на любими традиционни китайски песни. Кулминацията на тържеството беше впечатляващият драконов танц. В края на събитието присъстващите имаха възможност да участват в томбола с награди.
Югозападният университет ще продължава да бъде мост на приятелство между България и Китай не само с организирането на такива празнични събития, но и с целогодишните курсове по китайски език за всички желаещи, както и с безплатния прием в специалността „Педагогика на обучението по български и китайски език“ в университета.