С поредица от инициативи бе отбелязана 130-годишнината на Неврокопската епархия в Гоце Делчев. Организатори на честванията са Неврокопската света митрополия, Община Гоце Делчев и Югозападният университет „Неофит Рилски“.
Празничните събития започнаха с тържествено посрещане на Негово Светейшество Българския патриарх Даниил от Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим, което продължи с шествие до централния площад на града и благодарствен молебен в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“.
На годишнината бе посветена научна конференция, която се проведе в сградата на Неврокопската света митрополия.
Научният форум бе открит от Неврокопския митрополит Серафим. В словото си той подчерта важността на системната работа по проучване и изнамиране на нови материали, сведения и факти, свързани с Неврокопската епархия, датиращи не само от учредяването ѝ през 1894 г., но и стигащи до периода на ранното християнство, свидетелства за което се намират по цялата територия на Неврокопската епархия. Митрополит Серафим допълни още, че работата по подготовката на настоящата научна конференция е започнала още с предишното събитие, посветено на личността на патрона на Югозападния университет – йеромонах Неофит Рилски.
Думи на благодарност към организаторите и участниците в конференцията отправи Негово Светейшество Българският патриарх Даниил. В своето приветствие той подчерта значимостта на благочестието, предавано през поколенията от апостолско време до днес, което продължава да дава плодове в Неврокопската епархия. Патриархът припомни, че епархията е дала много герои, борили се за освобождението и защитата на родината, както и че е приютила потомци на бежанци, намерили убежище в България. Въпреки предизвикателствата са положени усилия за духовното и просветното израстване на народа, подчерта още той.
Кметът на община Гоце Делчев Владимир Москов изказа своята признателност към всички, изготвили научни трудове и изрази надежда, че темите на конференцията ще намерят отглас сред младите и подрастващите, защото са един от начините хората да си припомнят силата на вярата, българския дух и делото на предците ни.
Приветствие отправи и ректорът на Югозападния университет проф. д-р Николай Марин. Той отбеляза историческите обстоятелства, довели не само до създаването на Неврокопската епархия, но и до утвърждаването на българската политическа власт на юг от Стара планина, като допълни, че тези действия имат съществено значение, тъй като показват на света и на съседните страни, че там живеят българи – родолюбиви и верни на християнските ценности. Освен към историята, проф. Марин насочи вниманието и към бъдещето, като потвърди стремежа на Югозападния университет и занапред да бъде отворен за нови форми за сътрудничество и бъдещи проекти, които имат за цел съхраняването и популяризирането на църковната култура, както и за обогатяването на образователната подготовка и формирането на отговорно общочовешко, хуманно възпитание сред студентите и сред всички млади хора.
Приветствия от името на академичните ръководства на Университета за национално и световно стопанство и Лесотехническия университет в София отправиха ректорите проф. д-р Димитър Димитров и доц. д-р Христо Михайлов.
Преди началото на научната част слово произнесе вицепрезидентът на Република България г-жа Илияна Йотова, която беше официален гост на научния форум.
„Българският народ оцеля благодарение на манастирите и църквите, защото там се съхраниха духът, вярата, просветата. Без вяра няма посока, няма енергия и желание за развитие“, каза в словото си тя и призова да не бъдем само наблюдатели, а да се борим за един по-добър свят.
Конференцията продължи с доклади, посветени на Неврокопската епархия и нейната история, в която своите научни разработки представиха проф. д-р Павел Павлов (Богословски факултет на СУ „Св. Климент Охридски“), Николай Даутов (Неврокопска света митрополия), гл. ас. д-р Мирослава Георгиева (ЮЗУ „Неофит Рилски“), доц. д-р Димитър Тюлеков (ЮЗУ „Неофит Рилски“), д-р Елена Александрова (Регионален исторически музей – Благоевград), д-р Кристиян Ковачев (Институт за балканистика с Център по тракология „Проф. Александър Фол“, БАН) и д-р Десислава Георгиева (ЮЗУ „Неофит Рилски“).
Чрез научните си разработки участниците изразиха своите възгледи и идеи за бъдещето на изследванията в тази област. Специално внимание бе отделено на съвременната роля на Неврокопската епархия в контекста на социалните и културни трансформации в България. Научният форум постави акцент не само върху историческото значение на епархията, но и върху необходимостта от съхраняването и популяризирането на духовното и културно наследство, както и разширяването на партньорството между различните институции.
В рамките на конференцията беше представена фотодокументална изложба, разказваща за историята на епархията.
Празничните и възпоменателни чествания завършиха със заупокойни богослужения по повод навършването на единадесет години от кончината на Неврокопския митрополит Натанаил (1952 – 2013) в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“.
Снимките от събитието са предоставени от БТА.