Форма на обучение / Информационен пакет

редовно/задочно, след завършено средно образование - 10 семестъра - Информационен пакет

 Акредитация

 Програмата е акредитирана до следваща акредитация, съгласно чл. 81, ал. 2 от ЗВО 2025 година.

 Обучение

 Обучението се извършва от Правно-исторически факултет.

 Анотация

Обучението на студентите по специалност "Право" се осъществява чрез фундаментална, специализираща и практическа подготовка, съответстваща на  изискванията  за придобиване образователно-квалификационната степен "магистър". Учебният процес включва задължителни, избираеми и факултативни дисциплини.

В учебния план са включени  всички задължителни учебни дисциплини, утвърдени от Министерския съвет, със съответните хорариуми, като за някои основни учебни дисциплини хорариумът е  завишен. Съществено място заемат избираемите учебни дисциплини, насочени към профилиране на бъдещите юристи, в сферата на публичноправните и частноправните науки, като са съобразени с европейските стандарти и модели, напр. Академично писане, Римско частно право, Латински език, Правни аспекти на културно-историческото наследство, Информационно право, Организация на правосъдието и правозащитните институции, Право на интелектуална собственост, Правен режим на здравеопазването, Правен режим и защита на конкуренцията, Международно морско право, Правен режим на вътрешния пазар на Европейския съюз, Правен режим на международните организации, Сравнително гражданско и търговско право, Потребителско право, Международно икономическо право, Международно наказателно право, Правен режим на защита от дискриминация, Защита на личните данни в Европейския съюз и трети държави, Правен режим на обществените поръчки, Правна клиника по административно право и процес, Правна клиника по наказателно право и процес, Правна клиника по гражданско право и процес, Дипломатическо и консулско право и др.

В учебния план е предоставена възможност за изучаване на факултативни дисциплини, като Европейски съд по правата на човека, Юридическа аргументация, Организация и дейност на ООН, Съдебна реторика и защита на правна теза, Юридическа етика, Психология на личността и др. Семинарните занятия включват дискусии, решаване на   казуси от съдебната практика, което подпомага усвояване на практически умения.

Учебният план на специалност "Право" е съобразен с изискванията за прилагане на кредитната система, която способства академична мобилност и признаване на дипломите в Европейския съюз. Акцент се поставя върху възможностите за докторантура.

Процесът на обучение е съобразен със съвременните дидактически методики, широко се прилагат разнообразни интерактивни форми, мултимедии, видеофилми, развива са практика по организиране на симулации и др. Специално внимание се обръща на задължителното практическо обучение:

  1. Учебна практика по административно право и процес;
  2. Учебна практика по търговско право;
  3. Учебна практика по наказателно право и процес.
  4. Учебна практика по гражданско право и процес

Включена е и дисциплината "Спорт". Студентите избират какъв точно спорт да упражняват според интересите си. В това отношение възможностите са големи, тъй като в рамките на  университета катедра "Физическа култура и спорт"  разполага с достатъчно и квалифицирани преподаватели по повечето от упражняваните спортни дисциплини и добра спортна база, която може да се използва целогодишно.

Ръководството на факултета отчита обективната необходимост от изучаването на чужди езици от студентите от специалност "Право". Предоставена е възможност на студентите още в първата година на обучение да изучават чужд език. С оглед членството ни в ЕС предимство се дава на английски, немски и френски език.  Правно-историческият факултет разполага с висококвалифицирани преподаватели по английски, немски, френски и други езици на основен трудов договор в Университета, които обезпечават езиковото обучение на студентите по специалността. Това позволява успешно решаване на задачите за формиране  на чуждо-езикова подготовка,  гарантираща успешна реализация не само в областта на приложение на вътрешното, но и на международното право.

Дипломираните юристи придобиват юридическа правоспособност след проведен стаж и полагане на изпит пред комисия, определена от Министъра на правосъдието в съответствие  със Закона за съдебната власт и могат да работят като:

- съдии, прокурори, следователи, държавни съдебни изпълнители, съдии по вписванията в системата на съдебната власт;

-   адвокати и медиатори;

-   специалисти в пробационните служби;

-   нотариуси или частни съдебни-изпълнители;

- юрисконсулти, експерти и други специалисти или ръководни длъжности в системата на централните и териториални органи на изпълнителна власт, на местното самоуправление и местната администрация в системата на управлението;

- юрисконсулти, юридически съветници и членове на съветите на управление на различни икономически обединения, политически партии, ръководни длъжностни лица в търговските дружества, кооперациите и другите икономически обединения;

- одитори;

- консултанти, юрисконсулти и на други ръководни длъжности в неправителствени организации, юридически лица с нестопанска цел, сдружения, фондации, синдикати, религиозни обединения и пр.;

- експерти и служители в Министерството на външните работи, дипломатически представителства в чужбина и задгранични икономически и други  представителства и пр.;

- експерти и служители в организационните структури и специализираните органи на Европейския съюз, Съвета на Европа, Организацията на обединените нации, СОИС, Световната банка, ЮНЕСКО, Международната организация на труда, УНИЦЕФ, Европейската организация за икономическо сътрудничество и развитие, ОПЕК,  и др.;

- служители на всички длъжности в учреждения и организации, за които се изисква висше юридическо образование, включително в учрежденията на образователната система.

Завършилите специалност "Право", които не са придобили правоспособност по Закона за съдебната власт, могат да работят като  специалисти с висше образование в държавната или общинската администрация, в стопанските организаци, да изпълняват и административно - управленски функции и да извършват административно обслужване; да координират документооборота между различни звена; да администрират услуги в различни области; да управляват основните звена по организирането и функционирането на административни звена; както и  комуникирането с други организационни и управленски структурни звена.