XXXI международна конференция „Тайна и публична тайна“ се проведе в Югозападния университет „Неофит Рилски“. Събитието бе организирано от Международния университетски семинар за балканистични проучвания и специализации към университета.

В двудневния форум участваха преподаватели от Югозападния университет „Неофит Рилски“, Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Американския университет в България, Нов български университет, Българската академия на науките, както и чуждестранни учени от Масариковия университет в Бърно, университетите в Букурещ, Анкара, Познан, Прищина, Харков, Батуми и Баку. Те представиха 29 доклада на тема „Тайна и публична тайна“ в областта на историята, литературата, архивистиката и др.

Водещ на пленарното заседание беше доц. д-р Петър Воденичаров. Модератори на сесиите в конференцията бяха доц. д-р Кристина Попова, гл. ас. д-р Милена Ангелова, доц. д-р Нурие Муратова и доц. д-р Маринела Младенова.

В рамките на научния форум беше открита изложбата „Забранената музика по време на тоталитарните комунистически режими в бившите социалистически държави в периода 1944-1989 г.“. Тя е част от европейски проект REMEMBER: REsearch and Music CommEMorating the the Victims of Totalitarian Regimes in Bulgaria and Eastern EuRope, ръководен от фондация „Остров Белене“, в партньорство с фондация Голи оток „Анте Земляр“ от Хърватия, Мемориал „Затвор Питещи“ от Румъния, фондация „Justice and Peace” от Албания и фондация „Максимилиян Колбе“ от Германия.

Представители на фондация „Остров Белене“ изнесоха лекция, на която представиха проекта REMEMBER, изложбата за забранената музика, както и инициативата и архитектурния проект за възстановяване на разрушената част от лагера на о. Персин край Белене и създаването на Мемориал в памет на жертвите, на мястото на бившия лагер. Лекцията завърши с изпълнения на един от емблематичните музиканти от времето на социализма проф. Ангел Ангелов, познат в онези години под артистичния псевдоним Джандема.

Изложбата е разположена в Първи учебен корпус (етаж 1, фоайе) на Югозападния университет и ще може да бъде видяна до 6 юни 2022 г.