На 17 и 18 май 2023 г. в Заседателната зала на Ректората ще се проведе интердисциплинарна конференция на тема „Културни контексти, политическо време, философски пространства на постмодерността“. Официалното откриване ще се състои на 17 май от 09:30 ч. Научният форум е част от събитията, посветени на 230-годишнината от рождението на патрона на Югозападния университет – Неофит Рилски.
Конференцията ще предложи поле за дискутиране и изследване в трите аспекта на съвременната пост-модерна ера: културните контексти и дебати, политическите измерения и обществени промени, философските рефлексии върху проекциите на съвременната цивилизация.
Научният форум се организира от катедра „Философски и политически науки“ към Философския факултет, катедрите „Национална сигурност и публична администрация“, „Международно право и международни отношения“ и „Връзки с обществеността“ към Правно-историческия факултет и катедрите „Културология“ и „Телевизионно, театрално и киноизкуство“ към Факултета по изкуствата.
Анотация: Динамичните и неуправляеми процеси, характеризиращи съвременната епоха, изискват за своето изучаване изграждането на нови по мащаб и вътрешни връзки интердисциплинарни полета. Настоящият академичен форум предлага изследователско пространство за дискутиране и осмисляне на актуалното състояние на съвременното общество, на постмодерното човечество и на новия свят. Конституираме интердисциплинарното поле в трите аспекта на съвременната пост-модерна ера: културните контексти и дебати, политическите измерения и обществени промени, философските рефлексии върху проекциите на съвременната цивилизация.
Новите измерения обхващат динамичния и глобален аспект на културните процеси и налагане на нови културни ценности. Родилите се постмодерни културни контексти предполагат производство и генериране на нови културни модели и оттам на промени и динамика в културните механизми, продукцията и културните и естетическите възможности на модерния човек и модерното човечество. Те надхвърлят ли обаче измеренията на постмодерното?
Съвременният световен процес засилва динамиката на социалното и политическото развитие в обществата. Раждат се нови видове комуникативни и социални възможности: в дигиталната ера и в интензивното световно време кое владее развитието на политическите и социалните процеси, как се променя протичането на политическия живот, ражда ли се всеобщо гражданско общество, което създава свое политическо устройство, свои социални и политически институции, своя икономика дори.
Всичко това са доказателства за усложнения и вътрешно динамичен ход на постмодерната епоха, неотменно тласкащ съвременното човечество към нов етап от неговото развитие. Появява се огромна нужда от осмисляне и рефлексия върху този глобален процес. Кои са новите проблемни линии, даващи новите философски тематични пространства? Проблемите за новата човековост, за постмодерния етос, като глобална етика и глобална аксиология. Пораждат ли се нови художествени възможности, нови форми за изразяване и нови естетически идеали. Формира ли се нов тип познание, детерминирано от дигитализацията, но и от систематизирането и пълното проектиране на човешката рационалност и научна продуктивност. Какви са очертаващите се измерения на общотематичния континуум на една нова, вече свръх-модерна, епоха?
В рамките на конференцията ще бъде организиран кинолекториум на тема „Утопия, антиутопия, изход“, включващ прожекция с дискусия на дебютния игрален филм на Теодор Ушев „φ1.618“ и представяне на специализран шанд с книги от поредицата „Библиотека „Амаркорд“ на издателство „Колибри“, посветени на киноизкуството. Кинолекториумът се организира със съдействието на Теодор Ушев, Жаклин Вагенщайн, международния литературен и кинофестивал „Синелибри“ и издателство „Колибри“.